REKLAMA

NBP analizuje zagadnienia dot. pieniądza cyfrowego banku centralnego. "Przeważają raczej negatywne wnioski"

2021-02-28 07:14
publikacja
2021-02-28 07:14

Narodowy Bank Polski analizuje zagadnienia związane z pieniądzem cyfrowym banku centralnego, na razie przeważają negatywne wnioski - wynika z wypowiedzi prezesa NBP Adama Glapińskiego przekazanej PAP przez bank centralny.

NBP analizuje zagadnienia dot. pieniądza cyfrowego banku centralnego. "Przeważają raczej negatywne wnioski"
NBP analizuje zagadnienia dot. pieniądza cyfrowego banku centralnego. "Przeważają raczej negatywne wnioski"
fot. Jerzy Dudek / / FORUM

Narodowy Bank Polski był proszony przez PAP o ocenę przedstawionej przez Europejski Bank Centralny koncepcji emisji cyfrowego euro i możliwości zakładania dla tej waluty darmowych rachunków w EBC.

Biuro prasowe NBP odesłało do wcześniejszych wypowiedzi Adam Glapińskiego dotyczących tej kwestii.

„To jest też więcej pisania na ten temat, niż tego, co by się rzeczywiście działo na świecie. Część banków centralnych, może większość, część w każdym razie analizuje możliwość wprowadzenia tzw. pieniądza cyfrowego banku centralnego. My również analizujemy zagadnienia związane z pieniądzem cyfrowym banku centralnego (...)" - powiedział szef NBP, cytowany w przekazanej PAP odpowiedzi.

"Przyglądamy się badaniom innych banków centralnych i cały szereg osób, analityków się tym u nas zajmuje. Przyglądamy się, rozważamy, śledzimy publikacje międzynarodowe na ten temat. Rozmawiamy z przedstawicielami innych banków. Trudno coś jednoznacznie powiedzieć. Nie da się przesądzić obecnie, czy i kiedy banki centralne zdecydują się na wprowadzenie takiej formy pieniądza. Gdyby się to okazało korzystne, to oczywiście byśmy to wprowadzali. Na razie przeważają raczej negatywne wnioski" - powiedział prezes NBP.

Jak informowała niedawno "Rzeczpospolita" mieszkańcy strefy euro będą mogli zakładać rachunki w Europejskim Banku Centralnym i trzymać na nich cyfrową walutę. Gazeta pisała, że to częściowo odpowiedź na ofensywę platform społecznościowych (jak Facebook i jego libra). Pilotażowy projekt wprowadzenia wirtualnego pieniądza EBC może ogłosić już w kwietniu, ale na początek jego zastosowanie byłoby ograniczone. EBC musi tak zaprojektować cyfrowe euro, by nie podkopać fundamentów działania prywatnych instytucji finansowych i nie przyczyniać się do finansowej paniki w czasach kryzysu.

Według dziennika, cyfrowe euro byłoby rewolucją na rynku finansowym. Nie chodzi tylko o fakt, że byłby to pieniądz zapisany wirtualnie, bo obecnie wielu transakcji dokonujemy w internecie, a gotówki często używamy tylko do drobnych płatności. "Pieniądz jest dla nas często zapisem na koncie. Ale to konto jest obsługiwane przez prywatny bank, któremu za to płacimy. Europejski Bank Centralny emituje wyłącznie fizyczny pieniądz, a zapisy na kontach są tylko jego wirtualnym odzwierciedleniem" - pisze "Rz".

Cyfrowe euro ma być zupełnie inną koncepcją. "Bank emitowałby cyfrowy pieniądz, a każdy mieszkaniec strefy euro, zarejestrowana w niej firma czy instytucja finansowa, mogłaby posiadać w EBC prowadzony za darmo rachunek. Pieniądze z niego służyłyby do wszystkich płatności z użyciem smartfona, inteligentnego zegarka, a w przyszłości pewnie inteligentnych okularów" - czytamy. Podkreślono, że EBC zauważa też ryzyko destabilizacji walut innych krajów, np. Polski, gdyby rachunki w EBC były dostępne bez ograniczeń dla wszystkich cudzoziemców. (PAP)

autor: Marcin Musiał

mmu/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
zarzupurka
"Diem" zamiast "Libra"

1 grudnia poinformowano, że Libra zmienia nazwę na Diem, a stowarzyszenie odpowiedzialne za projekt - na Diem Association.

https://www.fxmag.pl/artykul/libra-czy-diem-co-dalej-z-kryptowaluta-facebooka

https://www.diem.com/
eagleeye
Cyfrowy pieniądz został już u nas wemitowany przez ZUS w postaci tzw. "bonu turystycznego" gdzie Państwo widzi gdzie i na co obywatel wydał pieniądze
masekrut555
Polska przyjmie kryptowalutę banku EBC. To jest nowa normalność - segment bezgotówkowe społeczeństwo.
Rzecz jasna że "nasz" bank centralny nie planuje emisji swojej kryptowaluty. Cięzko ten bank wgl nazwać polskim...
zarzupurka
CBDC to nie kyptowaluta a co najwyzej waluta wirtualna. Jedna z istotnych cech charakteryzujacych kryptowalute jest to ze "kontrolę nad danym portfelem ma wyłącznie posiadacz odpowiadającego mu klucza prywatnego" a w przypadku CBDC mowy o tym nie ma.
carlito1
Zobaczycie że za kilka lat złote i srebrne monety plus bimber itp. wrócą do łask...
meryt
carlito1 "Zobaczycie że za kilka lat złote i srebrne monety plus bimber itp. wrócą do łask..."

:)

"W amerykańskich więzieniach walutą stały się chińskie zupki"
dlaczego_nie odpowiada meryt
Z Radomia
meryt odpowiada dlaczego_nie
"Zmyślenie prawdziwe. Zupka chińska z Radomia"
glos_rozsadku
PLN to nie jest pieniądz tylko papierki/cyferki na koncie. Pieniądzem jest złoto.
Zliwkdiwoanie gotówki jedyne co zmieni to to, że rząd bedzie miał całkowitą kontrolę nad ludzmi.
harrytracz
Nie mylcie kryptowalut z cyfrowym pieniądzem, ludzie mówie wam to po raz setny.
Cyfrowe złotówki spokojnie można drukować, a jak się inflacja rozhula to sami się zastanówcie jak można zabrać pieniądze z rynku?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki