Potencjalna szczepionka Moderny wykazuje skuteczność

2020-07-15 01:14
publikacja
2020-07-15 01:14
fot. multitel / Shutterstock

Po podaniu potencjalnej szczepionki na koronawirusa, nad którą pracuje Moderna, u wszystkich 45 pacjentów zaobserwowano "silną" odpowiedź immunologiczną - wynika z informacji udostępnionych przez amerykańską spółkę w New England Journal of Medicine. Kurs akcji Moderny w handlu pozasesyjnym rośnie o 15 procent.

Uczestnicy badania zostali podzieleni na trzy 15-osobowe grupy, z którym jedna otrzymała 25 mikrogram potencjalnej szczepionki, druga 100 mikrogram, a kolejna - 200 mikrogram. Każdemu z pacjentów zaaplikowano po dwie dawki preparatu. Wszyscy wytworzyli przeciwdziała, które są kluczowe w budowaniu odporności na Covid-19.

Według Moderny po dwóch aplikacjach potencjalne szczepionki, u wszystkich pacjentów, bez względu na przyjmowaną dawkę preparatu, zaobserwowano "silną" reakcję immunologiczną. U uczestników badania, którzy przyjmowali najwyższe dawki, ilość przeciwciał była 4-krotnie wyższa, niż u pacjentów po przebytej chorobie Covid-19.

W handlu pozasesyjnym akcje Moderny zwyżkują o 15 proc. Na zamknięciu wtorkowej sesji spółka była wyceniana na 29 mld dolarów. (PAP Biznes)

tj/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (30)

dodaj komentarz
basterek
Wszystkie szczepienia w Polsce są badaniami fazy IV, a więc czy zostaliście poinformowani przez lekarza, że dziecko bierze udział w eksperymencie medycznym? A wiecie dlaczego podpisujecie zgodę na szczepienie o treści "wszystkie informacje zostały mi przekazane w sposób wyczerpujący i zrozumiały"? Bo podpisujecie Wszystkie szczepienia w Polsce są badaniami fazy IV, a więc czy zostaliście poinformowani przez lekarza, że dziecko bierze udział w eksperymencie medycznym? A wiecie dlaczego podpisujecie zgodę na szczepienie o treści "wszystkie informacje zostały mi przekazane w sposób wyczerpujący i zrozumiały"? Bo podpisujecie zgodę na wykonanie eksperymentu medycznego na swoim dziecku, tzn. podaniu nieznanego środka farmaceutycznego o nieznanym działaniu. Wszakże o wszystkim zostaliście poinformowani. Czy nie jest to bandytyzm lekarzy?

Art. 27. Eksperyment
Dz.U.2019.0.1950 t.j. - Ustawa z dnia 6 czerwca 1997 r. - Kodeks karny
§ 1. Nie popełnia przestępstwa, kto działa w celu przeprowadzenia eksperymentu poznawczego, medycznego, technicznego lub ekonomicznego, jeżeli spodziewana korzyść ma istotne znaczenie poznawcze, medyczne lub gospodarcze, a oczekiwanie jej osiągnięcia, celowość oraz sposób przeprowadzenia eksperymentu są zasadne w świetle aktualnego stanu wiedzy.
§ 2. Eksperyment jest niedopuszczalny bez zgody uczestnika, na którym jest przeprowadzany, należycie poinformowanego o spodziewanych korzyściach i grożących mu ujemnych skutkach oraz prawdopodobieństwie ich powstania, jak również o możliwości odstąpienia od udziału w eksperymencie na każdym jego etapie.
§ 3. Zasady i warunki dopuszczalności eksperymentu medycznego określa ustawa.
abcx odpowiada darius19
Nieprawda. W ramach testu spróbuj w trakcie szczepienia dostać ulotkę od szczepionki, skład, skuteczność, przeciwwskazania itd. Gwarantuje że takiej ulotki nie otrzymasz. Jakiś szamanizm jest z tymi szczepionkami, albo w nie wierzysz i przyjmujesz bez wahania i zastrzeżeń albo zadajesz pytanie i zostajesz zwyzywany od antyszczepionkowców :(
pogo0 odpowiada darius19
Nie jest to fake news.
IV faza badań klinicznych to właśnie obserwowanie reakcji całego społeczeństwa na podawane substancje. Tak naprawdę to ona się nigdy nie kończy. Nawet paracetamol cały czas jest w IV fazie badań klinicznych, więc jeśli nie chcesz uczestniczyć w żadnym "eksperymencie medycznym" to
Nie jest to fake news.
IV faza badań klinicznych to właśnie obserwowanie reakcji całego społeczeństwa na podawane substancje. Tak naprawdę to ona się nigdy nie kończy. Nawet paracetamol cały czas jest w IV fazie badań klinicznych, więc jeśli nie chcesz uczestniczyć w żadnym "eksperymencie medycznym" to nie możesz zażywać absolutnie niczego, co kupujesz w aptece. Ale żeby nie było zbyt łatwo... suplementy diety i zioła też podlegają tej zasadzie i są sprzedawane w ramach IV fazy badań klinicznych, nawet jeśli nie przechodziły żadnej wcześniejszej fazy!
pogo0 odpowiada abcx
Poproś o to samo przy morfinie podawanej w szpitalu, efekt będzie taki sam.
W sumie praktycznie każdy lek podawany bezpośrednio przez lekarza będzie podobnie potraktowany.
A wszystko co chcesz wiedzieć i tak znajdziesz na stronie producenta leku czy szczepionki.
darius19
Proponuje zeby wszyscy pesymisci doradzili tym (glownie prywatnym/gieldowym) firmom medycznym, bezsens badan.
Idac dalej, proponuje zastopowac wszelkie proby badan - "bo to nie ma sensu" itd....
pkc
nic nie robcie z wirusem tylko tez nie wzywajcie lekarzy i nie korzystajcie z lozka szpitalnego i respiratora leczcie sie wit c srakopedną

wirus to sprawa wiary wg matołków

ale wirus tez was kocha i wierzy w każdego :)) nawet jesli założycie czepek z folii alu, nie uchroni :P
basterek
wirus to kwestia dowodów. Czy mamy może w XXI w do czynienia ze znachorstem profesora Sszumowskiego? To coś nie spełnia postulatów Kocha żeby było wirusem.
mwl
posługując się tą logiką szczepionki to sprawa wiary...
pkc odpowiada basterek
postulat Kocha juz jest lekko przestarzały

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki