Pompeo: Mamy nadzieję, że Polska wkrótce wejdzie do programu bezwizowego

Mamy nadzieję, że Polska wkrótce wejdzie do programu bezwizowego, pilnie nad tym pracujemy - powiedział sekretarz stanu USA Mike Pompeo w wywiadzie udzielonym Polsat News. Pompeo ocenił również, że decyzja dotycząca bazy "Fort Trump" będzie poprzedzona długą dyskusją.

(fot. Michał Dyjuk / FORUM)

Pompeo pytany o to, jak realna jest wizja powstania stałej amerykańskiej bazy wojskowej - "Fort Trump" - w Polsce odpowiedział, że toczy się obecnie wiele dyskusji między "polskim wojskiem a amerykańskim Departamentem Obrony".

"Już dokonaliśmy znaczących zobowiązań rozmieszczając żołnierzy w ramach wzmocnionej obecności. Uważamy, że to ważne. Nasze dwa kraje będą wspólnie pracować nad dojściem do tego, czy wszystko jest na właściwym poziomie, a gdy to zrobimy, zapadną dalsze decyzje, jakie przyjąć podejście" - powiedział Pompeo.

Sekretarz stanu USA podkreślił, że myśli o bezpieczeństwie ze strategicznego punktu widzenia, dlatego - jak dodał - należy znaleźć odpowiedź, która "odstraszy rosyjską agresję", tak by Polska i reszta Europy były bezpieczne.

Pytany, kiedy można spodziewać się decyzji w sprawie "Fort Trump" odpowiedział, że "to będzie długa dyskusja".

Obecnie w Polsce stacjonuje ok. 4 tys. amerykańskich żołnierzy, którzy są częścią sił NATO rozmieszczonych na wschodniej flance Sojuszu. Polska zabiega o powstanie stałej amerykańskiej bazy wojskowej, którą prezydent Andrzej Duda roboczo określił nazwą "Fort Trump".

Pompeo był także pytany o to, kiedy można spodziewać się włączenia Polski do programu bezwizowego.

"Mam nadzieję, że wkrótce. Pilnie nad tym pracujemy. Wiem, że polski rząd nad tym pracuje. Nie znam daty. Istnieje zestaw wymogów, a Polska jest coraz bliżej i bliżej. Nasza ambasador pilnie nad tym pracuje, uczyniła z tego jedną z podstaw swojej misji w Polsce. Mamy nadzieję, że Polska wejdzie do programu bezwizowego naprawdę wkrótce" - zadeklarował sekretarz stanu USA.

Visa Waiver Program to program rządu Stanów Zjednoczonych, który pozwala obywatelom poszczególnych państw podróżować do tego kraju w celach turystycznych lub biznesowych na okres do 90 dni bez konieczności uzyskania wizy. Spośród państw UE do programu nie zostały włączone jeszcze jedynie Polska, Rumunia, Bułgaria, Cypr i Chorwacja.

Wymogiem, który musi spełnić państwo ubiegające się o przystąpienie do programu jest m. in. wskaźnik liczby odmów wydania wizy do Stanów Zjednoczonych, który nie może przekroczyć 3 proc. spośród wszystkich złożonych wniosków. Dotyczy to amerykańskiego roku budżetowego: od 1 października do 30 września. W 2017 r. wskaźnik odmów dla obywateli polskich ubiegających się o wizy do USA wyniósł 5,9 proc. (PAP)

mro/ mok/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
3 22 karbinadel

Każdy rząd od 30 lat wchodzi w tył Ameryce, ale obecny dotarł zdecydowanie najgłębiej

! Odpowiedz
1 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
7 20 ajwaj

Na marginesie > ta fotka z góry mówi wiecej niz setki slów,
Cipatowicz rozplywa sie w szczesciu z paciorków dla PISy, szmacenie, niszczenie, okradanie Polski nic PISy nie rusza. Czy to bedzie 100 mld zl "odszkodowan czy umowy na 5-10-15 mld $$$ na zawsze wakanczajace gospodarke i ludzi w Polsce (zólty zlom wojenny, najdrozsza w swiecie energia itd.).

Podobne spojrzenie maja stworzenia dostajacy serdelka, za wierna sluzbe :)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 21 talmud

braun & winnicki podsumowali ten caly cyrk w warszawie - robia z polakow posmiewisko miedzynarodowe namawiajac do wojny z iranem zeby polscy zolnierze gineli za ich interesy -ZENADA

! Odpowiedz
6 20 areoplan89

a wspomnieliście o reprymendzie pana pompki? nt. ustawy z usa nr 447? W Polsce podobno taka demokracja,praworządność, pluralizm i powszechny dostęp do informacji a jakoś żadna telewizja o tym nie wspomniała. Teraz zaczynacie rozumieć że pis i po to jest ustawka cia? że jak wejdą wojska usa do Polski to będzie początek naszego końca?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 20 2kbb

Dzięki, między innymi LOT, który zachęca bogatych Polaków do składania poprawnych wniosków wizowych do USA odsetek odmów spadł do 3,9 % a Pompeo mówi że USA intensywnie pracują nad zniesieniem wiz dla Polaków.... ? Ci Jankesi plują nam w twarz...Wiadomo że jeżeli odsetek odmów nie spadnie poniżej 3 % to nie ma o czym mówić ze zniesieniem wiz... Bezczelni ludzie... Przecież te 3 % mogą wypracować zgodne z poleceniem z góry sami urzędnicy skrupulatnie czepiając się każdego małego błędu i każdej małej pomyłki w aplikacji

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
8 19 open_mind

Zamienić Izrael w szkło i problem świata by znikł.

! Odpowiedz
13 20 mooooo

Nawet jeśli zniosą wizy to tam nie ma czego szukać na rynku pracy ale jak juz cos znajdziecie to trzeba będzie odkładać 6-mcy na bilet powrotny !!! Aaaaaaaahhhhhhaaa

! Odpowiedz
18 19 marxs

z forum interia.pl
"Ten szczyt jest szczytem glupoty, poddanstwa i miernosci pisowskiego rzadu. PiS to wielka pomylka narodu albo wielkie oszustwa wyborcze ktore dokonaly sie w Polsce po 1989 rokusie w Polsce. Czyzby Polacy byli az tak glupi?"

! Odpowiedz
14 24 marxs

"Miała być konferencja pokojowa, a Amerykanie ledwo przyjechali i od razu żądają od Polandii pieniędzy za acta 447. A Polandia już zaczyna płacić, kupuje wszystko co hamerykańskie i nie ważne czy to jest odpowiednie dla Polandii czy nie, a to dopiero początek, bo już zaczynają się roszczenia. "

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz