Polski przemysł wciąż na wstecznym biegu

Polski sektor wytwórczy zakończył rok 2019 na wstecznym biegu. Grudniowy odczyt PMI pokazał, że recesyjne tendencje utrzymały się także w ostatnim miesiącu ubiegłego roku.

Wskaźnik PMI dla polskiego  sektora wytwórczego w grudniu osiągnął wartość 48,0 pkt. – poinformowała firma IHS Markit. W listopadzie „przemysłowy” PMI wyniósł 46,7 pkt.To już 14. miesiąc z rzędu, gdy wskaźnik PMI sygnalizuje spadek aktywności ekonomicznej  w polskim przemyśle.

(Bankier.pl)

Niemniej jednak to wynik wyraźnie lepszy od oczekiwań i drugi wzrostowy odczyt z rzędu. Ekonomiści spodziewali się, że w grudniu polski PMI odnotuje tylko minimalny wzrost, do 46,8 pkt. W październiku wskaźnik ten był najniższy od dekady i okazał się szokująco niski na tle prognoz ekonomistów.

Od ponad roku wskazania PMI dla Polski znajdują się poniżej granicy 50 pkt. Odczyty poniżej tej wartości sygnalizują spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze. Jednak jak dotąd oficjalne statystyki produkcji przemysłowej nie zagościły trwale poniżej zera.

- Tempo spadku nowych zamówień oraz produkcji zwolniło, a prognozy odnośnie przyszłej aktywności poprawiły się po rekordowo słabych wynikach zarejestrowanych w listopadzie. Koszty operacyjne wzrosły rekordowy czterdziesty czwarty miesiąc z rzędu, aczkolwiek w słabym tempie, a ceny wyrobów gotowych poszły w dół drugi raz w ciągu ostatnich trzech miesięcy – czytamy w najnowszym raporcie IHS Markit.

Choć tempo napływu nowych zamówień oraz bieżąca produkcja zmalały 14. miesiąc z rzędu, to grudniowe tempo tego spadku było najsłabsze od sierpnia. Źródłem regresu w zamówieniach pozostawał segment eksportowy. Poziom zleceń od klientów zagranicznych spadł 17. miesiąc z rzędu, co jest najdłuższą taką serią od dekady.

- 2019 nie był dobrym rokiem dla polskiego sektora wytwórczego (…)Polski przemysł przechodzi najdłuższy okres spowolnienia gospodarczego w 21-letniej historii badań – tak wyniki grudniowego badania skomentował Trevor Balchin, ekonomista IHS Markit.

- Tempo spadku każdego z subindeków zwolniło jednak w porównaniu do listopada. Innymi oznakami tego, że najgorsze może już być za nami jest najwolniejszy od ponad roku spadek zaległości produkcyjnych oraz odbicie Wskaźnika Przyszłej Produkcji z rekordowo niskiego poziomu odnotowanego w listopadzie.- dodał jednak Balchin.

Wskaźnik PMI kalkulowany jest na podstawie pięciu subindeksów: nowych zamówień, produkcji, zatrudnienia, czasu dostaw i zapasów pozycji zakupionych. Subindeksy te powstają na bazie ankiety przeprowadzonej wśród menedżerów odpowiedzialnych za logistykę w firmach przemysłowych. Malejące wyniki poniżej 50 punktów sygnalizują szybszy spadek aktywności ekonomicznej w badanym sektorze. Dopiero odczyty powyżej 50 punktów wskazują na ekspansję gospodarczą.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 bha

Jakie od dawna dominują płace na rynku w Ogromie branż i zawodów takie i są dane gospodarki ,biznesów czyli coraz bardziej niepewne,mgliste. minimalne etc.Z coraz bardziej pustego ,zadłużanego portfela kraju ,samorządów ,prywatnego i Salomon więcej nie naleje

! Odpowiedz
10 9 najmadrzejszy

A jest w PL jakis przemysl nowoczesny ?

! Odpowiedz
8 12 piki22

Ja prognozuję w kolejnych miesiącach tylko wzrost PMI dla Polski i całej Europy

! Odpowiedz
95 42 antek10

Skokowe podnoszenie płacy minimalnej tylko dobije wzrost gospodarczy. Az miło popatrzeć jak pisiory polegna w wyborach prezydenckich.

! Odpowiedz
10 72 and00

Majac takich mądrych inaczej sympatyków to raczej pani Kidawa polegnie
Skokowy wzrost płacy minimalnej, co może być problemem za kilka lat, wpłynie negatywnie na notowania PiSu teraz
Oczywiście :))))

! Odpowiedz
52 11 marxs odpowiada and00

"Z badań koniunktury w firmach przemysłowych wynika, że we wrześniu, pierwszy raz od stycznia 2017 r., większość przedsiębiorców zaczęła przewidywać ograniczanie zatrudnienia. W październiku to zjawisko się nasiliło. Teraz przewaga firm planujących cięcia kadrowe wynosi ponad 4 pkt proc. To samo widać w transporcie – tu przewaga firm, które planują zwolnienia, to mniej niż punkt procentowy. Równocześnie to jednak najgorszy wynik od 2014 r. W handlu detalicznym odsetek firm oczekujących ograniczenia zatrudnienia jest największy od 2016 r., a w handlu hurtowym od 2017 r."-serwisy.gazetaprawna.pl
tak to wygląda PISiu-Fisiu zaklinanie rzeczywistości nic nie da w 2020/2021 bezrobocie skoczy na 20-30 %(to oficjalne oczywiście bo takie bezrobocie prawdziwe jest już teraz) no i polskie kredyciarstwo jest już ugotowane dzięki twoim PIStom

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
52 9 marxs odpowiada marxs

Portal Służb Zatrudnienia 2 tygodnie temu 52 tys. ofert pracy obecnie 36 tys. a więc już się zaczęło a z moich obserwacji wynika że 70-80 % ludzi jest zakredytowanych po korek cuś mi się wydaje że mogą już szykować koce do noclegowni tak się kończy "Życie na Kredycie"

! Odpowiedz
107 76 eresan

50 mld wpompowanych w popyt konsumencki a ci wredni prywaciarze dalej niezadowoleni? Trzeba wprowadzić ustawowy obowiązek zachowania pozytywnego nastroju dla przedsiębiorców i menadźerów!

! Odpowiedz
8 43 and00

ale po co?
Przecież PMI od dawna nic nie pokazuje
Produkcja rośnie, PMI spada, analitycy się podniecają, bo muszą udawać że coś analizują

! Odpowiedz
20 6 eresan odpowiada and00

Czy znasz definicję wskaźnika wyprzedzającego?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 4,4% I 2020
PKB rdr 3,1% IV kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,5% I 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 282,8 zł I 2020
Produkcja przemysłowa rdr 1,1% I 2020

Znajdź profil