REKLAMA

Handel szuka pracowników z Ukrainy. W pakiecie lekcje polskiego

Dominika Florek2022-03-11 15:10redaktor Bankier.pl
publikacja
2022-03-11 15:10
Handel szuka pracowników z Ukrainy. W pakiecie lekcje polskiego
Handel szuka pracowników z Ukrainy. W pakiecie lekcje polskiego
fot. Tyler Olson / / Shutterstock

Biedronka, Lidl, Żabka oraz POLOmarket – pierwsze przedsiębiorstwa z branży handlowej deklarują chęć przyjęcia do pracy uchodźców z Ukrainy. Firmy oprócz zatrudnienia oferują m.in. lekcje języka polskiego, opieka nad dziećmi oraz szybszą ścieżkę umożliwiającą podjęcie pracy.

Rząd przyjął projekt ustawy o pomocy obywatelom Ukrainy w związku z konfliktem zbrojnym na terytorium tego państwa (w sobotę przegłosowaną przez Sejm ustawę podpisał już prezydent). Na jej podstawie uchodźcy będą mogli m.in. podjąć legalną pracę w Polsce. Jak podaje założyciel firmy Personnel Service Krzysztof Inglot "polski rynek może wchłonąć w ciągu sześciu miesięcy 0,5 mln pracowników, a kolejne 200 tys. na dalszym etapie", z czego w samym sektorze handlu jest około 150 tys. wolnych miejsc pracy. Pierwsze sieci marketów już ogłaszają rekrutacje dla osób z Ukrainy.

Biedronka przygotuje uproszczony proces zatrudniania

"Biedronka pracuje nad specjalną uproszczoną ścieżką zatrudniania dla członków rodzin pracowników oraz dodatkowym wsparciem dla ukraińskich kolegów i koleżanek – wkrótce sieć przedstawi w tych sprawach szczegóły" – informuje biuro prasowe sieci sklepów spożywczych. 

Lidl da prace uchodźcom z Ukrainy

"Lidl Polska podkreśla także, że dysponuje doświadczeniem zarówno w rekrutacji, ale przede wszystkim integracji pracowników różnych narodowości w ramach firmy. Aby jeszcze lepiej dotrzeć z propozycją pracy do obywateli Ukrainy, którzy będą jej poszukiwać w najbliższych miesiącach, od tej pory wybrane ogłoszenia rekrutacyjne do pracy w Lidl Polska będą publikowane w języku polskim oraz ukraińskim. W procesie rekrutacji kandydatów z Ukrainy Lidl wykorzysta także social media" – podaje biuro prasowe sieci.

Dodatkowo Lidl dla obywateli Ukrainy, oprócz standardowych benefitów, oferuje możliwość nauki języka polskiego zapewniona przez firmę oraz pomoc w uzyskaniu niezbędnych dokumentów umożliwiających podjęcie pracy.

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać

E-book

Finansowy poradnik pracujących mam. 20 przepisów i zasad, które opłaca się znać


Masz pytanie? Napisz na marketing@bankier.pl

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Żabka oferuje miejsca pracy

Żabka jest kolejną firmą, która oferuje pomoc w znalezieniu pracy dla osób z Ukrainy. Sieć uruchomiła specjalną platformę, która zawiera oferty pracy w firmie oraz we współpracujących z Żabką spółkach. Pracę oferują także franczyzobiorcy prowadzący ponad 8 tys. sklepów w całej Polsce, podaje sieć w informacji prasowej. Osoby zainteresowane podjęciem pracy będą mogły w serwisie zamieszczać swoje CV.

"Uchodźcy z Ukrainy mogą podjąć pracę zarówno w centrach logistycznych sieci Żabka, do których poszukiwani są m.in. kierowcy, operatorzy wózków widłowych czy pracownicy kompletacji, oraz w siedzibie organizacji. Firma zamierza systematycznie dodawać kolejne ogłoszenia (...) Docelowo osoby, które nie znajdą odpowiedniego dla siebie stanowiska, będą mogły wypełnić formularz zgłoszeniowy zawierający standardowe informacje dotyczące doświadczenia czy umiejętności. Wówczas pracownicy call centre przeprowadzą rozmowę z kandydatami i postarają się dopasować odpowiednią do ich kwalifikacji oraz miejsca pobytu ofertę" – podaje Żabka.

– Będziemy starali się - poza ofertą pracy - zapewnić im także pomoc w pokonaniu bariery językowej, znalezieniu opieki nad dziećmi czy wreszcie mieszkania na terytorium Polski. Cały czas śledzimy wszelkie doniesienia dotyczące Ukrainy i narastającej fali uchodźców wojennych. Reagujemy na nie na bieżąco, podejmując kolejne działania pomocowe - mówi Jolanta Bańczerowska, członkini zarządu ds. strategii personalnej Grupy Żabka.

Polomarket

Również polska sieć supermarketów POLOmarket informuje o możliwości podjęcia pracy przez obywateli Ukrainy w marketach oraz punktach logistycznych. "Sieć tworzy miejsca pracy w centrach logistycznych oraz sklepach dla osób, które w czasie kryzysu przybyły do Polski z Ukrainy" – czytamy w komunikacie prasowym.

Źródło:
Dominika Florek
Dominika Florek
redaktor Bankier.pl

Redaktor Bankier.pl. Doktorantka na Uniwersytecie Ekonomicznym we Wrocławiu. Zajmuje się tematyką konsumencką, śledzi także nowości w sektorze MSP. Monitoruje ofertę produktów bankowych dla firm, przygotowując rankingi kont dla przedsiębiorców. Tel.: +48 71 748 95 13

Tematy
Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Otwórz konto, które samo oszczędza na 6,5% i zgarnij nawet 450 zł

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lorelie
cała Europa to antysemici po tym jak premier Izraela nakazał kapitulację Żeleńskiemu.
dziadekjarek
Dostała info z Kremla ?
tomaszektoma
Ile pan chce?

Już mamy 4 Ukraińców na pana miejsce
8088
Znajomy szukał pracowników do renowacji zbiorników kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Minimum 5 tyś. netto. Do tego diety lub wyżywienie, pełna odzież ochronna zgodnie z BHP. Prawie żaden Polak nie był zainteresowany robotą przy gównie. Ukraińcy nie wybrzydzali. Wsadź więc te swoje brednie o tym, że niby Ukraińcy zabierają Polakom Znajomy szukał pracowników do renowacji zbiorników kanalizacji deszczowej i sanitarnej. Minimum 5 tyś. netto. Do tego diety lub wyżywienie, pełna odzież ochronna zgodnie z BHP. Prawie żaden Polak nie był zainteresowany robotą przy gównie. Ukraińcy nie wybrzydzali. Wsadź więc te swoje brednie o tym, że niby Ukraińcy zabierają Polakom pracę między bajki.
salad77
daj tych wszystkich 4, pracy nie brakuje
grab
Tańsza siła robocza z Ukrainy zabierze pracę wielu Polkom, bo w biznesie nie ma sprawiedliwości.
Jeszcze przyjdą trudne czasy na tą teraz okazywaną przyjaźń, bo wojna na Ukrainie będzie trwała długie lata.
8088
Zupełnie bezmyślna wypowiedź niepodparta żadnymi dowodami i logicznymi przemyśleniami. Na dodatek krótkowzroczna. Po pierwsze w PL mamy najniższą dzietność po II WŚ, Polki nie chcą rodzić dzieci, społeczeństwo starzeje się, a ludzi w wieku produkcyjnym ubywa. Napływ migrantów z Ukrainy, którzy chcą pracować, mają dzieci i chcą rodzić Zupełnie bezmyślna wypowiedź niepodparta żadnymi dowodami i logicznymi przemyśleniami. Na dodatek krótkowzroczna. Po pierwsze w PL mamy najniższą dzietność po II WŚ, Polki nie chcą rodzić dzieci, społeczeństwo starzeje się, a ludzi w wieku produkcyjnym ubywa. Napływ migrantów z Ukrainy, którzy chcą pracować, mają dzieci i chcą rodzić dzieci dobrze rokuje na przyszłość za dekadę lub dwie. Po drugie w wielu branżach sa wolne wakaty, którymi nie są zainteresowani Polacy. Tak jest np. w handlu i usługach. Ukraińcy są narodem pracowitym, bliskim nam kulturowo w porównaniu do migrantów jak sprowadzała Merkel do UE w 2015 roku. Za 10-20 lat będziemy wygrani dzięki pracującym ludziom, a kraje takie jak Niemcy nadal będą wypłacać zasiłki dla kolejnych pokoleń zaimportowanych uchodźców, którym nie chce się pracować. Polska będzie wygranym w długofalowej perspektywie.

Powiązane: Ukraińcy na polskim rynku pracy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki