REKLAMA

Polska znów atrakcyjna dla cudzoziemców

2021-01-28 06:56
publikacja
2021-01-28 06:56
Polska znów atrakcyjna dla cudzoziemców
Polska znów atrakcyjna dla cudzoziemców
fot. Dariusz Gorajski / / FORUM

W tym roku pracodawcom powinno być łatwiej o pracowników ze Wschodu. Według agencji zatrudnienia podaż tych kandydatów przewyższa obecnie popyt - informuje w czwartek "Rzeczpospolita".

Jak czytamy, kryzys wywołany pandemią, który mocno uderzył w gospodarkę Ukrainy, i trudna sytuacja polityczno-gospodarcza na Białorusi już w ubiegłym roku zwiększyły tam liczbę chętnych do emigracji zarobkowej do Polski.

"Zdaniem ekonomistów banku Pekao SA w tym roku należy się spodziewać dalszego napływu imigrantów, którzy obecnie stanowią ok. 7–8 proc. wszystkich zatrudnionych w polskiej gospodarce" - dodano.

Gazeta zaznacza, że jednak tempo wzrostu tego napływu będzie raczej mniejsze niż w latach poprzednich, co wynika m.in. z wysokiej bazy. Po przejściowej fali wyjazdów wiosną 2020 r., zaraz po wybuchu pandemii, pracownicy ze Wschodu zaczęli wracać do Polski pomimo utrudnień wynikających z restrykcji sanitarnych.

"Ich napływ potwierdzają też najnowsze dane ZUS, według których na koniec 2020 r. liczba zarejestrowanych tam cudzoziemców sięgnęła 725,2 tys., czyli była o ponad 11 proc. większa niż rok wcześniej. Prawie trzy czwarte z nich stanowili Ukraińcy, których do pozostania w Polsce mogły też zachęcić wprowadzone na czas pandemii ułatwienia w przedłużaniu legalnego pobytu i zatrudnienia" - pisze dziennik.

Jak zwracają uwagę analitycy Pekao SA, atrakcyjność emigracji zarobkowej do Polski zwiększa też osłabienie rubla i hrywny – białoruski rubel w relacji do złotego jest teraz najsłabszy w historii, a hrywna wróciła do poziomu z 2017 r. - podano w "Rz".(PAP)

nmk/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
distefano
Zauważyłem ogromny wzrost aktywności oszustów internetowych na Allegro i OLX. Często piszą w języku angielskim, żeby się nie wydało, że nie znają polskiego. Myślę, że są to Ukraincy. Jest to tylko moja opinia.
jes
Motto PiS'u - wińcej Ukraińców !!!
stachsgh
Witam !!
Chyba atrakcyjnie jest dla cudzoziemców jeżdżących na Uber lub w tym żarciu na skuterze.
https://www.youtube.com/watch?v=oVrdIXQ2g30
andregru
"Polska znów atrakcyjna dla cudzoziemców" - ale dla tych z kasą z zachodu ,dzięki polityce NBP osłabiającej złotówkę mogą mocniej inwestować w nieruchomości .
qwertas
Powiat szydłowiecki 23%, czy na pewno potrzebujemy imigrantów od teraz? Ile % bezrobotnych lub ludzi powyżej 50 lat przestało szukać pracy bo nikt nie oddzwania do nich? Ile osób chciałoby pracować w swoim wojewódzkim mieście, gdzie mieszka ale PKSów nie ma a pociąg jeździ 3 razy w ciągu dnia o dziwnych portach zamiast Powiat szydłowiecki 23%, czy na pewno potrzebujemy imigrantów od teraz? Ile % bezrobotnych lub ludzi powyżej 50 lat przestało szukać pracy bo nikt nie oddzwania do nich? Ile osób chciałoby pracować w swoim wojewódzkim mieście, gdzie mieszka ale PKSów nie ma a pociąg jeździ 3 razy w ciągu dnia o dziwnych portach zamiast przez cały dzień co 1h od 4 do 24. Mamy masę ludzi w Polsce, które chciałaby i mogłaby zarabiać. Pensja minimalna to teraz 2.000 netto więc praca zaczęła się opłacać. Dlatego pracodawcy musza chętniej zatrudniać starszych a rząd z PKP musi zacząć oferować łatwy i częsty dojazd do miast wojewódzkich. Z Szydłowca nadal nie ma jak dojechać pociągiem w ciągu godziny z co 1h taktem. Ludzie są tylko trzeba mieć sprawny transport publiczny, który został zlikwidowany przez liberałów w latach 90-tych i po 2000 roku. Czas to odbudować.
bt5
Jest na Ukrainie bajerowanie na temat zarobków w Polsce. W przestrzeni publicznej tam kraża opowieści o 1000 euro a przynajmniej 1000 $ które można zarobić w Polszy, w dalszym ubarwianiu to te 1000 $ to rzekomo nawet na czysto. Oczywiście sa takie przypadki ale to dotyczy dość śladowej grupy pracowników ukraińskich Jest na Ukrainie bajerowanie na temat zarobków w Polsce. W przestrzeni publicznej tam kraża opowieści o 1000 euro a przynajmniej 1000 $ które można zarobić w Polszy, w dalszym ubarwianiu to te 1000 $ to rzekomo nawet na czysto. Oczywiście sa takie przypadki ale to dotyczy dość śladowej grupy pracowników ukraińskich którzy jeżdza w Europę z polskich firm przewozowych. Białorusini też na forach marz o pracy w Polsze "na Białorusi 300$ wypłaty i nijak odłożyć na samochód" tylko że Ukraińcy musza ich pouczać że "w Polszy Polacy pracownicy z fabryk jeżdza 20 letnimi gratami za 2000 -3000 zł, taki do dobrobyt". Sa wysiady i filmiki na YT z Ukraińcami ale komentarze ukraińskie s takie "Podsumowujac wywód , żeby zarobić 1000$ trzeba pracować 16 godzin dziennie".
artureg
Jak pracują ciężko to spokojnie tyle zarobią, a jak lenią się jak typowy roszczeniowy Polak to na pewno nie.

Powiązane: Imigranci w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki