REKLAMA

Polska wśród krajów o najmniejszej akceptacji szczepień przeciwko Covid-19

2023-01-14 05:31
publikacja
2023-01-14 05:31

Polska znalazła się w gronie państw o najmniejszej akceptacji szczepień przeciwko Covid-19 – wynika z analiz przeprowadzonych w 23 państwach świata, a opublikowanych przez „Nature Medicine”. Gorzej od nas wypadły Rosja, Ghana i RPA.

Polska wśród krajów o najmniejszej akceptacji szczepień przeciwko Covid-19
Polska wśród krajów o najmniejszej akceptacji szczepień przeciwko Covid-19
fot. kovop58 / / Shutterstock

Badania w okresie od 29 czerwca do 10 lipca 2022 r. przeprowadzili specjaliści City University New York pod kierunkiem Jeffreya V. Lazarus, Katarzyny Wyki oraz Aymana El-Mohandesa (https://www.nature.com/articles/s41591-022-02185-4). Akceptację szczepień przeciwko Covid-19 zdefiniowano jako przyjęcie przynajmniej jednej dawki tego preparatu. Za niezdecydowanie uznano nie szczepienie się, mimo dostępności szczepionki.

W takim ujęciu największa akceptację szczepień przeciwko Covid-19 wśród 23 badanych krajów w lipcu 2022 r. wykazały Indie, Chiny oraz Singapur. W tych krajach przynajmniej jedną dawkę przyjęło odpowiednio 98,3 proc., 96,6 proc. oraz 92,5 proc. populacji.

Na kolejnych miejscach uplasowały się takie państwa jak Hiszpania (89,9 proc. akceptacji szczepień), Peru (89,6 proc.), Korea Południowa (89,2 proc.), Ekwador (88,6), Brazylia (87,2 proc.) oraz Kanada (87 proc.), Włochy (84,6 proc.), Francja (81,7 proc.), Wielka Brytania (80.4 proc.) i Stany Zjednoczone (80,2 proc.).

Najmniejsze zainteresowanie szczepienia było w RPA, gdzie co najmniej jedną dawkę przyjęło 47,9 proc. ludności. W Ghanie zaszczepiło się 58 proc. populacji, w Rosji – 60,8 proc., a w Polsce – 64,1 proc. Nasz kraj wyprzedziła Kenia, gdzie zaszczepiło się 68,8 proc. ludności, Meksyk – 73,6 proc., Nigeria 71,9 proc. oraz Turcja – 72 proc. W Szwecji zaakceptowało szczepienia przeciwko Covid-19 79,2 proc. społeczeństwa, a w Niemczech - 78,1 proc.

Średnio we wszystkich 23 badanych krajach jedną przynajmniej dawką szczepionki przeciwko Covid-19 zaszczepiło się 79,1 proc. ludności, a 20,9 proc. było niechętnych lub nieprzekonanych. W każdym kraju analizowano odpowiedzi 1 tys. osób.

Polska nieco lepiej wypadła pod względem zainteresowania szczepieniami uzupełniającymi (tzw. boosterami). Na dodatkowe szczepienie trzecią lub czwarta dawką w lipcu 2022 r. zdecydowało 84,2 proc. naszych rodaków zaszczepionych wcześniej dwoma dawkami standardowymi. To jednak i tak poniżej średniej dla wszystkich 23 badanych krajów, która wyniosła 87,9 proc.

Największe zainteresowanie boosterami było w Chinach, gdzie kolejną (trzecia lub czwartą) dawkę przyjęło 98,9 proc. zaszczepionych. W Nigerii przyjęło ją 98,6 proc. ludności, w Brazylii – 96,4 proc., w Meksyku – 95,2 proc., w Kenii – 94,4 proc., a w Peru – 92,2 proc. W USA boostera przyjęło 87 proc. zaszczepionych, w Wielkiej Brytanii – 92,1 proc., we Włoszech – 90,6 proc., w Turcji – 87,6 proc. oraz w Hiszpanii – 86,8 proc.

Autorzy badania zwracają uwagę, że spada zainteresowanie wirusem SARS-CoV-2, a wraz z tym i szczepieniami. Z sondażu wynika, że w 23 badanych krajach 38,6 proc. ankietowanych osób zwraca mniejszą uwagę na nowe informacje o Covid-19. Spada też zainteresowanie i poparcie dla szczepień przeciwko tej chorobie. Nie sprzyja temu to, że dostępne preparaty wykazują mniejszą skuteczność wobec nowych wariantów wirusa SARS-CoV-2. (PAP)

Autor: Zbigniew Wojtasiński

zbw/ agt/

Źródło:PAP
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
kamikaze351
Lepiej a nie gorzej, sprzedaj do buce od korpo.
prs
No i co?..

I zyjemy.

A ze "mołndry zachod" ze swoimi onz, who i innymi pierdołami, bez pomyslu co w takiej chwili robic, co dalej, z pobrudzonymi ze strachu gaciami skorzystal z chinskich, komunistycznych metod, czyli blokowania calych miast, czyli zatrzymania zachodnich gospodarek co wszyscy teraz czujemy
No i co?..

I zyjemy.

A ze "mołndry zachod" ze swoimi onz, who i innymi pierdołami, bez pomyslu co w takiej chwili robic, co dalej, z pobrudzonymi ze strachu gaciami skorzystal z chinskich, komunistycznych metod, czyli blokowania calych miast, czyli zatrzymania zachodnich gospodarek co wszyscy teraz czujemy - o tym nikt nie napisze, nie?..

Tabu!..

Wiec trzeba kota ogonem obracac..
prs
Teraz pytanie..

Jakie "najgorzej"?..

Dla kogo - "najgorzej"?..
prs odpowiada prs
Gorzej tylko u ruSSkich?..

I teraz co?..

Co wariant wiadro szczepionek, boosterow?..
Ktore za chwile znow nie beda dzialac?..
Bo znow "nowy wariant"?..

Tak "zalatwili sprawe" partacze..
Juz po "najgorszym" podobno wariancie?..
Czy "info" sie juz "nie sprzedaje
Gorzej tylko u ruSSkich?..

I teraz co?..

Co wariant wiadro szczepionek, boosterow?..
Ktore za chwile znow nie beda dzialac?..
Bo znow "nowy wariant"?..

Tak "zalatwili sprawe" partacze..
Juz po "najgorszym" podobno wariancie?..
Czy "info" sie juz "nie sprzedaje tak dobrze"..
wiec "czeba znuf zamoncic"..

Srodkowy palec dla nich.. - wysoko wysuniety!.
pikawka
"Akceptację szczepień przeciwko Covid-19 zdefiniowano jako przyjęcie przynajmniej jednej dawki" dalej nie ma sensu juz czytac
lenaa
"Gorzej od nas wypadły Rosja, Ghana i RPA......" Gorzej? Chyba lepiej....
lebski_gosc
Zajrzyjcie na jakąkolwiek wieś w Polsce, codziennie nowe klepsydry. Brakuje tylko takich statystyk jak w propagandzie dawidowej że umarł zaszczepiony(w tym wypadku) Tak się właśnie kończy brak swojego rozumu i wiara że ci na górze chcą dobrze dla mas.
samsza
Nie rozumiem paniki mainstreamowych mediów:
1) spotkania się 96,6% zaszczepionej populacji Chin z wirusem, na którego się szczepili
2) ws. "zbrodni" kovidowych Bolsonaro, przez to miał podobno przegrać wybory, jak pod jego rządami Brazylia wyszczepiona w 87,2 proc.
samsza
np. potentially MILLIONS of deaths (w 96,6% (!) zaszczepionej populacji)

https://www.dailymail.co.uk/news/article-11632871/Xi-Jinpings-Zero-Covid-disaster.html
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,chiny-jak-z-horroru--co-tam-sie-dzieje--eksperci--mamy-odpowiedz-na-dreczace-nas-od-dawna-pytanie,artykul,
np. potentially MILLIONS of deaths (w 96,6% (!) zaszczepionej populacji)

https://www.dailymail.co.uk/news/article-11632871/Xi-Jinpings-Zero-Covid-disaster.html
https://www.medonet.pl/koronawirus/koronawirus-na-swiecie,chiny-jak-z-horroru--co-tam-sie-dzieje--eksperci--mamy-odpowiedz-na-dreczace-nas-od-dawna-pytanie,artykul,16613979.html
samsza
Poseł Braun ciężko zapracował ? Czy to efekt "pazernych" celebrytów, co poszli po szczepionki "o świcie" ? Wbrew pisowi ?
W "follow the science", nie wierzę, nic nie wskazuje na zbytnią lotność narodu... raczej emocje nimi kierują.

Powiązane: Narodowy Program Szczepień przeciw wirusowi SARS-CoV-2

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki