REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Polska jako jedyna przeciwna zakazowi rejestracji aut spalinowych. "Wszelkie ekoideologie z gruntu odrzucamy"

2023-03-29 20:00
publikacja
2023-03-29 20:00

Polska jako jedyna sprzeciwia się przyjętym we wtorek przez Radę UE w ramach pakietu Fit for 55 przepisom o zakazie rejestracji nowych aut z silnikiem spalinowym po 2035 roku. - Polityka klimatyczna ma służyć społeczeństwu, nie odwrotnie - skomentował w środę premier Mateusz Morawiecki.

Polska jako jedyna przeciwna zakazowi rejestracji aut spalinowych. "Wszelkie ekoideologie z gruntu odrzucamy"
Polska jako jedyna przeciwna zakazowi rejestracji aut spalinowych. "Wszelkie ekoideologie z gruntu odrzucamy"
fot. Joanna Składanek / / FORUM

Odrzucamy zakaz produkcji samochodów spalinowych, niech społeczeństwa same stopniowo decydują, kto czym chce jeździć; polityka klimatyczna ma służyć społeczeństwu, nie odwrotnie - powiedział premier Mateusz Morawiecki, komentując przepisy przyjęte we wtorek przez Radę UE w ramach pakietu Fit for 55.

Czego dotyczą przepisy

Chodzi o przyjęte przez Radę UE przepisy, które określają m.in. następujące cele: redukcja emisji CO2 o 55 proc. dla nowych samochodów osobowych i o 50 proc. dla nowych samochodów dostawczych w latach 2030-2034 w porównaniu z poziomami z 2021 r.; 100 proc. redukcji emisji CO2 zarówno dla nowych samochodów osobowych, jak i dostawczych od 2035 roku. De facto oznaczają one zakaz rejestracji nowych samochodów z silnikiem spalinowym od 2035 roku. Wyjątkiem są paliwa syntetyczne, tzw. e-paliwa.

Warto zaznaczyć, że nie chodzi o samochody, które obecnie jeżdżą po polskich drogach, ale jedynie o nowe, które miałyby być rejestrowane po 2035 roku, a więc za 12 lat.

Unia Europejska

Premier mówi o ideologii

Szef rządu pytany o to na środowej konferencji prasowej podkreślił, że "polityka klimatyczna ma służyć społeczeństwu, a nie społeczeństwo służyć polityce klimatycznej". "A więc wszelkie ekoideologie z gruntu odrzucamy" - oświadczył premier.

Morawiecki przypomniał, że przepisy te zostały zatwierdzone w lutym przez Parlament Europejski. "Głosowanie w PE było w lutym i to PE zaostrza jeszcze dodatkowo te przepisy klimatyczne. A za tą dyrektywą głosowało 6 członków Koalicji Europejskiej, czyli koalicji, z której startowali wszyscy członkowie PO" - zauważył. "Niech pan Donald Tusk tłumaczy się z tego, dlaczego ludzie, którzy weszli z tej listy - listy KO, która na potrzeby wyborów do PE nazwana była Koalicją Europejską - dlaczego oni głosowali za przyspieszonym wyłączeniem z produkcji i z użytkowania samochodów spalinowych" - wskazywał szef rządu.

"Mam nadzieję, że tych, którzy chcą siłą narzucać ideologię, wyborcy też w odpowiedni sposób potraktują przy urnach wyborczych" - mówił premier. "PiS głosował przeciw, jesteśmy temu przeciwni, głośno to artykułujemy" - dodał.

Polska zagłosuje przeciw

Premier podkreślił, że polecił minister klimatu i środowiska Annie Moskwie głosowanie przeciw tym przepisom na posiedzeniu Rady UE. "Niestety Rada UE przyjmuje niewłaściwą podstawę prawną, następnie Trybunał Sprawiedliwości zazwyczaj, gdy my to zaskarżamy, odrzuca to. My to oczywiście również - jeśli i będzie ta regulacja przyjęta - (...) to wtedy my oczywiście to również zaskarżymy" - zadeklarował Morawiecki. "Odpukać w niemalowane, mam nadzieję, że nie będzie przyjęta" - dodał.

"A więc z jednej strony mamy ideologię klimatyczną, która prowadzi do czegoś, co z gruntu odrzucamy - zakaz produkcji samochodów spalinowych. Niech społeczeństwa same w sposób łagodny, stopniowy decydują o tym, kto chce, kiedy, gdzie czym jeździć. My jesteśmy za wolnością" - podkreślił.

Z drugiej strony - kontynuował premier - rząd promuje produkcję samochodów elektrycznych w naszym kraju. Wskazał, że Polska w ciągu ostatnich 6 lat stała się potęgą w produkcji baterii do samochodów elektrycznych i różnych komponentów. "To są dziesiątki tysięcy miejsc pracy, z kooperantami być może ponad 100 tys. miejsc pracy. Dobrze płatnych, coraz lepiej płatnych miejsc pracy. To także tajemnica naszego najniższego w III Rzeczypospolitej bezrobocia" - podkreślił.

"My niestety nie mamy naszych własnych samochodów spalinowych, ponieważ zostały te przedsiębiorstwa wyprzedane, rozsprzedane, rozkradzione w latach 90. i później. Jesteśmy podwykonawcą, zarabiamy coraz więcej na tym, Polska się bogaci, polska gospodarka się bogaci. Mówimy nie ideologii klimatycznej, mówimy tak dla nowoczesnego przemysłu, który jednocześnie też prowadzi do powstania setek tysięcy miejsc pracy" - podkreślił. (PAP)

Autorzy: Sylwia Dąbkowska-Pożyczka, Rafał Białkowski

sdd/ rbk/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (13)

dodaj komentarz
and00
Pięknie mówi, ale jakoś tak niekonsekwentnie

Było nie podpisywać KPO i zobowiązywać się m in do podatków na auta spalinowe
a teraz pupa, pozamiatane
No chyba że wyjdziemy z tego kołchozu

Jak mozna być za wolnością będąc zarazem za członkostwem w ZSRR???

ptokbentonicznyjb
Przecież Morawiecki się na to zgodził w UE.
carlito1
Kłamca on już dawno się zgodził na to. Ten sprzeciw nie ma najmniejszego znaczenia. Zwykły chwyt marketingowy
nostsherlock
Dobra pinokio, już się nie rozpędzaj. Wszyscy wiemy, że kłamiesz. Lepiej przypomnij sobie jak chciałeś wciskać kit o polskich samochodach elektrycznych (za pieniądze podatników oczywiście)
max5000
Ostatnio palił się w Polsce samochód elektryczny. Jego gaszenie trwało 20 godzin i zaangażowało 100 strażaków. Do tego doprowadziła ideologia UE a będzie jeszcze gorzej.. Co by się stało gdyby auto zapaliło się na parkingu podziemnym galerii gdzie straż pożarna nie wjedzie.
jaszczura
nie starcza wam, cyryliczni, tych parędziesiąt starych, sprawdzonych nicków?
mirek6504
A co sie stanie jak po 2035 zapali się takich aut w całej UE 2000 sztuk a może opracować technologie zalewania betonem w celu wystudzenia bateri
zenonn
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/gasili-elektrycznego-mercedesa-przez-21-godzin-polska.html

Sprawdzić historię użytkowania i zobaczyć czy to nie wina właściciela pojazdu. Jak tak to koszt akcji gaśniczej wrzucić właścicielowi. Jeśli winny mercedes to im wrzucić. Dostosować przepisy przeciwpożarowe do tego typu aut czyli
https://www.benchmark.pl/aktualnosci/gasili-elektrycznego-mercedesa-przez-21-godzin-polska.html

Sprawdzić historię użytkowania i zobaczyć czy to nie wina właściciela pojazdu. Jak tak to koszt akcji gaśniczej wrzucić właścicielowi. Jeśli winny mercedes to im wrzucić. Dostosować przepisy przeciwpożarowe do tego typu aut czyli zakaz parkowania w garażach podziemnych i wewnątrz domów, miejsca parkingowe min 3m przerwy między autami, oddalenie min 5m od budynków. Problem z elektrykami by się rozwiązał
jaszczura
Prawo i Sprawiedliwość jest zakładnikiem ciemniejszej frakcji swego elektoratu, prawdopodobnie nawet z pewną przyjemnością. Polsko, Polsko...
obywatel_monte_christo
Jak trzeba było zawetować FIT 55 w grudniu 2020 roku to Matousz nie wetował, tylko pisał jaki to wielki sukces odnieśliśmy. Nagle sukces okazuje się porażką, a my jesteśmy przeciw. Oczywiście jesteśmy przeciw kiedy to nic nie daje.
Tak jest w zasadzie z każdą istotną decyzją.
Trudno uwierzyć, że to może być tylko głupota a
Jak trzeba było zawetować FIT 55 w grudniu 2020 roku to Matousz nie wetował, tylko pisał jaki to wielki sukces odnieśliśmy. Nagle sukces okazuje się porażką, a my jesteśmy przeciw. Oczywiście jesteśmy przeciw kiedy to nic nie daje.
Tak jest w zasadzie z każdą istotną decyzją.
Trudno uwierzyć, że to może być tylko głupota a nie celowe działanie. A jak tylko Matousz został premierem to wszechpotężny Naczelnik zapadł się nagle pod ziemię...

Powiązane: Pakiet klimatyczny "Fit for 55"

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki