REKLAMA
DZIEŃ START-UPÓW

Polska gospodarka trafiona, ale nie zatopiona

Michał Żuławiński2020-04-24 12:39analityk Bankier.pl
publikacja
2020-04-24 12:39
Polska gospodarka trafiona, ale nie zatopiona
Polska gospodarka trafiona, ale nie zatopiona
fot. Stockcrafterpro / / Shutterstock

Polska gospodarka otrzymała silny cios ze strony koronawirusa, ale nie padła na deski. Taki obraz wyłania się z licznych raportów ekonomicznych, które opublikowane zostały w ciągu minionego tygodnia.

Tydzień temu zapowiadaliśmy „wybitnie polski tydzień”, dziś dokonujemy podsumowania. Pierwszy obraz wpływu koronawirusa na polską gospodarką już znamy dzięki raportom Głównego Urzędu Statystycznego.

Poniedziałek: zatrudnienie w dół najmocniej w historii

Na pierwszy ogień poszły dane z rynku pracy. Liczba zatrudnionych w sektorze przedsiębiorstw w marcu wyniosła 6411,7 tys. i była o 34,2 tys. niższa niż miesiąc wcześniej. Był to najgłębszy miesięczny spadek zatrudnienia w sięgających roku 2005 historii tych statystyk.

Z kolei przeciętne wynagrodzenie brutto w dużych firmach niefinansowych wyniosło w marcu 5 489,21 złotych i było o 6,3 proc. wyższe niż przed rokiem. Ekonomiści liczyli na wzrost o 6,6 proc.

Więcej na ten temat przeczytasz w poniedziałkowym artykule: „Ruszyła fala zwolnień. Najgłębszy spadek zatrudnienia od 2005 roku”.

Wtorek: produkcja z kalendarzem w tle

Wtorkowe dane były już nieco lepsze. Produkcja przemysłowa była w marcu tylko nieznacznie niższa  niż przed rokiem. Taki wynik był zasługą korzystnych czynników sezonowych. Jednak już po uwzględnieniu ich wpływu, produkcja przemysłowa odnotowała spadek o 7,2 proc. mdm i 4,8 proc. rdr.

Więcej na ten temat przeczytasz we wtorkowym artykule: "Kalendarz uratował statystyki z przemysłu".

Środa: krach w sprzedaży, załamanie koniunktury

W środę opublikowane zostały oczekiwane dane o sprzedaży detalicznej. W cenach bieżących była ona o 7,1 proc. niższa niż w marcu 2019 r. oraz o 3,3 proc.niższa niż w lutym 2020 r. Konsensus analityków zakładał spadek o 4 proc. rok do roku.

Silny spadek sprzedaży widać także w dynamice w cenach stałych, która w skali roku sięgnęła -9 proc. wobec wzrostu o 7,3 proc. w ubiegłym miesiącu. Ekonomiści spodziewali się spadku jedynie o 2 proc. W niektórych branżach załamanie było dużo większe: w grupie „tekstylia, odzież, obuwie” aż o 49,6 proc.

Głośnym echem odbiło się także rekordowe załamanie koniunktury gospodarczej. Wskaźnik ogólnej koniunktury w przemyśle w kwietniu zaliczył spadek do -44,2 pkt. względem -1,1 pkt. w marcu. Analogiczny indeks dla budownictwa obniżył się z -1,9 pkt. do -47,1 pkt. Wskaźnik koniunktury w handlu detalicznym poszedł w dół z -3,1 pkt. do -49,5 pkt.

Więcej na te tematy przeczytasz w środowych artykułach: „Potężny spadek sprzedaży detalicznej. Odzież o 50 proc. w dół” oraz „Rekordowe załamanie koniunktury gospodarczej”.

Czwartek: koniec optymizmu, budowy się bronią

Dopiero w czwartek otrzymaliśmy pierwsze dane z gospodarki, które można uznać za pozytywne. Okazało się, że w marcu produkcja budowlano-montażowa była o 25 proc. wyższa niż w lutym oraz o 3,7 proc. wyższa niż w marcu 2019 roku.

Fatalnie wypadły natomiast indeksy mierzące nastroje polskich konsumentów, przez co zakończył się niespotykany wcześniej okres przewagi optymistów nad pesymistami. W kwietniu opisujący bieżącą sytuację BWUK wyniósł -36,4 pkt. i wobec 1,3 pkt. miesiąc wcześniej. Z kolei wyprzedzający wskaźnik WWUK opisujący oczekiwania względem najbliższych 12 miesięcy sięgnął -47,7 pkt. wobec -2,3 pkt. w marcu. Po raz ostatni podobnie zły obraz wyłaniał się z tych danych na początku 2004 r.

Więcej na ten temat przeczytasz w czwartkowych artykułach: „Budownictwo oparło się wirusowej histerii” oraz „Polacy w fatalnych nastrojach. Koronawirus zakończył złote czasy optymizmu”.

Piątek: bezrobocie jeszcze nie zareagowało

Ostatni ekonomiczny akcent tygodnia stanowił biuletyn statystyczny GUS-u, w którym znaleźliśmy m.in. „premierowe” dane o stopie bezrobocia w marcu (wcześniej nie opublikowało ich ministerstwo pracy). Wynik może być zaskakujący, ponieważ stopa bezrobocia rejestrowanego w marcu 2020 r. wyniosła 5,4 proc. i była niższa niż w lutym (5,5 proc.) oraz niższa od oczekiwań ekonomistów (5,6 proc.). Nie ma jednak wątpliwości, że w najbliższych miesiącach sytuacja ta ulegnie sporej zmianie, a tysiące Polaków stawią się w urzędach pracy.

Więcej na ten temat przeczytasz w piątkowym artykule: „Stopa bezrobocia w marcu spadła. Kryzys dopiero przed nami”.

Co dalej?

W ostatnim tygodniu kwietnia danych z Polski nie będzie, natomiast nie zabraknie istotnych danych ze świata. Makroekonomiczno-rynkowy rozkład jazdy na najbliższy tydzień jak co piątek opublikowaliśmy w artykule „Tym będą żyły rynki”.

Kolejne raporty z kraju poznamy dopiero w nowym miesiącu. 4 maja opublikowany zostanie indeks PMI dla sektora przemysłowego, zaś 15 maja czeka nas podwójne uderzenie w postaci danych o inflacji w kwietniu (analitycy szacują 4,1 proc. wobec 4,6 proc. w marcu) oraz wstępnego odczytu dynamiki PKB w pierwszym kwartale (konsensus 1,5 proc. wobec 3,2 proc. w IV kwartale 2019 r.).

Następna runda danych, które zdominowały miniony tydzień, rozpocznie się 20 maja.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego. Tel: 604 678 518

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (45)

dodaj komentarz
mtx
Trafiona prosto w łeb. Tylko ciało biega wokół nie wiedząc, że mózg już martwy.
ernst
A na pincet+ ,na wszesniejsze emerytury i kasę dla wszystkich pisdarmozjadow jakich tysiace w spolkach i urzedach wystarczy ? :)
nostsherlock
Już dzisiaj w TVP wiadomości z serii "Polacy ociekają bogactwem", "sytuacja gospodarcza nigdy nie była lepsza", "wybory się odbędą bez żadnych problemów" :D
koba
zapomniałeś o najważniejszym: "jedyny słuszny prezydent wszystkich Polaków, słońce naszego narodu, dystansuje wszystkich pozostałych kandydatów i wygrywa z poparciem 200% w pierwszej turze tzw. wyborów"
jas2 odpowiada koba
"koba" nie przesadzaj. Duda nie ma poparcia. Wszyscy wiedzą, że największe szanse ma Kidawa Błońska.

PS
Dla niekumatych: To był żart!
caling
I niech mi ktoś powie czy warto wchodzić na ten portal, ca za czasy żeby pod presją swoich mocodawców pisać takie głupie artykuły, tak się zastanawiam czy takie miernoty dostają jakąś kasę czy są pod presją posady,
koba
oczekujesz, że inni będą za ciebie myśleć? takie rzeczy to tylko w tvp i pozostałych mediach tzw. publicznych - tam od a do z, powiedzą ci co jest prawdą a co kłamstwem, na kogo masz głosować, co myśleć i co czuć. Ludziom o mentalności niewolnika, którymi "troszczy się i opiekuje" taki patologiczny twór oczekujesz, że inni będą za ciebie myśleć? takie rzeczy to tylko w tvp i pozostałych mediach tzw. publicznych - tam od a do z, powiedzą ci co jest prawdą a co kłamstwem, na kogo masz głosować, co myśleć i co czuć. Ludziom o mentalności niewolnika, którymi "troszczy się i opiekuje" taki patologiczny twór jak czecia erpe oraz zwykłym głupcom to odpowiada, ale tak już jest ten świat skonstruowany, że nie wszyscy potrafią korzystać z darów będących efektem stworzenia - rozumu oraz wolnej woli.
marxs
"Polska gospodarka otrzymała silny cios ze strony koronawirusa, ale nie padła na deski. "-bredzisz gościu po potężnym ciosie tzw."polska gospodarka" straciła przytomność i wyleciała poza ring

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki