Policja usunęła protestujących, którzy blokowali ulice w pobliżu parlamentu

Około godz. 3:30 w nocy w piątek policja usunęła osoby siedzące i blokujące ul. Wiejską i Górnośląską. Podczas akcji funkcjonariuszy demonstranci skandowali: "Konstytucja", "Wolne sądy" oraz "Wolność, Równość, Demokracja".

(fot. Krystian Maj / FORUM)

Wcześniej kilkanaście osób próbowało zablokować wyjazd radiowozu, w którym był rzecznik rządu Rafał Bochenek. Policja usuwała protestujących, którzy uniemożliwiali przejazd radiowozu.

"Policja wylegitymowała 270 osób, w stosunku do 5 osób policjanci zastosowali pouczenie, 52 osoby przyjęły mandaty karne związane z blokowaniem jezdni. W stosunku do ok. 200 osób zostaną skierowane wnioski o ukaranie do sądów w sprawie o wykroczenie. Jedna osoba została zatrzymana w związku z naruszeniem nietykalności cielesnej parlamentarzysty. Zawiadomienie w tej sprawie poseł ma złożyć w piątek na policji" - powiedział Mariusz Mrozek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji.

Protest środowisk opozycyjnych ma związek z reformą sądownictwa i uchwaloną w czwartek przez Sejm ustawą o Sądzie Najwyższym.

Część demonstrujących przeciw reformie sądownictwa, która w nocy z czwartku na piątek dotarła na Plac Krasińskich, gdzie mieści się Sąd Najwyższy, zapowiedziała, że niektórzy z nich zostaną tam do rana.

Warszawa
Warszawa (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Kilkaset osób uczestniczących wcześniej w proteście przed Sejmem i siedzibą prezydenta przeszło w nocy przed gmach Sądu Najwyższego i tam - przy pomniku Powstania Warszawskiego - urządziło wiec.

Uczestnicy słuchali odczytywanych fragmentów konstytucji, odnoszących się m. in. do niezawisłości sądów i kadencyjności stanowiska pierwszej prezes SN.

"Część z was niech idzie do domu odpocząć, część niech zostanie do rana, ale rano niech będzie was tylu, ile teraz, by dać wparcie profesor Gersdorf (Małgorzata, I prezes SN - PAP) i każdemu sędziemu w Polsce" - wzywał jeden z manifestantów. Odpowiedziały mu okrzyki "Zwyciężymy".

Demonstranci wypełnili połowę placu, siedzieli, mają zapalone świece; włączali też latarki w smartfonach. Trzymali flagi polskie i unijne.

Protesty w Warszawie i innych miastach Polski

PiS walcem rozjechało polską demokrację przyjmując ustawę likwidującą Sąd Najwyższy - mówili podczas czwartkowej manifestacji przed Pałacem Prezydenckim liderzy opozycji. Domagali się, aby prezydent zawetował ustawę o SN, KRS i sądach powszechnych.

Warszawa
Warszawa (fot. Adam Chełstowski / FORUM)

Środowiska opozycyjne, w tym PO, Nowoczesna, PSL protestowały w czwartek ws. uchwalenia przez Sejm ustawy o SN. Protest przed Pałacem Prezydenckim po godz. 20 rozpoczęło odśpiewanie hymnu Polski i odczytanie przez aktorkę Joannę Szczepkowską preambuły do Konstytucji z 1997 r. Po demonstracji przed Pałacem Prezydenckim manifestanci przeszli pod Sejm.

Jako pierwszy na scenie pojawił się lider PO Grzegorz Schetyna, witany okrzykami: "zjednoczona opozycja". Schetyna stwierdził, że "komuna chce wrócić". "Nie pozwolimy na to" - przekonywał. "235 posłów PiS głosowało za tym, żeby zdemolować niezawisłość polskich sądów, żeby zniszczyć polski Sąd Najwyższy. To jest hańba" - oświadczył.

Jak mówił, politycy PiS wszystkich, którzy nie są sympatykami ich partii, "uważają za morderców". "Nie ma dla nas według nich miejsca w Polsce - nie pozwolimy na to. To jest nasz kraj, to jest nasza Polska i muszą to wiedzieć" - podkreślił.

O niepodpisywanie ustawy o SN apelował do prezydenta b. I prezes SN Adam Strzembosz, którego wcześniej Schetyna określił jako "ikonę". "Nie jestem ikoną, jestem staruszkiem, który jeszcze się trzyma na nogach" - mówił Strzembosz. Dodał, że zwrócił się do prezydenta, "by sobie rąk tą ustawą nie ubrudził". "Bo kiedyś powiedzą: podpisał ustawę wprowadzającą zbiorową odpowiedzialność, a to ma odpowiednie konotacje historyczne" - wskazał. "Czuję się tutaj o 26 lat młodszy" - powiedział też.

Lider PO ponowił apel b. I prezesa SN do Andrzeja Dudy. "Osoba, która mieszka tutaj za nami, ma wielką szansę, żeby pokazać, że jest prezydentem wszystkich Polaków. Musi tylko zrobić jedną rzecz: zawetować trzy ustawy, a my mu dzisiaj mówimy: +chcemy weta!+" - apelował Schetyna.

Poznań
Poznań (fot. Marek Lapis / FORUM)

Lider Nowoczesnej Ryszard Petru dziękował PO i PSL za "dobrą współpracę w tych trudnych dniach". Dziękował za "wzruszające przyjęcie" przed Pałacem Prezydenckim. "To jest taki moment, kiedy czujemy, że nasza praca ma sens, bardzo państwu za to dziękuję, bo dzisiaj jest zły dzień dla polskiej demokracji" - mówił Petru.

Jak ocenił, PiS "walcem rozjechało polską demokrację", przyjmując ustawę, która "likwiduje Sąd Najwyższy". "To będzie data, która przejdzie do historii Polski, ale dzięki temu, że tu jesteśmy, mamy nadzieję, że będzie lepiej, że to wszystko odkręcimy" - oświadczył.

Zdaniem lidera Nowoczesnej, polskie społeczeństwo czekają "kolejne bitwy": o media, polskie uczelnie i sumienia. "We wszystkich tych sprawach musimy być razem, ale z wami musimy być razem. Żeby można było obalić PiS, muszą być nas setki tysięcy w całym kraju, a jak będzie nas milion, to obalimy ten rząd" - podkreślił Petru.

Lider PSL apelował o podpisywanie petycji do prezydenta o zawetowanie ustaw "umacniających obóz władzy". "Panie prezydencie, jest zawsze taki moment, gdy człowiek, który wygrywa tak ważne wybory, może zmazać złe decyzje i niedociągnięcia, rozczarowania nas wielu, trzy razy wetując" - powiedział Władysław Kosiniak-Kamysz.

Wskazując na liderów PO i Nowoczesnej, szef ludowców mówił, że zachowali się przyzwoicie, bo nikt nie poparł ustawy o SN w głosowaniu w Sejmie. Jak powiedział, w tych ustawach nie ma nic dla ludzi - "to jest tylko umacnianie władzy".

"Jeżeli będzie trzeba to pójdziemy od Juraty, pójdziemy na Hel, a wszystkim ludziom, którym na sercu nie leży dobro RP, wszystkim ludziom złej woli mówimy: +go to hell+" - dodał.

Lider KOD Krzysztof Łoziński dziękował protestującym od kilku dni przed Sejmem. Krytykował PiS za "haniebne" ustawy dot. sądownictwa. "To my jesteśmy wolnymi ludźmi, a nie Jarosław Kaczyński zniewolony nienawiścią, głupotą i szaleństwem" - stwierdził Łoziński.

Aktor Wojciech Pszoniak odczytał wiersz Czesława Miłosza "Który skrzywdziłeś", a aktor Łukasz Simlat fragmenty konstytucji odnoszące się do sądownictwa.

Potem część manifestujących przeszła sprzed Pałacu Prezydenckiego pod Sejm.

Według rzecznika stołecznego ratusza Bartosza Milczarczyka w proteście uczestniczyło 50 tys. osób. Mariusz Mrozek z biura prasowego Komendy Stołecznej Policji poinformował PAP, że w kulminacyjnym momencie demonstracji przed Pałacem Prezydenckim brało udział 14 tys. osób. Jak dodał Mrozek, policja nie odnotowała poważnych incydentów.

Lublin
Lublin (fot. Jacek Szydłowski / FORUM)

Protesty odbywały się też w innych miastach. W Szczecinie tłum zgromadził się na pl. Solidarności; skandowano: Wszyscy razem pięści w górze, naród przeciw dyktaturze, Solidarność, Szczecin, Warszawa, wspólna sprawa. Protestujący mieli transparenty Szczecin żąda szacunku dla prawa, Suweren składa daninę z prawa".

Powiem wam co powinniście robić. Nie liczmy na Senat, nie liczmy na prezydenta, to są tylko atrapy. Liczmy na siebie - powiedział do manifestantów b. szef MSW, działacz opozycji w PRL Andrzej Milczanowski. Co nam zostało? Została nam ulica. Protesty. Demonstracje. Jeżeli w Warszawie na przestrzeni miesiąca odbędą się dwie demonstracje po 200 tys. ludzi to mamy szansę. Nie musimy czekać na następne wybory - zachęcał zgromadzonych.

Protest przeciw reformie sądownictwa odbył się także przed siedzibą krakowskich sądów. Zebrani przynieśli flagi Polski i UE, palili znicze. Skandowali Wolne sądy i Chcemy veta. Do zebranych przemawiał rzecznik KRS sędzia Waldemar Żurek, który apelował do sędziów, by nie wstępowali do "czegoś, co się wkrótce może nazywać Krajowa Rada Sądownictwa". "Jeśli się nie zgłoszą, jeśli nie dadzą się namaścić politykom, ten organ nie powstanie" mówił Żurek.

W Kielcach manifestacja odbyła się pod pomnikiem ks. Józefa Popiełuszki. Odśpiewano hymn narodowy. "Przyszliśmy tutaj nie po to, żeby bronić sędziów czy sądów, ale żeby bronić obywateli i ich praw do podstawowych wartości. Nie sądziliśmy, że przyjdzie jeszcze taki czas, kiedy o te podstawowe wartości trzeba będzie wychodzić na ulice, aby ich bronić mówił wiceprezes PSL Adam Jarubas. Jak mówił, ma wrażenie, iż dzisiaj rozpoczyna się restauracja PRL-u w Polsce.

Potem manifestanci przeszli pod siedzibę Sądu Okręgowego w Kielcach, gdzie zapalili świece w ramach akcji "Łańcuch Światła".

We Wrocławiu protestujący przeszli sprzed gmachu sądu do Rynku. Odczytano fragmenty konstytucji. Skandowano Wolne sądy, Wolność, równość, demokracja. Przemawiał m.in. b. działacz opozycji z czasów PRL Józef Pinior. Podkreślił, że dzisiejsze protesty to dopiero początek. Cała Polska, miliony ludzi staną w obronie demokracji. Ci, którzy dzisiaj dokonali tego zamachu, będą się tego wstydzili - mówił Pinior.

Setki osób z zapalonymi lampionami i świecami zgromadziły się także przed siedzibą Sądu Okręgowego w Katowicach, by zaprotestować przeciwko reformom wymiaru sprawiedliwości. Do zgromadzonych przemawiali m.in. adwokaci i sędzia.

"Widzę Sąd Okręgowy w Katowicach, a przed nim tłum ludzi, tłum obywateli. Cieszę się, bo widzę, że jesteście murem przed wymiarem sprawiedliwości; murem, który jest naszą opoką i źródłem tej władzy (sądowniczej - PAP), bo władzą jesteście wy, suweren" - mówił sędzia jednego z sądów rejonowych, Sebastian Kosmowski.

Uczestnicy zgromadzenia skandowali: "Konstytucja", "Wolne sądy" oraz "Wolność, Równość, Demokracja". Żądali, by prezydent zawetował ustawy zmieniające wymiar sprawiedliwości. "Chcemy weta" - krzyczeli.

W Gdańsku w demonstracji przed budynkiem sądu okręgowego uczestniczyło kilka tys. osób.

"Powstała lista Misiewiczów. Czas zacząć tworzyć narodową listę hańby. W każdej gminie, powiecie, mieście, województwie zacznijmy sporządzać listę hańby narodowej. Dzisiaj pojawiło się na niej już niestety pierwsze kilkaset nazwisk" - mówił prezydent Gdańska Paweł Adamowicz. Zaczął wymieniać imiona i nazwiska pomorskich posłów PiS, którzy głosowali za nową ustawą o SN. Po każdym wyczytanym nazwisku tłum buczał i gwizdał oraz skandował "hańba".

W Białymstoku kilkaset osób protestowało przed sądem okręgowym. Nie było transparentów, pojawiły się biało-czerwone flagi. Po postawieniu lampek na schodach sądu odśpiewano hymnu Polski.

mro/ brw/ mce/ reb/ wos/ swi/ mzb/ maj/ pdo/ mab/ par/ rop/ gma/

Źródło: PAP
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 5 ~Malcolm

Rozjechano polską demokracje??? Przecież oni chcą to uchwalić większością głosów.. ??? To raczej dowód na to że demokracja u nas świetnie działa. Niekoniecznie oznacza to, że tak ma być, ale tutaj demokracji nie naruszono chyba..

! Odpowiedz
2 0 karbinadel

A jak jutro większością głosów uchwalą intronizację Jarosława na króla, to też będzie OK?

! Odpowiedz
2 8 ~Ja

Raz sierpem raz mlotem czerwona ...!!!

! Odpowiedz
8 10 ciemny_lud

Tak jest, bić PiS !

! Odpowiedz
11 11 ~PK

"Mam taki niesmak po przeczytaniu tego artykułu. Pisany tylko z perspektywy jednej strony w dodatku autor co chwilę przypomina że to "głównie młodzi ludzie""
Trochę żałosne zagranie. Mój komentarz przy publikacji był dłuższy. Można to łatwo zauważyć bo jest nagle ucięty i brakuje kropki na końcu zdania a ja ich używam.
W brakującej części pisałem że ceniłem stronę bankier.pl za to że polityka była tu jedynie dodatkiem i jeśli już prezentowana to jako coś dodatkowego. Jak widać to się niestety zmienia. Coś było w tym komentarzu wulgarnego? Powiedziałem coś nie zgodnego z prawdą że było to cenzurowane? Heh kolejni obrońcy demokracji i wolności słowa... .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 16 ~Zza_woodoo

Jarosława Głównodowodzącego trzeba się pozbyć.
PIS to partia jak każda inna - jedno naprawi drugie schrzani... Nic nowego.
Problem jest w prowodyrze - facet zawsze był trochę dziwny a teraz jest w dodatku po przejściach.
Czas na emeryturę.

! Odpowiedz
22 26 ~wujekDobraRada

Plutarch karbinadel . Bez keczupu nie wygracie . Na protestach musicie się smarować keczepem kłaść na ulicy i przejmująco jęczeć. Jak pokażą te tysiące poranionych przez siepaczy reżimu w telewizjach na całym świecie to dopiero reżim upadnie . Mam nadzieję ze zdążycie przeczytać radę nim mod usunie :)

! Odpowiedz
10 15 plutarch

oślizgły troll

! Odpowiedz
7 13 karbinadel

Jako starego wiarusa, zaprawionego w starciach z ZOMO podczas stanu wojennego, nie kręcą mnie takie spokojne protesty :-) Teraz niech się młodsze pokolenie wykaże. Ja wolę zwalczać pisowską bolszewię w necie

! Odpowiedz
28 25 ~jeden-z-wielu

Świat się śmieje! Tego typu manifestacje osłabiają wizerunek naszego kraju . A teraz poważnie ilu z manifestujacych
( upoważnionych) pobiera 500+ 80/90/100%? a dlaczego.. bo każdy bierze typowa mentalność Polaka to narzekanie bo trawa zawsze jest bardziej zielona po drugiej stronie muru prawda?

! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil