REKLAMA
WEBINAR

Polacy "rzucą się" na emerytury stażowe? Minister pokazuje szacunki

2023-09-18 07:02
publikacja
2023-09-18 07:02

Wstępnie szacujemy, że w pierwszym roku z emerytur stażowych skorzysta 70 tys. osób - powiedział w poniedziałkowym wydaniu "Naszego Dziennika" wiceminister rodziny i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Polacy "rzucą się" na emerytury stażowe? Minister pokazuje szacunki
Polacy "rzucą się" na emerytury stażowe? Minister pokazuje szacunki
fot. bestjeroen / / Shutterstock

Wiceminister Szwed podkreślił, że - jeśli PiS wygra wybory - to emerytury stażowe będą jednym z rozwiązań, które zostaną bardzo szybko wprowadzone. Zaznaczył przy tym, że o tym, czy skorzystać z tego rozwiązania, zdecydują sami pracownicy.

"Wiek emerytalny na poziomie 60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn pozostaje bez zmian. Jeżeli ktoś będzie miał możliwość dalej pracować, znajdzie do tego siły i będzie chciał, to będzie mógł kontynuować pracę" - powiedział.

Dodał, że - według wstępnych szacunków - z emerytur stażowych skorzysta 70 tys. osób. "I tu się otwiera pole przed pracodawcami. Będą oni mogli przecież przygotować własne zachęty do kontynuowania pracy dla tych pracowników, których bardzo cenią. My przygotowaliśmy rozwiązanie: senior bez podatku. Jeżeli osoba w wieku emerytalnym dalej pracuje, to korzysta z zerowego PIT-u w pierwszej grupie podatkowej - do 85 tys. zł" - zaznaczył.

Dodał, że osoby, które skorzystają z emerytur stażowych, powinny mieć świadomość, że ich świadczenie będzie niższe niż gdyby dopracowali do normalnego wieku emerytalnego.

Konkrety? Dopiero po wyborach

"Jak zapisaliśmy w naszym programie wyborczym, na największym poziomie ogólności mają one objąć kobiety, które przepracowały 38 lat oraz mężczyzn, którzy przepracowali 43 lata. W obu przypadkach okresy te muszą być oskładkowane. Zakładamy tutaj, że w wyniku odprowadzanych składek osoby takie mają prawo do minimalnej emerytury – to bardzo ważne" - tłumaczyła w połowie września minister Marlena Maląg.

Szefowa MRiPS podkreśliła w wywiadzie, że emerytury stażowe, których wdrożenie zapowiedział prezes PiS Jarosław Kaczyński, staną się przedmiotem prac w nowej kadencji, po wygranych przez ugrupowanie wyborach.

mchom/ sdd/

Źródło:PAP
Tematy
Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Najlepsze konta firmowe dla nowoczesnego biznesu

Komentarze (24)

dodaj komentarz
piotr76
Realnie to 1-2 lata wcześniej, i to dla tych którzy nie zaliczyli żadnych nieskładkowych epizodów.
kociamber
Szaleństwo, zakładając że kończąc szkołę zawodową podejmuję się pracę w wieku 18 lat dodać 38 (kobiety) mamy 56 a jak odejmą okresy nieskładkowe które trzeba będzie dopracować (bo coś wykombinują) to wyjdzie jakieś 2 lata przy dobrych układach i w efekcie końcowym nikt już nie będzie bił się o pół roku tylko dopracuje i pójdzie Szaleństwo, zakładając że kończąc szkołę zawodową podejmuję się pracę w wieku 18 lat dodać 38 (kobiety) mamy 56 a jak odejmą okresy nieskładkowe które trzeba będzie dopracować (bo coś wykombinują) to wyjdzie jakieś 2 lata przy dobrych układach i w efekcie końcowym nikt już nie będzie bił się o pół roku tylko dopracuje i pójdzie normalnie na emeryturę czyli kobieta 60lat
lipsk
Jeżeli te emerytury wejda w zycie to postulat strajków sierpniowych z gdańska z 1980 r " Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek." Prpozycja 38 dla kobiet i 43 dla mężczyzn to 8 lat więcej niż wtedy Jeżeli te emerytury wejda w zycie to postulat strajków sierpniowych z gdańska z 1980 r " Obniżyć wiek emerytalny dla kobiet do 50 lat, a dla mężczyzn do lat 55 lub [zaliczyć] przepracowanie w PRL 30 lat dla kobiet i 35 lat dla mężczyzn bez względu na wiek." Prpozycja 38 dla kobiet i 43 dla mężczyzn to 8 lat więcej niż wtedy wywalczono a Wałęsa dużym długopisem to podpisywał. Ale dobre i to zważywszy na to że w Polsce aż 40 % mężczyzn nie dożwa do emerytury czyli obecnie 65 roku życia.
bha
Uciekają od tych od dekad coraz niby godniejszych? dla niby wszystkich?? zarobkowych mamonowych Niby coraz większych i większych kokosów???.
428ustka
tu nie chodzi ilu skorzysta tylko ilu sie na to da nabrac juz licza glosy czy dla tych 70tys warto cos wprowadzac
bha
A co do 100 mają pracować??? w coraz większym stresie, nerwówce rosnącym coraz szerzej wyzysku i żerowaniu latami najtaniej jak się tylko da i uda na ich pracy szczególnie tej wykonywanej latami, dekadami sumiennej, fachowej, wydajnej dochodowej. A może mają dalej znosić coraz większy wyzysk coraz szerzej i szerzej, a może pracować A co do 100 mają pracować??? w coraz większym stresie, nerwówce rosnącym coraz szerzej wyzysku i żerowaniu latami najtaniej jak się tylko da i uda na ich pracy szczególnie tej wykonywanej latami, dekadami sumiennej, fachowej, wydajnej dochodowej. A może mają dalej znosić coraz większy wyzysk coraz szerzej i szerzej, a może pracować dekadami tylko dla szczytnej i pięknej idei pracy i tracić w niej nie rzadko swoje zdrowie, cóż a wszystko za coraz szerzej na topie rynkowym minimalne grosze lub w porywach nie wiele większe, a może za latami obiecane gruszki na wierzbie i te stałe od lat obiecanki cacanki.Uciekają na emeryturę od tego niestety coraz mocniej chorego, stresogennego rynku pracy zapatrzonego od dekad cóż raczej tylko tylko na Mamonę i coraz większe Zyski bez umiaru niestety raczej trafiające w większości z pracy przecież wszystkich do % garstki!!!!. Ps. Spokój wewnętrzny szczególnie na schyłku swojego życia jest dla wielu najważniejszy i prawidłowo.
tomkooo
czlowieku, system bismarcka byl oparty na tym, ze malo kto tej emerytury dozywa :)
skad ty chcesz pieniadze na to brac - chcesz zeby kraj zbankrutowal - wtedy kazdy bezdie mial po rowno czyli g.no :)
inwestor.pl
Konkrety dopiero po wyborach. :-) Widać, że to jeden wielki wał, ale dla gawiedzi liczy się hasełko wyborcze, a nie fakty.
zoomek
"Wiek emerytalny na poziomie 60 lat u kobiet i 65 lat u mężczyzn pozostaje bez zmian."
Przecież to dyskryminacja ze względu na płeć! Jprdl.

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki