Polacy chcą jawnych płac, ale sami niechętnie mówią o zarobkach

Weronika Szkwarek2019-09-12 12:35redaktor Bankier.pl
publikacja
2019-09-12 12:35

Polacy chcą znać wysokość pensji na stanowiskach, ale sami niechętnie dzielą się taką wiedzą. Połowa z nich w ostatnich dwóch latach negocjowała swoje wynagrodzenie, co czwarty uważa, że w jego firmie warunki podwyżek są niejasne.

– Rozmowy o zarobkach w Polsce wciąż znajdują się często w sferze tabu. To postawa, która dotyczy zarówno wielu pracowników, jak i pracodawców. Wbrew częstym zarzutom wiele firm, które nie ujawniają wynagrodzeń, nie kieruje się np. małą konkurencyjnością płac. Jawność wynagrodzeń może też zależeć np. od skomplikowanej specjalizacji firmy, dużej różnorodności stanowisk, nietypowej polityki premiowej. To delikatny obszar i szanujemy postawy firm, ale widzimy trend rosnącej jawności – wyjaśnia Radosław Żemło, dyrektor sprzedaży w Grupie Pracuj.

/ fot. Labunskiy K. / YAY Foto

Ile zarabiamy? Za mało

Jak wynika z badania Pracuj.pl, 39 proc. Polaków jest niezadowolonych z obecnego poziomu wynagrodzenia, co trzeci myśli o nich pozytywnie. Zaledwie 33 proc. respondentów wskazało również, że ich pensja jest adekwatna do posiadanych umiejętności i doświadczenia, a 37 proc. uważa ją za nieodpowiednią. Największymi optymistami, jak wynika z badania, są najmłodsi na rynku pracy – osoby w wieku od 18 do 24 lat.

Podobne wnioski płyną z raportu Polskiego Instytutu Ekonomicznego, o którym pisaliśmy na łamach Bankier.pl. Osoby należące do klas niższej i średniej odczuwają niesprawiedliwość dotyczącą wysokości zarobków w porównaniu do innych pracowników z tymi samymi kwalifikacjami. 14 proc. członków klasy średniej twierdziło, że ich własne zarobki są wyższe od innych, a 40 proc. uznawało je za niższe. Deklarowały one również mniejsze zadowolenie z własnej sytuacji finansowej. Zaledwie 10 proc. uważało, że ma satysfakcjonujący poziom zarobków, a 68 proc. uznaje je za poziom wystarczający.

Chcemy jawnych płac

Polacy pytani przez Pracuj.pl deklarują, że wiedzą, jakie zarobki są odpowiednie w ich branży, jednak mniej niż połowa dobrze ocenia zrozumiałość polityki wynagrodzeń we własnej firmie.

Respondenci deklarowali chęć poznania wysokości płac, jakie oferują pracodawcy, ale sami niechętnie dzielili się własnymi doświadczeniami. 3 na 4 pracowników uważa, że widełki płacowe powinny znajdować się w ogłoszeniach o pracę, zaledwie 6 proc. jest odmiennego zdania.

„Z drugiej jednak strony rzadko kiedy badani sami są źródłem jawnych danych o zarobkach. Tylko co czwarty respondent chętnie dzieli się informacją na temat swojej pensji z innymi osobami, co trzeci – nie ma określonego zdania w tej kwestii, a aż 42 proc. robi to niechętnie” – czytamy w raporcie.

W marcu tego roku pojawiła się poselska propozycja nowelizacji Kodeksu pracy, która zakłada, że każda firma publikująca ogłoszenie musiałaby w nim zamieścić proponowaną kwotę zasadniczego wynagrodzenia brutto w postaci konkretnej stawki lub widełek płacowych. W projekcie podana została również informacja o karach za nieprzestrzeganie tego przepisy – od 1 do 30 tys. zł grzywny.

Pomysł ten został poparty wówczas na posiedzeniu Sejmu. – Nie ma stanowiska rządu do tego projektu, ale opinia naszego resortu jest pozytywna. Wymaga on jednak prac legislacyjnych – komentował Stanisław Szwed, sekretarz stanu w MRPiPS.

Płaca minimalna - 7 wykresów, które warto zobaczyć

Obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości sprawiły, że płaca minimalna stała się ekonomicznym tematem numer jeden w Polsce. Przytaczamy kilka istotnych faktów na jej temat.

Źródło:
Weronika Szkwarek
Weronika Szkwarek
redaktor Bankier.pl

Zajmuje się tematyką prawa pracy. Pisze o związanych z nim nadużyciach i wyzwaniach, jakie stoją przed obecnym rynkiem pracownika. W swoich artykułach zajmuje się również problemami polskich i zagranicznych konsumentów. Autorka cyklu "Życie po etacie", w którym opowiada historie osób decydujących się na zamianę umowy o pracę na własną działalność gospodarczą.

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (10)

dodaj komentarz
bankierkomentuje
Jeżeli ma to ulec zmianie i tego chcemy to moze niech przykład pójdzie z góry i niech pani Weronika Szkwarek, autorka tego artykułu pochwali się swoimi zarobkami brutto w skali roku oraz jakie premie jej wypłaca szwedzki właściciel. Da rade ?

Odwagi pani Weroniko - czekamy !!!
pull_up_terrain_ahead
Polacy nie lubią komuny ale wiecznie ją wybierają.
niezbednikmanagera
Polecam przy okazji spojrzeć tutaj i poczytać o plusach i minusach jawnych wynagrodzeń https://niezbednikmanagera.pl/kariera/wynagrodzenie-w-polsce-jawne-czy-poufne/
degrengolada
mam nadzieję, że moi zleceniobiorcy nigdy nie dowiedzą się ile zarabiam. Gdyby wiedzieli, że mógłbym im spokojnie płacić 2x więcej a za to kupiłem sobie kolejny domek letniskowy.
wojslaw
Pracodawca zawsze na umowie życzył sobie dochowania tajemnicy dot. zarobku co stworzyło moralność że "o zarobkach nie rozmawiamy".
bt5
W Skandynawii każdy może zobaczyć zarobki kolegi czy sąsiada w internecie, bo urząd skarbowy te dane wpisuje. A i tak jeden przed drugim ukrywa zarobki i czyta kwit wypłaty w ukryciu . Nawet jak wcale nie jesteś zainteresowany wiedzą o jego zarobkach. Generalnie to na zachodzie zarobki można łatwo rozpracować po tym czy W Skandynawii każdy może zobaczyć zarobki kolegi czy sąsiada w internecie, bo urząd skarbowy te dane wpisuje. A i tak jeden przed drugim ukrywa zarobki i czyta kwit wypłaty w ukryciu . Nawet jak wcale nie jesteś zainteresowany wiedzą o jego zarobkach. Generalnie to na zachodzie zarobki można łatwo rozpracować po tym czy ktoś ma auto i dom na krechę. Jak ma na krechę to znaczy że ma dobre zarobki bo inaczej by nie układał depozytu i bank by mu nie udzielił kredytu. Co do podawania zarobków w ogłoszeniach to w Polsce już to osiągnęło wymiary absurdu, idiotyczne ogłoszenia podają widełki 2500-7000 brutto. Już byłem w 3- takich miejscach i więcej nie reaguję na takie durnoctwa bo po podjechaniu okazuje się że w grę wchodzi tylko dolny poziom podanych widełek czyli 1700 netto. Co się sobie mogą schować i nie zawracać głowy bo nikt z wyjątkiem Ukraińców i to wyłącznie płci żeńskiej nie kiwną za to palcem.
muhh5
My nie jesteśmy gotowi na to co funkcjonuje w Finlandii. Polacy są tak absurdalnie zawistnym narodem, że gdyby nagłe zarobki były by jawne, była by fala zwolnień, pobić, kradzieży i rozwodów. Przecież mamy tu mentalny meksyk...
dziki_losos odpowiada muhh5
O przepraszam, w Meksyku ludzie są bardzo życzliwi.
zenonka
nic dziwnego, skoro pod względem zaufania spolecznego znajdujemy się na szarym wśród krajów OECD.

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki