REKLAMA

Płaca minimalna w Polsce według PiS. 7 wykresów, które warto zobaczyć

Michał Żuławiński2019-09-10 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2019-09-10 06:00

Obietnice wyborcze Prawa i Sprawiedliwości sprawiły, że płaca minimalna stała się ekonomicznym tematem numer jeden w Polsce. Przytaczamy kilka istotnych faktów na jej temat.

Płaca minimalna w Polsce według PiS. 7 wykresów, które warto zobaczyć
Płaca minimalna w Polsce według PiS. 7 wykresów, które warto zobaczyć
fot. Andrzej Hulimka / / Forum/Bankier.pl

3000 zł na koniec 2020 r. i 4000 zł na koniec 2023 r. – tyle zdaniem Jarosława Kaczyńskiego wynosić będzie minimalne wynagrodzenie w Polsce, jeżeli po wyborach nadal rządzić będzie Prawo i Sprawiedliwość. Dla zobrazowania płacowego przewrotu, który proponuje PiS, warto spojrzeć na kilka poniższych wykresów.

1. Najniższa krajowa z potężnym wzrostem

Realizacja obietnicy wyborczej oznaczać będzie podwyżkę płacy minimalnej o 1750 zł w ciągu czterech lat. Wzrost o z 2250 do 4000 zł (77,8 proc.) byłby największym skumulowanym wzrostem w najnowszej historii naszego kraju. Dość powiedzieć, że zaledwie dekadę temu płaca minimalna ledwo przekraczała 1000 zł.

2. 15 proc. podwyżki rocznie

Doprowadzenie do wzrostu płacy minimalnej do 3000 zł wymagać będzie podwyżki z obecnych 2250 najpierw o 15 proc. (tak zapowiedział premier Morawiecki), a potem o drugie tyle. Osiągnięcie poziomu 4000 zł w kolejnych trzech latach wymagać następnych podwyżek. Z wyższymi wzrostami płacy minimalnej mieliśmy do czynienia tylko w latach 90., kiedy inflacja była dwucyfrowa, a płace startowały z niższego pułapu oraz w 2008 r. w szczycie koniunktury na rynku pracy.

3. Ponad połowa przeciętnej pensji?

Warto także zwrócić uwagę na relację minimalnego wynagrodzenia do wynagrodzenia przeciętnego. Realizacja obietnic PiS oznacza bezprecedensową skalę wzrostu – za 4 lata płaca minimalna może stanowić ok. 60 proc. średniego wynagrodzenia wobec 46 proc. obecnie. Oczywiście obliczenie tego wskaźnika nie jest proste ze względu na ewentualny wzrost przeciętnego wynagrodzenia, który z różnych względów pociągnąć może za sobą podniesienie płacy minimalnej.

Wzrosną koszty zatrudnienia

Jeszcze lepiej byłoby zestawić minimalną krajową płacę z medianą wynagrodzeń, lecz niestety najnowsze dostępne dane GUS pochodzą z 2016 r. Wówczas było to 3511 zł brutto (ok. 2510 zł „na rękę”). Obecnie kwota ta jest zapewne bliższa 4000 zł – dane za 2018 r. powinniśmy poznać w listopadzie. Dla porównania można dodać, że przy obecnym wymiarze ciężaru podatków i składek, 3000 zł brutto odpowiadają ok. 2150 zł netto, a 4000 zł brutto to 2850 zł netto.

4. Powiększy się grono zarabiających minimum

Z tych samych danych GUS wynika, że w 2016 r. w Polsce płacę minimalną zarabiało 13,7 proc. zatrudnionych. Zważywszy, że w latach następnych płaca rosła szybciej niż przeciętne wynagrodzenie, odsetek ten obecnie może być nieco wyższy. Prawdziwy wystrzał nastąpiłby jednak dopiero po zrealizowaniu obietnic – zakładając, że wzrost płac utrzymałby się na poziomie z ubiegłego roku (7,3 proc; co wcale nie jest pewne, szczególnie w obliczu ewentualnego spowolnienia gospodarczego), to grono osób zarabiających płacę minimalną uległoby znaczącemu zwiększeniu. Ponownie odwołując się do danych z 2016 r., można przypomnieć, że poniżej 4000 zł zarabiało wówczas 60 proc. zatrudnionych.

5. Płaca minimalna w UE wciąż wyższa

Postulując wyższą płacę minimalną, rządzący przekonują, że w ten sposób Polska zbliżać będzie się do zachodnich standardów. Istotnie, w krajach starej UE minimalne zarobki są wyraźnie wyższe od Polskiej. Unijnym rekordzistą jest Luksemburg (ponad 2000 euro), wysoko znajdują się także Irlandia, kraje Beneluksu i Niemcy. Warto jednak zwrócić uwagę, że z niższym nominalnym najniższym legalnym wynagrodzeniem mamy do czynienia np. w Czechach, które są krajem gospodarczo bardziej zaawansowanym niż Polska. Co więcej, posługując się parytetem siły nabywczej, Eurostat szacuje polską płacę nominalną na wyższą niż w Portugalii czy Grecji.

6. Pobijemy światowy rekord?

Szacowany kilka wykresów wyżej wskaźnik relacji płacy minimalnej do przeciętnego wynagrodzenia po reformach PiS warto zestawić z innymi państwami OECD. Według ostatnich dostępnych danych Polska miałaby szansę zostać światowym liderem pod względem relacji płacy minimalnej do przeciętnych wynagrodzeń. Jak widać, nawet obecnie nasz kraj nie znajduje się w szarym ogonie stawki.

7. Płacowa Polska A i Polska B

Jednym z często powtarzających się w debacie o płacy minimalnej argumentów jest to, że jest ona ustanawiana na poziomie centralnym, podczas gdy w poszczególnych regionach kraju wynagrodzenia mogą się różnić. Istotnie – ostatnie dane GUS pokazują, że dysproporcja w przeciętnych wynagrodzeniach jest w Polsce spora.

Średnią zdecydowanie zawyża województwo mazowieckie (gdyby – co też postuluje PiS – wydzielić z niego Warszawę, to wynik byłby jeszcze wyższy) oraz Śląsk. Jak nietrudno zgadnąć, najgorzej sytuacja wygląda na ścianie wschodniej – zatrudnienie tam nowego pracownika będzie niebawem dla pracodawców wyzwaniem jeszcze trudniejszym niż obecnie.

Więcej na temat płacy minimalnej i konsekwencji jej podwyższania przeczytasz w artykułach:

Źródło:
Tematy
Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Karta kredytowa - wygodny dostęp do dodatkowych pieniędzy

Komentarze (60)

dodaj komentarz
mick63
Ciekawe skąd to możesz wiedzieć jeżeli jesteś etatowcem a własna firma to tylko marzenie które nigdy się nie spełni. Zadałeś sobie minimum trudu aby zweryfikować czy te auta nie są przypadkiem w leasingu a firma ma duże kredyty inwestycyjne???? Nie bo to za dużo wysiłku kosztuje, lepiej narzekać, zazdrościć i samemu nic nie robić Ciekawe skąd to możesz wiedzieć jeżeli jesteś etatowcem a własna firma to tylko marzenie które nigdy się nie spełni. Zadałeś sobie minimum trudu aby zweryfikować czy te auta nie są przypadkiem w leasingu a firma ma duże kredyty inwestycyjne???? Nie bo to za dużo wysiłku kosztuje, lepiej narzekać, zazdrościć i samemu nic nie robić aby poprawić własny los. Dlatego zarabiacie mało bo na samą myśl zainwestowania pieniędzy lub co gorsza kredytu ogarnia was paraliżujący strach!!!!!
tokio102
dzisiejsza sytuacja w małyc firmach wygląda tak, placa minimalna dla pracownika a dla siebie trzy samochody po milionie i dalej płac bo będzie trzeba zaplacic więcej i starczy tylko na 2 samochody a nie 3 lub bedzie trzeba kupic okrojoną klasę s
mick63
Jeżeli uważasz że jest to pytanie to gratuluję domyslnosci, poza tym chciałbym poznać opinie eksperta od fabryki młotków co bedzie robiło 7 osób po zwolnieniu w wyniku automatyzacji produkcji
..
hfjdj
A co robiili drukarze jak ich zwolnili gdy wymyślono drukarnie?
niezbednikmanagera
Interesujący może być model niemiecki przed wprowadzeniem ogólnokrajowej płacy minimalnej. Różnicował on minimalne wynagrodzenie w zależności od branży, stanowiska i stażu pracownika. Dodatkowo istnieją tzw. minijobs, które są nieopodatkowane i nieoskładkowane. Taki pracownik może zarobić maksymalnie 450 EUR. http: //niezbednikmanagera.pl
mick63
bogdandz

1. Co stanie się z 7 osobami które będą niepotrzebne po wprowadzeniu automatyzacji???

2. Skoro w Polsce jest lobby pracodawców którzy mają tak dobrze i zarabiają kokosy to dlaczego jak się domyślam ciągle siedzisz na etacie???? Zabrakło odwagi i zapału do założenia firmy???? Bo to nie wiadomo w co "wejść",
bogdandz

1. Co stanie się z 7 osobami które będą niepotrzebne po wprowadzeniu automatyzacji???

2. Skoro w Polsce jest lobby pracodawców którzy mają tak dobrze i zarabiają kokosy to dlaczego jak się domyślam ciągle siedzisz na etacie???? Zabrakło odwagi i zapału do założenia firmy???? Bo to nie wiadomo w co "wejść", a może się nie uda, trzeba procować dłużej niż 8 godzin, lepiej siedzieć na etacie, całe życie narzekać i mówić "ten to ma, wyzyskiwacz jeden"

Nie chcę spekulować co będzie po podniesieniu najniższej krajowej do 4000 brutto ( na rękę pracownik dostanie poniżej 3000, resztę zabierze rząd w postaci ZUS) ale prawdopodobnie pójdą do góry ceny i to nie samochodów Porsche czy innych BMW tylko żywności i dóbr pierwszej potrzeby.

Bogaty zamiast 2 tygodni urlopu będzie miał 1 a etatowiec dylemat kupić chleb czy zapłacić za mieszkanie.

Wypłaty powinien regulować rynek tak jak to jest w przypadku cen.

Tyle w temacie.
hfjdj
1. A czemu zadajesz takie głupie pytanie?
tokio102
jeśli kogoś nie stać na zatrudnienie pracownia więc niech zamyka swoją firmę lub wypad do Azji lub na marsa
talmud
....kapitalizm polega na tym ze jednostki maja bogactwo kosztem reszty "niewtajemniczonych"......niestety nikt polakom tego nie wytlumaczyl przed "transformacja" ...:)
khh
Nooo, w socjalizmie wszyscy sa 'wtajemniczeni' i maja bogactwo... :)

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki