Pijanych kierowców będziemy karać najsurowiej w Europie

redaktor Bankier.pl
Od dziś ostrzejsze kary dla pijanych kierowców. Kierujący, który pod wpływem alkoholu spowoduje wypadek, wskutek którego inne osoby poniosą śmierć bądź doznają ciężkiego uszczerbku na zdrowiu, straci prawo jazdy na zawsze. 1 lipca wchodzi w życie nowelizacja kodeksu karnego.

Podobnie dokumenty uprawniające do prowadzenia pojazdu bezterminowo straci ten kierowca, który spowoduje wypadek i ucieknie z miejsca zdarzenia.

Dotąd sędziowie mogli orzekać o dożywotnim odebraniu prawa jazdy, od lipca będą to musieli robić to obowiązkowo w powyższych przypadkach. Odstąpić od takiej kary będą mogli jedynie w wyjątkowych i uzasadnionych przypadkach.

Ostrzejsze kary dla pijanych recydywistów

Zaostrzono także kary dla pijanych recydywistów: gdy kierujący pojazdem w stanie nietrzeźwym lub pod wpływem środka odurzającego był wcześniej skazany za jazdę po pijanemu i złamał czasowy zakaz prowadzenia pojazdu, może zostać ukarany kara od 3 miesięcy do 5 lat pozbawienia wolności. Do tej pory przewidywano w takiej sytuacji przewidywały karę grzywny, ograniczenia wolności lub więzienia do lat dwóch.

Postanie fundusz pomocowy dla pokrzywdzonych

Nowelizacja niesie też ze sobą utworzenie Funduszu Pomocy Pokrzywdzonym i Pomocy Postpenitencjarnej, który ma finansować pomoc dla pokrzywdzonych w wypadkach oraz ich rodzin, a także dla odbywających karę pozbawienia wolności, zwalnianych z zakładów penitencjarnych oraz ich rodzin. Zasilany będzie z orzeczonych przez sądy nawiązek oraz świadczeń pieniężnych, potrąceń w wysokości 20 proc. wynagrodzenia przysługującego za pracę skazanych, wykonania kar dyscyplinarnych, spadków, zapisów i darowizn, dotacji, zbiórek i innych źródeł.

Komentuje Małgorzata Leśniak, radca prawny, Chałas i Wspólnicy Kancelaria Prawna:

Niewątpliwie sposób karania za przestępstwa objęte zmianą jest surowy, a nawet coraz bardziej bezwzględny – jeden z najsurowszych w Europie. Jak widać receptą polskiego ustawodawcy na zbyt wysoką statystykę wypadków z udziałem pijanych kierowców jest zaostrzenie prawa. Pytanie tylko, czy to powstrzyma kierowców od bagatelizowania „jednego piwa” czy przysłowiowego kaca. Statystyka pokazuje, że zaostrzanie kar nie do końca odstrasza od łamania prawa. Dopóki nie zmieni się kultura społeczeństwa, problem prawdopodobnie będzie istniał. Jak pokazuje sądowe doświadczenie, niemały procent przestępców to ci, którzy pomimo zakazu prowadzenia pojazdów, jeżdżą. Być może dolegliwość kar powinna iść w inną stronę, uderzać w przestępców na innym polu, finansowym czy materialnym. Problem niewątpliwie tkwi też w samym kierowcy - jeśli nie zmieni się jego nastawienie do zasad uczestnictwa w ruchu, niewiele się zmieni w statystykach wypadkowych. Może warto byłoby zastanowić się nad sposobem, w jaki można by wpłynąć na zmianę podejścia kierowców do zasad rządzących ruchem drogowym. Karanie, i to bardzo surowe, nie zawsze jest cudownym lekiem na całe zło.Katarzyna Waś-Smarczewska

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 0 ~jednozyciejedno@wp.p

PIJANY KIEROWCA+BRAWURA=TERROR DROGOWY+OFIARY info-www.terrordrogowy.pl

! Odpowiedz
0 0 ~TakiJak Ty

I to się nazywa przyzwoleniem na mordowanie ludzi na drogach. Ludzie opamiętajcie się.

! Odpowiedz
0 0 ~Kot

NARESZCIE !!!!!
Tylko drastyczne kary za jazde po "jednym piwku"moga powstrzymac mordercow za kierownica przed zabijaniem.
W Polsce jest nadal zbyt wielu ludzi ktorzy NIGDY na jedym piwku lub kieliszku nie koncza i ci ludzie musza byc wyeliminowaniu z prawa kierowania samochodem.
Trzeba patrzec na to do strony ofiar i ich zmarnowanego CALEGO ZYCIA a nie brac w obrone drogowtch bandytow.!!!
Ofiara pozostaje kaleka na cale zycie , to dlaczego sprawca tego nieszczescia ma po roku dalej cieszyc sie pelnia zycia i beszczelnie przechwalac ze znowu moze szalec na drogach???
Kara musi byc odpowiednia do czynu przestepczego ...!
Kazdy kto musi spedzic reszte zycia na wozku inwalidzkim napewno z ogromna checia wolalby do konca zycia jezdzic tramwajami oby tylko moc chodzic na wlasnych nogach.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~MASON

Bandycki jest kraj w którym ludzi traktuje się jak bydło. Oby jak najwięcej osób nie identyfikowało się z tym prawem, polskim wymiarem sprawiedliwości i Polską. Życzę wszystkim, by opuścili tą republikę bananową, pracowali w innym cywilizowanym europejskim kraju i czuli się nie jak Polactwo tylko jak obywatele Europy. W Polsce nigdy nie było dobrego gospodarza, nigdy nie było dobrego prawa a ludzie od zawsze byli traktowani jak bydło i tak już zostanie do końca świata w tym policyjnym zapyziałym polskim grajdole.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~gero

Amen masz 200% racji ja już nie identyfikuję się z tym państwem cieszy mnie jak ta bananowa republika kona w tej chwili zobaczymy za chwilę jak to zawodowi oszuści(politycy)
będą skamleć o zrozumienie do ludzi ale daremne ich nadzieje ten śmieszny kraik upadnie z korzyścią dla zwykłych ludzi

! Odpowiedz
0 0 ~henryx odpowiada ~gero

Panowie, jak Wam się nie podoba, to możecie już nawet w tej chwili wyjechać z Polski. Nikt Wam nie broni. Narzekać to każdy potrafi, to nie jest wyjście. Jak stracicie matkę, żonę albo dziecko w wypadku, który spowodował kierowca na kacu lub po jednym małym, to może przejrzycie na oczy.
Moim zdaniem, to nie jest najlepsze rozwiązanie. Karanie więzieniem lub odebranie prawa jazdy to nie stanowi chyba najlepszego "bata" na pijących i wsiadających za kółko. Ale jeśli dostaną dużą karę finansową albo trochę ciężkiej pracy społecznej, to może mentalność się zmieni. Naiwnie, ale liczę na to.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~jerry

BYDŁO - to wsiada po alkoholu za kierownicę .......

! Odpowiedz
0 0 ~ziutek

za komuny stan nietrzezwy byl od 0.5 promila a ponizej od 0,2 do 0,5 stan wskazujacy na uzycie alkoholu wysokosc kary zalezala od tego jaki stan stwierdzono ,od 0,0 do 0,2 nie karano i unikano glupoty karania ludzi za zjedzenie batona czy jablka

! Odpowiedz
0 0 ~zdzich

"Stan nietrzeźwy"? A co to takiego?

! Odpowiedz
0 0 ~Nie dla Bronka

Projekt zmiany przepisów ma nawet poseł PO dotyczacy własnie rowerzystów by osoba która dla przykładu jedzie sciezka rowerowa po 1 piwnie nietraciła prawka czy niezostała za to wsadzona dowiezienia czyli chodzi oto by tak jak w kazdym kraju europejskimbyło i unas Bo obecnie za kratkami siedzi 2 tysiace rowerzystów którzy niespowodowali zadnego wypadku i 50 kierowców co spowodowali wypadki smiertelne ci rowerzysci to w wiekszosci ludzie ze wsi!!Którzy powinni dostac tak jak zagranica tylko mandaty albo prace społeczne!!
Niestety projekt posła PO niespodobał sie Komorowskiemu który powiedział ze tak jak jest jest dobrze i nie trzeba nic zmieniac!!
Wiec bronek wybacz ale sie nienadajesz bo krytykuja cie nawet ludzie z PO tymbardziej ze są to ludzie z Po którzy chca coś robic dla ludzi a nmietylko klepac i podawac sobie rece a jak przyjdzie co do czego to jako prezydent zawetujesz ustawe!

http://polskanarowery.sport.pl/msrowery/1,105126,7882642,Rowerem_po_piwie__Policja_mowi__nie_.html

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IX 2017
PKB rdr 3,9% II kw. 2017
Stopa bezrobocia 7,0% VIII 2017
Przeciętne wynagrodzenie 4 501,22 zł VII 2017
Produkcja przemysłowa rdr 4,3% IX 2017

Znajdź profil

Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl