REKLAMA

Pierwszy wyrok za wykorzystanie poufnych informacji na GPW

2005-11-29 08:24
publikacja
2005-11-29 08:24
100 tys. złotych kary będzie musiał zapłacić prezes spółki Suwary Henryk Owczarek za wykorzystanie poufnych informacji przy inwestycjach na warszawskiej giełdzie. To pierwszy tego typu wyrok w historii polskiej giełdy. Orzekł go w poniedziałek Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie.

Historia sięga sierpnia 2004 roku, kiedy to prezes Suwar, będący równocześnie jednym z głównych akcjonariuszy spółki, kupił wraz z żoną 20 tys. akcji spółki o wartości 420 tys. zł. Kłopot w tym, że kilka godzin później spółka ogłosiła wysoki zysk za drugi kwartał 2004 roku, dzięki czemu kurs spółki poszybował w górę o 50%. Prezes Suwar mógł więc zarobić na transakcji nawet 200 tys. zł.

Pierwszą karę w wysokości 100 tys. zł nałożyła na Henryka Owczarka Komisja Papierów Wartościowych i Giełd. Owczarek odwołał się jednak od decyzji Komisji. WSA orzekł wczoraj, że prezes Suwar poufne informacje wykorzystał i karę podtrzymał. Sąd nie dał wiary tłumaczeniom Owczarka, że zakup akcji i publikacja raportu finansowego to zbieg okoliczności, ponieważ zakup był już planowany dużo wcześniej. Prezes Suwar tłumaczył, że sprzedająca akcje Zdzisława S. nie mogła sprzedać ich wcześniej, ponieważ akcje były zablokowane jako zabezpieczenie spłaty kredytu.

Wyrok WSA nie jest prawomocny, Owczarek może teraz złożyć skargę do Naczelnego Sądu Administracyjnego.

M.D.
Na podstawie: „Gazeta Wyborcza”
Mariusz Jałoszewski, AND, „Wyrok za poufne Suwary”
Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki