REKLAMA

Piekarska: Już nie będzie możliwe transportowanie karpi w torebkach foliowych

2020-12-02 15:30
publikacja
2020-12-02 15:30
Piekarska: Już nie będzie możliwe transportowanie karpi w torebkach foliowych
Piekarska: Już nie będzie możliwe transportowanie karpi w torebkach foliowych
fot. Michał Dyjuk / / FORUM

Już nie będzie możliwości transportowania żywych karpi w torebkach foliowych, zostanie to uznane za znęcanie się nad zwierzętami - tak szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska (KO) komentuje wyrok sądowy, który zapadł w środę.

Po niemal 10 latach postępowania warszawski sąd wydał w środę przełomowy wyrok w sprawie znęcania się nad karpiami. Trzech pracowników hipermarketu, w którym sprzedawano ryby w niehumanitarny sposób, zostało skazanych na kary więzienia w zawieszeniu. Sprawa wróciła na wokandę za sprawą kasacji do Sądu Najwyższego.

Sprawa sięga grudnia 2010 r., kiedy hipermarket E. Leclerc prowadził sprzedaż żywych karpi. Według Fundacji "Noga w Łapę" sprzedawane ryby nie miały zapewnionych humanitarnych warunków. Karpie były tam trzymane w skrzynkach bez wody, co w większości przypadków prowadziło do ich śmierci przez uduszenie. Z kolei po zakupie ryby pakowane były przez pracowników sklepu do plastikowych toreb, również bez wody.

"Wyrok pokazał jednoznacznie, że nie ma już możliwości sprzedawania żywych ryb w torebkach foliowych i transportowanie ich w taki sposób, bez wody. Nie będzie też możliwe trzymanie ich w specjalnych kadziach, gdzie są pozbawione tlenu, bo to będzie uznane za znęcanie się nad zwierzętami" - powiedziała PAP szefowa parlamentarnego zespołu przyjaciół zwierząt Katarzyna Piekarska (KO), która była obecna przy ogłaszaniu wyroku.

"Ten wyrok to jest bardzo ważny sygnał dla sieci handlowych, a także dla branży, która handluje karpiami, że muszą zmienić swój sposób postępowania i dostarczać karpie na przykład w formie mrożonej" - dodała.

Jej zdaniem "pora już, aby pan minister Grzegorz Puda wydał w tej sprawie stosowne rozporządzenie, które wprost określi sposób sprzedaży karpi". "Bo to jest pierwszy taki wyrok, a za chwilę będą kolejne" - zaznaczyła.

Piekarska skierowała niedawno w sprawie karpi interpelacje, ale czeka na odpowiedź. Poinformowała też, że chciałaby się spotkać z przedstawicielami branży, zajmującej się handlem karpiami. Wielu z tych producentów nie ma bowiem, przyznała, specjalnych urządzeń chłodniczych, które do tej pory nie były im potrzebne.

Obecne przepisy stanowią, że osoba, która znęca się nad zwierzęciem, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3. (PAP)

autor: Piotr Śmiłowicz

pś/ godl/

Źródło:PAP
Tematy
0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
pkc
Niniejszym zakazuje się:

1. zabijanie komarów
2. zabijanie much
3. zabijanie pająków
4. myszy
5. kornika
6. rozdeptywania dżdżownic

to są ludzie w formie nieczłowieczej!
dmamwas
Hahahahahahahahahha
Daruj sobie baBo!
darius19
oooo "ajwaja" o karpiach. Dziwne - Putin tez ma jakis interes w karpiach?
ajwaja
Bardzo slusznie,
bo jak se karp pobiega na smyczy na powietrzu,
ma lepszy nastrój i dzien jest uratowany
W torbie to mu smutno
wallyglow
KO/PO nie idźcie tą drogą. To m.in. przez takie oświecanie "ciemnych" Polaków straciliście władzę na co najmniej 8 lat. A mrożonego karpia, to może pani poseł dać swojemu kotu.
jarek393
To złe przechowywanie ryb jest niehumanitarne, a jedzenie ryb jest humanitarne? Widzicie do czego zmierza takie rozumowanie? Wykorzystując wymyśloną pseudomoralność chcą nas stopniowo przestawić na jedzenie trawy. Ludzie sami skończą jak bydło hodowlane jeśli ktoś się w końcu nie sprzeciwi temu szaleństwu.
hfjdj
Ale skąd wiesz że nie jesteś bydłem hodowlanym? Możesz tego nie rozumieć że ktoś cie hoduje. Kurczaki nie rozumieją że są bydłem hodowlanym.
jan-kowalski
"Według Fundacji "Noga w Łapę" sprzedawane ryby nie miały zapewnionych humanitarnych warunków."

Nie miały, bo nie mogły mieć, gdyż z definicji (tzw. źródłosłowia) określenie "humanitarny" można odnosić tylko do ludzi. I tak braki w wykształceniu (rozumieniu słów, których się używa) przekładają
"Według Fundacji "Noga w Łapę" sprzedawane ryby nie miały zapewnionych humanitarnych warunków."

Nie miały, bo nie mogły mieć, gdyż z definicji (tzw. źródłosłowia) określenie "humanitarny" można odnosić tylko do ludzi. I tak braki w wykształceniu (rozumieniu słów, których się używa) przekładają się na politykę (wróć, polityczki) i, niestety, na nasze życie.
pozhoga
Kuźwa, karpiami się przejmują, a dzieci chcą mordować wedle widzimisię.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki