REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Panika na giełdzie w Turcji. Handel zawieszony

Krzysztof Kolany2023-02-08 13:49główny analityk Bankier.pl
publikacja
2023-02-08 13:49

Po silnych spadkach władze giełdy w Stambule w środę zdecydowały się na wstrzymanie handlu. Ta rzadko spotykana sytuacja jest pokłosiem tragicznego trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej Turcji.

Panika na giełdzie w Turcji. Handel zawieszony
Panika na giełdzie w Turcji. Handel zawieszony
fot. George Khelashvili / / Shutterstock

- Nasza giełda zdecydowała się zatrzymać handel akcjami, kontraktami terminowymi i opcjami – napisała w komunikacie Borsa Istanbul. Wstrzymanie obrotu nastąpiło po silnych spadkach, w ramach których zadziałały automatyczne widełki ograniczające zmienność cen. Handel wstrzymano przy spadku indeksu BIST100 o ponad 7%. Dzień wcześniej flagowy indeks tureckiej giełdy zaliczył spadek o 8,6%.

To pierwsze od 24 lat zawieszenie notowań na Bosforem – podaje agencja Bloomberga. W dwa dni turecka giełda straciła 16%, a kapitalizacja notowanych tam spółek zmniejszyła się o 35 mld dolarów. To pokłosie potężnego trzęsienia ziemi w południowo-wschodniej części kraju.  Liczba ofiar śmiertelnych przekroczyła już 11 tysięcy. Straty materialne są ogromne. Pożar pochłania kontenery w porcie Iskenderun, a terminal w porcie Ceyhan, który odbiera tłoczoną rurociągiem ropę z Azerbejdżanu i Iraku, wstrzymał pracę.

Reklama

- Podczas takiej katastrofy wstrzymanie handlu na rynku akcji jest dobrą decyzją chroniącą inwestorów – uważa Haydar Acun, partner zarządzający w stambulskim Marmara Capital wypowiadający się dla agencji Bloomberg. Inwestowanie na stambulskiej giełdzie jest w Turcji dość popularne, ponieważ przez ostatnie dwa lata pozwalało zabezpieczyć oszczędności przed szalejącą w kraju inflacją.  Po raz ostatni giełda w Stambule zawiesiła handel w roku 1999, co także nastąpiło po trzęsieniu ziemi. Wtedy stambulska giełda wznowiła działanie po tygodniu.

Warto dodać, że w roku 2022 indeks BIST100 wzrósł o blisko 197%, co było zdecydowanie najlepszym wynikiem w Europie. Ale od początku roku benchamrk ten obniżył się o ponad 18%.

W obrocie pozostawały zagraniczne ETF-y na tureckie akcje notowane na giełdach w Londynie i Nowym Jorku.

Źródło:
Krzysztof Kolany
Krzysztof Kolany
główny analityk Bankier.pl

Absolwent Akademii Ekonomicznej we Wrocławiu. Analityk rynków finansowych i gospodarki. Analizuje trendy makroekonomiczne i bada ich przełożenie na rynki finansowe. Specjalizuje się w rynkach metali szlachetnych oraz monitoruje politykę najważniejszych banków centralnych. Inwestor giełdowy z 20-letnim stażem. Jest trzykrotnym laureatem prestiżowego konkursu Narodowego Banku Polskiego dla dziennikarzy ekonomicznych. W 2016 roku otrzymał także tytuł Herosa Rynku Kapitałowego przyznawany przez Stowarzyszenie Inwestorów Indywidualnych.

Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
zoomek
Nie. Niemożliwe - giełda przy dodruku może tylko rosnąć.
Obraziłem się.
vacarius
Kolejny kraj podziwiany przez Jarosława.
eglantyna
Podwójny top zaczął się wczesniej, wykres przewidział trzęsienie ziemi :)

Powstrzymywanie rynku przed spadkiem jest takim barbarzyństwem jak korek w d.. podczas biegunki. Politycy jak zwykle nic nie kumają!

W temacie trzęsienia ziemi, wciąż mam przed oczami scenę z "Rogue Trader":
"It's going
Podwójny top zaczął się wczesniej, wykres przewidział trzęsienie ziemi :)

Powstrzymywanie rynku przed spadkiem jest takim barbarzyństwem jak korek w d.. podczas biegunki. Politycy jak zwykle nic nie kumają!

W temacie trzęsienia ziemi, wciąż mam przed oczami scenę z "Rogue Trader":
"It's going to kill the market man...."
wizytator
Czy jest możliwe wstrzymanie handlu przy niekontrolowanej euforii i zwyżkach po np.10%? Czy dotyczy to tylko spadków i dlaczego?
Dlaczego nie można wstrzymać handlu przy spekulacyjnych zwyżkach ropy, gazu, prądu?
kubmix
W teorii istnieje coś takiego jak widełki giełdowe.
bha
Cóż przyjdzie jeszcze czas wcale nie tak odległy i na pompowane jeszcze zachłannością bez umiaru prowizorką i udawaniem jarząbka że niby wszystko jest OK? i na inne jeszcze salony rynkowej gry pozorów dopóki się da i uda.
efg
Wszędzie ten dziadyga ze swoim jarzabkiem.
simonsoft8 odpowiada efg
jarząbek jest najważniejszy ..
simonsoft8
tureckie obligacje niedoszacowane przez Goldman Sachs

Powiązane: Trzęsienie ziemi w Turcji i Syrii

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki