REKLAMA

Paliwa są coraz droższe. I raczej nie potanieją

2021-01-08 10:32
publikacja
2021-01-08 10:32
fot. Mateusz Włodarczyk / FORUM

Początek 2021 roku przyniósł niewielkie wzrosty cen benzyn i oleju napędowego. Nieznacznie potaniał autogaz. Nie zmienia to faktu, że paliwa drożeją już od dwóch miesięcy i nie zapowiada się, aby tendencja ta w najbliższym czasie uległa odwróceniu.

Kolejny tydzień z rzędu mamy do czynienia z podobną sytuacją. Średnie detaliczne ceny benzyny i ON idą lekko w górę, osiągając najwyższe poziomy od marca 2020 roku. Pod koniec pierwszego pełnego tygodnia stycznia średnia krajowa cena detaliczna benzyny Pb95 wynosiła 4,59 zł/l i była o grosz na litrze wyższa niż pod koniec poprzedniego tygodnia – wynika z danych BM Reflex. Jest już o 19 gr/l drożej, niż było w połowie listopada.

/ Bankier.pl na podstawie danych BM Reflex.

Olej napędowy kosztował przeciętnie 4,55 zł/l, czyli także o 1 gr/l więcej niż tydzień temu. W przypadku tego paliwa mówimy o wzroście średniej ceny detalicznej o 25 gr/l w ciągu ostatnich ośmiu tygodni. Nieznacznie niższe pozostały jedynie ceny autogazu, wynoszące średnio 2,14 zł/l.

Ceny na stacjach paliw są najwyższe od 10 miesięcy, lecz wciąż są niższe niż rok temu. Benzyna Pb95 kosztuje o ok. 40 gr/l mniej niż na początku 2020 roku, olej napędowy jest tańszy o ok. 67 gr/l, a LPG o 27 gr/l.

Jednakże ta sytuacja niedługo może się zmienić. A to za sprawą istotnych podwyżek cen hurtowych. 8 stycznia PKN Orlen oferował benzynę Eurosuper 95  po 3 549 zł/m3, a więc po ok. 4,37 zł/l po dodaniu VAT-u. To o przeszło 10 gr/l drożej niż tydzień temu i już o 35 gr/l drożej niż pod koniec października.

W przypadku oleju napędowego w cenniku płockiej rafinerii widniała kwota 3 639 zł/m3, a więc ok. 4,48 zł/l po doliczeniu VAT-u (akcyza zawarta jest już w cenie hurtowej). To o ok. 6 gr/l więcej niż przed tygodniem i już o 51 gr/l więcej niż trzy miesiące temu.

Drożejące paliwa są pochodną coraz wyższych cen ropy naftowej na rynkach światowych. W piątek przed południem notowania ropy Brent sięgnęły 54,70 USD za baryłkę i były najwyższe od lutego 2020 roku. Szkodzi nam też polityka Narodowego Banku Polskiego, który interwencjami walutowymi celowo osłabił złotego, pośredni przyczyniając się do wzrostu cen paliw w Polsce.

KK

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (10)

dodaj komentarz
piotr_malkontent
Jak będą droższe to z pewnością będą lepszej jakości, w końcu markowe rzeczy muszą kosztować... No to teraz czekam na lepszy prąd... taki zielony ekologiczny.
jes
Ciekawi mnie reakcja zarówno Obajtka jak i lepszego sortu gdy paliwo będzie na stacjach po 7-8zł. Czy to będzie wina Tuska?
itso_empty2
no przewodniczy największej partii w UE no chyba ze nie bierze na siebie odpowiedzialności za to co ma miejsce w UE pewnie ze jego wina :D
jag63
Noale słaba złotówka miała być błogosławieństwem dla gospodarki i, przede wszystkim, dla eksporterów.

I paczpan, taki cios. Paliwa drożeją. A z nimi cała reszta dóbr wszelakich.
Cały misterny plan idzie w pis ...

.
kris74keh
Bo nieco osłabiona złotówka jest Polsce potrzebna. Z tymże po osłabieniu rosną ceny paliw, bo są kupowane za dolary. Przecież to elementarz. Nawet nie podejrzewam, że kolega tego nie wie.
jag63 odpowiada kris74keh
Pani to wie, Pan to wie, ale Suweren tego nie wie.

Suweren paliwo tankuje na "CPN-ie", a prąd bierze z gniazdka.

Choć ostatnio, to nawet coraz więcej prądu importujemy, płacąc w Euro.

.
anty12
Paliwo drozsze = wszystko drozsze.
onlyv8engine
zastanawia mnie kto tu dał łapki w dół. jacyś ignoranci ekonomiczni
marcin321 odpowiada onlyv8engine
Chyba dawno tu nie zaglądałeś :) Jak tylko coś złego ktoś napisze o rządzeniu Państwem, w ciągu kilku minut potrafi być -90 łapek. Ktoś po prostu dostaje zlecenia i grosiki lecą. Niektórzy dostają już za sam nick, co by nie napisali.

Powiązane: Paliwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki