REKLAMA

PMI dla Polski mocno spadł

2015-09-01 09:01
publikacja
2015-09-01 09:01
fot. theta / theta

Indeks PMI dla polskiego przemysłu w sierpniu osiągnął wartość 51,1 punktów – poinformowała firma badawcza Markit Economics. To najniższy odczyt od września 2014 roku i najsilniejszy miesięczny spadek od stycznia 2005 roku.

Dane mocno rozczarowały. Ekonomiści spodziewali się odczytu na poziomie 54,1 punktów wobec 54,5 pkt. odnotowanych w lipcu. Tak mocny spadek PMI w strefie powyżej 50 punktów sygnalizuje gwałtowne wyhamowanie wzrostu aktywności w sektorze wytwórczym.

„Tempo wzrostu wielkości produkcji, liczby nowych zamówień i eksportu było zdecydowanie słabsze we wszystkich trzech przypadkach. Firmy ograniczyły aktywność zakupową, a zaległości produkcyjne wyraźnie zmalały. Zarejestrowano brak presji inflacyjnej, a koszty produkcji wzrosły zaledwie nieznacznie w porównaniu do lipca. Odnotowano także wznowienie trendu spadkowego dla cen pobieranych za wyroby gotowe” – to główne obserwacje z sierpniowej ankiety wśród logistyków.

Firma Markit Economics podaje, że „kwestionariusze są wypełniane w połowie każdego miesiąca, a następnie zebrane dane są analizowane przez ekonomistów”. Oznacza to, że sierpniowe dane w pewnym stopniu powinny odzwierciedlać spadek produkcji wywołany ograniczeniem w dostawach energii elektrycznej, jakie miały miejsca od 10 sierpnia.  

Jeśli jednak trend widoczny w sierpniowym odczycie PMI utrzyma się w następnych miesiącach, to tempo wzrostu PKB w drugim półroczu będzie słabsze niż w pierwszym. Ponadto wolniejszy wzrost gospodarczy w połączeniu z presją deflacyjną płynącą z rynków surowcowych i sektora wytwórczego mogą skłonić Radę Polityki Pieniężnej do obniżenia stóp procentowych, choć byłoby to wbrew wcześniejszym deklaracjom RPP.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy

Otwórz konto w promocjach: 300 zł premii za otwarcie i polecenie konta

Advertisement

Komentarze (83)

dodaj komentarz
~Flex
Zobaczycie co się będzie działo teraz, PO dewaluacji JUana. POlskie MŚP konkurujące na rynkach UE i w kraju naszą b.tanią siłą roboczą teraz choćby się PO s,,y z kosztami w gacie nie będą w stanie wygrać z \hinikami. Prawdziwy kryzys dopiero przed nami. Oczywiście Pan PSL od gospodarki, MSZ i rząd testuje tory kolejowe Zobaczycie co się będzie działo teraz, PO dewaluacji JUana. POlskie MŚP konkurujące na rynkach UE i w kraju naszą b.tanią siłą roboczą teraz choćby się PO s,,y z kosztami w gacie nie będą w stanie wygrać z \hinikami. Prawdziwy kryzys dopiero przed nami. Oczywiście Pan PSL od gospodarki, MSZ i rząd testuje tory kolejowe zamiast interweniować Don Donalda ws. ceł chroniących naszą i pozostałych krajów produkcję!
~polskidziad
...jak przeszliśmy 50 pkt. to jest dobrze , jak na p-o wski raj ! ......dziadostwo powinno znać swoje miejsce w szeregu .....szalom !
~zeflik
Potęgę USA budowały MISie. W Polsce mieliśmy epizod pt. Ustawa Wilczka. Później zaczęło się permanentne gnojenie ww. Dzisiaj chętnych do otwierania i rozwijania małych firm jak na lekarstwo. Socjalizm z biurwokracją i wyśrubowały koszty w kosmos. Nie dziwi zatem marny PMI. Zaskoczeniem co najwyżej może być jego wartość Potęgę USA budowały MISie. W Polsce mieliśmy epizod pt. Ustawa Wilczka. Później zaczęło się permanentne gnojenie ww. Dzisiaj chętnych do otwierania i rozwijania małych firm jak na lekarstwo. Socjalizm z biurwokracją i wyśrubowały koszty w kosmos. Nie dziwi zatem marny PMI. Zaskoczeniem co najwyżej może być jego wartość powyżej 50.
~lemur
Wygaszanie resztek polskiej gospodarki dobiegnie końca na jesieni. Ta zgraja musi w końcu odejść, zróbmy wszystko aby tak się stało.Ubawiłem się słuchają o polkach w GB które przebijają inne nacje w rodzeniu dzieci a mędrcy z PO zachodzą w głowę jaka jest tego przyczyna.
~miro
kopaczowa POdrózniczka firmom odcieła prąd to produkcja spadła, jesienią rozliczymy tego babsz...la
~Szak
Po wyborach to się dopiero okaże jak wygląda Polska Gospodarka. Kraj węgla i stali, co będzie dalej... przy tym zadłużeniu.
~ola
Co śrubek do skręcania w zachodnich montowniach zabrakło?.
~Daffa
Jakiś czas temu posłanka Mucha stwierdziła, że PO odpuszcza Internet, bo za dużo hejtu. Po wpisach na tym forum widać coś zupełnie innego.
~seth
no to teraz już wiemy dlaczego giełda tak zjechała.
~roger
Obywatele kraju Lidla i Biedronki, jaki polski przemysl ?
Czy uzywacie cos polskiego...oprocz peceta, smartfona, auta, telewizora, ubran, narzedzi ?

Powiązane: Gospodarka i dane makroekonomiczne

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki