REKLAMA
WAŻNE

PKO Bank Polski najcenniejszą polską spółką giełdową w 2019 roku

2020-01-08 12:03
publikacja
2020-01-08 12:03

Najcenniejszą polską spółką giełdową w 2019 roku był PKO Bank Polski - podał bank we wtorek. Na ostatniej sesji roku inwestorzy wyceniali jego wartość na 43,1 mld zł - dodano.

/ fot. B. Godart / Shutterstock

Jak czytamy w komunikacie, PKO BP zakończył ub. rok jako najcenniejsza spółka notowana na GPW w Warszawie. Wskazano, że na ostatniej sesji roku inwestorzy wyceniali jego wartość na 43,1 mld zł.

"W ciągu trzech kwartałów 2019 wypracował 3,3 mld zł zysku – najwięcej w całym sektorze finansowym, po trzech kwartałach miał niemal 342 mld zł aktywów i obsługiwał 10,9 mln klientów indywidualnych. W 2019 roku bank wypłacił swoim akcjonariuszom 1,66 mld zł dywidendy z zysku za 2018 rok, 1,67 mld zł zysku zostało niepodzielone i może potencjalnie zostać wypłacone w formie dywidendy w 2020 roku" - poinformowano.

Bank przypomniał, że w 2019 roku PKO BP obchodziło 100 lecie utworzenia. Wskazano, że po raz piąty został laureatem nagrody „Bank of the Year in Poland”. W uzasadnieniu do przyznania tytułu podkreślono działania banku związane z trwającą transformacją cyfrową takie jak rozwój aplikacji mobilnej IKO, wykorzystanie technologii blockchain, czy utworzenie Chmury Krajowej.

W komunikacie czytamy ponadto, że aplikacja mobilna PKO BP IKO, jest najpopularniejszą i najbardziej transakcyjną aplikacją na polskim rynku. W 2019 roku IKO przekroczyło barierę 4 milionów aktywnych aplikacji. Wskazano, że klienci banku co pół sekundy płacą mobilnie w internecie, a do IKO logują się już o 60 proc. częściej niż do serwisu bankowości internetowej iPKO.

PKO Bank Polski jest największym polskim bankiem. W III kwartale 2019 r. jego skonsolidowany zysk netto wyniósł 1,23 mld zł, a wartość aktywów sięgnęła 342 mld zł. Bank jest dostawcą usług finansowych dla wszystkich segmentów klientów, osiągając najwyższe udziały w rynku oszczędności (18,4 proc.), kredytów (17,6 proc.), w rynku leasingowym (11,2 proc.) oraz w rynku funduszy inwestycyjnych osób fizycznych (22,2 proc.). Bank wydał ponad 9,2 mln kart płatniczych. (PAP)

autorka: Longina Grzegórska-Szpyt

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (4)

dodaj komentarz
pinakolada
Ja bym chciała dodać, że korzystam z usług banku PKO i jak do tej pory nie mam powodów , aby narzekać. Korzystam że strony banku, działa bez zarzutu. No i mam kredyt hipoteczny w tym banku. I bądź co bądź jest to Polski Bank, więc I większe bezpieczeństwo.
tymon1911c
Ja mogę od siebie powiedzieć, że PKO wyszło mi w porównaniu na obecnie najlepszy bank w Polsce. I nie można zapomnieć o bezpieczeństwie jakie daje posiadanie pieniędzy w Polskim banku a nie zachodniej korporacji.
tygztqbq77n5mg9ercmet
Niestety nie ma możliwości włączania/wyłączania płatności zbliżeniowych z poziomu aplikacji. Nie ma też możliwości włączenia zabezpieczenia odrzucającego transakcje niepokrywające się z lokalizacją GPS telefonu komórkowego. O wirtualnych/jednorazowych kartach płatniczych też można zapomnieć. Wygoda i bezpieczeństwo Niestety nie ma możliwości włączania/wyłączania płatności zbliżeniowych z poziomu aplikacji. Nie ma też możliwości włączenia zabezpieczenia odrzucającego transakcje niepokrywające się z lokalizacją GPS telefonu komórkowego. O wirtualnych/jednorazowych kartach płatniczych też można zapomnieć. Wygoda i bezpieczeństwo 10 lat za fintechami z Wielkiej Brytanii.
tymon1911c
Aplikacje nie są tak bezpieczne jak strona banku. PKO bardzo dba o bezpieczeństwo.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki