REKLAMA

PKO BP podpisał umowę pożyczki z klientem banku na kwotę 3,2 mld zł

2017-05-30 15:06
publikacja
2017-05-30 15:06

[Aktualizacja, godz. 20:02] PFR zawarł umowę pożyczki z PKO BP w celu częściowego sfinansowania nabycia akcji Banku Pekao - podał w komunikacie PZU. Jednocześnie PFR, PZU i PKO BP zawarły porozumienie trójstronne, które przewiduje m.in. prawo pierwszeństwa dla PZU do nabycia części lub całości akcji Pekao nabytych przez PFR.

fot. Jaap Arriens/NurPhoto / / FORUM

We wtorkowym komunikacie PZU napisano, że w celu częściowego sfinansowania nabycia akcji Banku Pekao PFR zawarł z PKO BP umowę pożyczki.

We wcześniejszym wtorkowym komunikacie Bank PKO BP poinformował o podpisaniu umowy pożyczki z "klientem banku" na kwotę 3,2 mld zł, nie podając nazwy klienta.

Bank podał, że ostateczna spłata przez klienta tej pożyczki nastąpi nie później niż w terminie 3 lat od dnia jej udzielenia. Data spłaty może być, za zgodą banku, dwukrotnie prolongowana po 12 miesięcy.

PZU poinformowało także o podpisaniu z PFR i PKO BP porozumienia trójstronnego.

"Strony zdecydowały o zawarciu Porozumienia Trójstronnego, które ma na celu uregulowanie kwestii wykonywania niektórych uprawnień przysługujących PKO BP w związku z umową pożyczki w odniesieniu do akcji banku, które zostaną nabyte przez PFR (...) - napisano w komunikacie PZU.

Porozumienie przewiduje m.in. umowne prawo pierwszeństwa dla PZU do nabycia części lub całości akcji Pekao nabytych przez PFR ("Akcje PFR")w przypadku gdyby PKO BP realizowało swoje uprawnienia jako wierzyciel zabezpieczony.

"(...) Cena, za którą PZU będzie mogło nabyć pakiet Akcji PFR objęty ofertą od PKO BP zostanie ustalona co do zasady poprzez odniesienie się do kursu akcji banku z dnia przedstawienia oferty przez PKO BP. Przyjęcie oferty przez PZU SA ma charakter dobrowolny, przy czym w określonych w Porozumieniu Trójstronnym przypadkach brak przyjęcia oferty PKO BP lub późniejsza rezygnacja z realizacji nabycia Akcji PFR objętych ofertą przez PZU SA będzie skutkować wygaśnięciem zobowiązania PKO BP do zapewnienia PZU SA umownego prawa pierwszeństwa" - napisano w komunikacie.

Porozumienie ma charakter akcesoryjny w stosunku do umowy pożyczki oraz zostało zawarte na czas jej obowiązywania z zastrzeżeniem, iż PKO BP przysługuje prawo jego wypowiedzenia, w przypadku zaistnienia zdefiniowanych okoliczności.

W grudniu 2016 roku PZU w konsorcjum z PFR podpisało z UniCredit S.p.A. umowę dotyczącą kupna 32,8 proc. akcji Pekao, za 10,6 mld zł.(PAP Biznes)

Zabezpieczeniem umowy są m.in. zastawy finansowe i rejestrowe na przedmiocie inwestycji, a wśród dokumentów zabezpieczeń jest też oświadczenie klienta o poddaniu się egzekucji.

W grudniu 2016 roku bank informował, że wydał jednemu z klientów promesę, na podstawie której zobowiązał się do udzielenia pożyczki w wysokości nieprzekraczającej 3,2 mld zł.

Zgodnie z tą promesą pożyczka miała zostać udzielona na podstawie umowy, której treść miała zostać ostatecznie wynegocjowana do 30 kwietnia 2017 r. Później termin obowiązywania promesy został przedłużony do 30 czerwca 2017 r.

mbl/ jtt/

Źródło:
Tematy
Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Program BIZNESTANK w aplikacji ORLEN VITAY – najlepszy dla firm! Zamień kartę plastikową na eKartę.

Wpisz kod z karty BIZNESTANK w appkę ORLEN VITAY i korzystaj z rabatów na paliwo już dziś!

Komentarze (50)

dodaj komentarz
~seder
widac grube ryby się do pko zgłaszają, chyba można tam trzymać pieniądze :P
~Mi_
Jakoś pko w górę prawie 2% fachowcy mówili zjazd 4/5% w dół ucho prezesa
~reformy_sekty
Prosty rachunek sumienia…:
p. Duda – to ja łamię nieustanie Konstytucję i podpisuję wszystko co mi każe Kaczor
p. Kurski – to ja wykończyłem Opole i TVP
p. Przyłębska- to ja wykończłam TK
p. Berczyński – to ja wykończyłem caracale,
p. Zalewska – to ja wykończyłam edukację,
p. Ziobro
Prosty rachunek sumienia…:
p. Duda – to ja łamię nieustanie Konstytucję i podpisuję wszystko co mi każe Kaczor
p. Kurski – to ja wykończyłem Opole i TVP
p. Przyłębska- to ja wykończłam TK
p. Berczyński – to ja wykończyłem caracale,
p. Zalewska – to ja wykończyłam edukację,
p. Ziobro – to ja wykończyłem niezawisłe sądy,
p. Macierewicz – to ja wykończyłem polską armię,
p. Radziwiłł – to ja wykończyłem in vitro i polskie szpitale,
p. Szyszko – to ja wykończyłem puszcze i polskie drzewa,
p. Waszczykowski – to ja wykończyłem pozycję Polski na arenie międzynarodowej,
p. Piotrowicz – to ja wykończyłem Trybunał Konstytucyjny,
p. Gliński – to ja wykończyłem Muzeum II Wojny Światowej,
p. Rydzyk – to ja wykończyłem polski Kościół,
Podsumowanie:
p. Kaczyński – to ja wykończyłem Polskę i cały dorobek ostatnich 27 lat
~Rider
to się da jeszcze wyleczyć? na TYM forum wklejasz te bzdety? kogo dokonania chcesz zatuszowac Lewandowskiego, nie pomoże
~BP
Pewnie, najłatwiej jest napisać "wykończył"... Jakieś konkrety? Uzasadnienie że np. edukacja czy armia dwa lata temu były niby w super stanie a teraz rzekomo sięgnęły dna?
~sdf
p~reformy_sekty - to ja piszę bzdury
~qwerty
nigdy nie czułem się w Polsce tak dobrze i tak bezpiecznie jak teraz. mój osobisty rachunek za ostatnie lata to podniesiony VAT, akcyza i kradzież oszczędności z OFE. Obecna władza mi nie szkodzi.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki