PBKM liczy w IV kw. na podobną rentowność kdk, chce zwiększyć tempo akwizycji

2019-11-18 14:48
publikacja
2019-11-18 14:48
fot. Marek Wiśniewski / Puls Biznesu

Polski Bank Komórek Macierzystych liczy, że czwarty kwartał 2019 roku pod względem rentowności będzie podobny do trzeciego. Zarząd ocenia jednocześnie, że wypracowanie na koniec roku porównywalnej rentowności jak w latach poprzednich, może być trudne - poinformował prezes Jakub Baran. Grupa zamierza zwiększyć tempo akwizycji.

"Wprowadziliśmy w trzecim kwartale tego roku szereg działań operacyjnych, które wpłynęły na poprawę marży i wypracowanie zdecydowanie lepszych wyników w porównaniu do drugiego kwartału tego roku. W efekcie w trzecim kwartale 2019 r. raportowana EBITDA wzrosła do 8 mln zł i była dwukrotnie wyższa niż w drugim kwartale 2019 roku. Liczymy na to, że czwarty kwartał pod względem rentowności może być podobny do trzeciego, ale wypracowanie na koniec roku porównywalnego poziomu rentowności jak w latach poprzednich, może być trudne do osiągnięcia" - poinformował w komunikacie prasowym prezes Jakub Baran.

Polski Bank Komórek Macierzystych odnotował w trzecim kwartale 2019 roku 48,3 mln zł przychodów wobec 39,8 mln zł przed rokiem. EBITDA spółki spadła w tym czasie do 8 mln zł wobec 19,6 mln zł, a zysk netto do 5,4 mln zł z 14,9 mln zł rok wcześniej.

Narastająco po trzech kwartałach 2019 roku grupa odnotowała 138,7 mln zł przychodów ze sprzedaży, o 21,3 proc. więcej rdr. Skorygowana o zdarzenia jednorazowe EBITDA wyniosła po trzech kwartałach 22,1 mln zł wobec 32 mln zł przed rokiem, a skorygowany zysk netto wyniósł 15,5 mln zł wobec 20,1 mln zł rok wcześniej.

"W ostatnim czasie dynamicznie zwiększyliśmy skalę biznesu poprzez przejęcia w Europie oraz ponieśliśmy wyższe nakłady na prace badawczo-rozwojowe, ujmowane niemal w całości wg. ostatnich zaleceń KNF w rachunku zysku i strat. Działania te generują wyższe koszty działalności operacyjnej i wpływają negatywnie na poziom marż" - poinformował prezes.

Spółka podała, że nadal będzie koncentrować się na inwestycjach w rozwój biznesu - zarówno organicznie, jak i przez akwizycje.

"Planujemy nawet zwiększyć tempo przejmowania konkurentów, aby wykorzystać sprzyjającą sytuację na rynku. W perspektywie krótkoterminowej przejęcia będą miały wpływ na poziom rentowności, ale patrząc długoterminowo działania te powinny pozytywnie odzwierciedlać się na naszych wynikach w przyszłości" - poinformował Jakub Baran.

Akcjonariusze PBKM podjęli w październiku uchwałę w sprawie emisji akcji dla Active Ownership Fund SICAV-FIS SCS, reprezentującego 31,62 proc. akcji spółki, za łączną cenę 218,4 mln zł.

Środki z emisji mają być przeznaczone na realizację strategii przejęć. Łączna wartość celów akwizycyjnych, znajdujących się na liście priorytetowej PBKM, to ok. 60 mln euro. Poza priorytetową listą spółka ma zidentyfikowane inne potencjalne cele przejęć o wartości ok. 150 mln euro.

W trzech kwartałach 2019 roku PBKM pozyskał o 22 proc. więcej nowych próbek krwi pępowinowej lub tkanek, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

Łącznie w ciągu dziewięciu miesięcy grupa pozyskała 19.298 próbek krwi pępowinowej lub tkanek w segmencie B2C, 22 proc. więcej niż przed rokiem. Prezes poinformował, że uzyskany wzrost jest przede wszystkim wynikiem dokonanych akwizycji. Liczba próbek pozyskanych organicznie w segmencie B2C, bez przejętych ostatnio spółek, wzrosła rdr o 5,2 proc.

Na koniec września grupa PBKM przechowywała w segmencie B2C 301.087 próbek krwi pępowinowej lub tkanek, o 85,3 proc. więcej niż na koniec września ubiegłego roku.

Razem w segmentach B2C i B2B na koniec września 2019 roku liczba przechowywanych próbek krwi pępowinowej lub tkanek wyniosła 327.674, co oznacza wzrost rdr o 86,6 proc. (PAP Biznes)

sar/ asa/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki