REKLAMA

PARP bez rady nadzorczej

2019-02-22 00:52
publikacja
2019-02-22 00:52
YAY Foto

Wzmocnienie uprawnień Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości w zakresie lepszej weryfikacji podmiotów korzystających z pomocy finansowej czy likwidację rady nadzorczej Agencji zakłada nowela ustawy o PARP, którą uchwalił w piątek - Sejm.

Sejm odrzucił wszystkie 7 poprawek. Za przyjęciem ustawy głosowało 267 posłów, przeciw było 142, a 20 wstrzymało się od głosu.

Jak tłumaczył podczas sejmowych prac nad ustawą poseł sprawozdawca Andrzej Gawron (PiS), nowelizacja ustawy ma na celu "aktualizację" działań Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości i jest wynikiem kilkuletniego przeglądu funkcjonowania obecnych zapisów ustawy, wiąże się też z koniecznością dostosowania do zmian w gospodarce i prawie europejskim.

Chodzi m.in. o wzmocnienie uprawnień PARP w zakresie lepszej weryfikacji podmiotów korzystających z pomocy finansowej, by "skutecznie chronić się przed działaniami nieuczciwymi, prowadzącymi do wyłudzania środków pomocowych i wprowadzenie nowej formy wsparcia w postaci nagród, szczególnie w obszarze wszelkiego rodzaju innowacji".

Istotnymi zmianami są też likwidacja rady nadzorczej PARP, której obowiązki ma przejąć minister odpowiedzialny za gospodarkę, czy zmniejszenie maksymalnej liczby zastępców prezesa Agencji z pięciu do trzech.

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości jest jednostką zaangażowaną w pozyskiwanie oraz dystrybucję m.in. środków pochodzących z funduszy strukturalnych. "W ramach powierzonych do realizacji PARP programów Agencja może udzielać przedsiębiorcom wszelkiego rodzaju pomocy: finansowej, doradczej, szkoleniowej, informacyjnej"; ma to sprzyjać rozwojowi firm, podnoszeniu innowacyjności i konkurencyjności, a także rozwojowi eksportu oraz "potencjału adaptacyjnego przedsiębiorców" - podkreślał Gawron.

Jak wyjaśniał podczas prac nad nowelą ówczesny wiceminister przedsiębiorczości i technologii Mariusz Haładyj, PARP i Agencja Mienia Wojskowego to jedyne spośród dziewięciu tego typu instytucji, które mają rady nadzorcze; podkreślał, że roczny koszt związany z działalnością RN to ok. 0,5 mln zł.

Ustawa ma wejść w życie po upływie 14 dni od dnia ogłoszenia. Teraz trafi do prac w Senacie (PAP)

autor: Magdalena Jarco

maja/ awy/ drag/

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1200 zł premii!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki