REKLAMA

Oszustwa skarbowe przy obrocie granulatem złota. 75 mln zł strat

2022-01-05 08:00
publikacja
2022-01-05 08:00
Oszustwa skarbowe przy obrocie granulatem złota. 75 mln zł strat
Oszustwa skarbowe przy obrocie granulatem złota. 75 mln zł strat
fot. Michaela Steininger / / Shutterstock

Pięć osób odpowie przed wrocławskim sądem za oszustwa skarbowe przy obrocie granulatem złota. Według prokuratury w wyniku przestępczego procederu Skarb Państwa stracił 75 mln zł.

Jak poinformowała w środę PAP rzeczniczka Prokuratury Regionalnej we Wrocławiu prok. Katarzyna Bylicka, pięć osób zostało oskarżonych o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, która zajmowała się fikcyjnym, "karuzelowym" obrotem granulatem złota. "Oskarżeni zostali także objęci zarzutami wystawiania i posługiwania się fakturami VAT poświadczającymi nieprawdę co do przeprowadzonych transakcji" – podała prokurator.

Z ustaleń śledztwa wynika też, że grupa przyjmowała na rachunki firmowe pieniądze, a następnie transferowała je na inne rachunki, po to, aby utrudnić wykrycie nielegalnego pochodzenia tych środków.

"W toku śledztwa ustalono, iż przedstawiciele siedmiu spółek z Wrocławia, Warszawy i Łodzi, działając w zorganizowanej grupie, w latach 2011-2012 wprowadzali na rynek w Polsce sztaby złota inwestycyjnego, zakupione za granicą z państw Unii Europejskiej" – podała prok. Bylicka. Dodała, że transgraniczna sprzedaż złota inwestycyjnego wewnątrz UE jest zwolniona z podatku VAT, a spółki objęte śledztwem nie informowały urzędów skarbowych o postać zakupionego złota i źródle jego pochodzenia.

"Następnie sprawcy przetwarzali potajemnie sztaby na granulat złota, którego sprzedaż w kraju jest obciążona 23 proc. podatkiem VAT, po czym sprzedawano granulat po cenie brutto zawierającej stawkę VAT, podmiotowi zajmującemu się produkcją wyrobów z metali szlachetnych o przeznaczeniu przemysłowym. Jednocześnie do urzędów skarbowych składano poświadczające nieprawdę deklaracje VAT-7, jakoby sprzedane złoto pochodziło z nabycia wewnątrzkrajowego, w formie granulatu i z zastosowaniem również stawki VAT 23 proc." – tłumaczyła przestępczy proceder prok. Bylicka.

Dodała, że spółki objęte aktem oskarżenia, od należnego od nich przy sprzedaży złota podatku VAT odliczały podatek naliczony przy rzekomych zakupach granulatu w kraju od fikcyjnych dostawców.

Według śledczych w wyniku przestępczego procederu Skarb Państwa stracił 75 mln zł.

autor: Piotr Doczekalski

Źródło:PAP
Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (1)

dodaj komentarz
qart
"w latach 2011-2012". Czasy Tuska, złote czasy dla mafii.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki