REKLAMA

Osłony dla górników czy likwidacja kopalń. Rząd omówi projekt nowelizacji ustawy górniczej

2021-07-19 18:32
publikacja
2021-07-19 18:32
Osłony dla górników czy likwidacja kopalń. Rząd omówi projekt nowelizacji ustawy górniczej
Osłony dla górników czy likwidacja kopalń. Rząd omówi projekt nowelizacji ustawy górniczej
fot. Marianna Ianovska / / Shutterstock

We wtorek rząd zajmie się projektem nowelizacji tzw. ustawy górniczej - wynika z porządku obrad Rady Ministrów. Dokument m.in. wydłuża do końca 2023 r. możliwość przekazywania przeznaczonych do likwidacji kopalń do spółki restrukturyzacyjnej oraz przedłuża regulacje dotyczące osłon dla górników.

"Intencją zmian w zakresie terminów przekazywania zbędnego majątku produkcyjnego oraz pracowników jest zapewnienie sektorowi bezpiecznego środowiska regulacyjnego w okresie istotnych i szybkich zmian" - czytamy w opisie projektu w wykazie prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów.

W kwietniu br. przygotowany w Ministerstwie Aktywów Państwowych projekt nowelizacji ustawy o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego trafił do uzgodnień międzynarodowych. Teraz dokument omówi rząd. Po jego akceptacji projekt trafi do Sejmu. Jak wcześniej zakładano, regulacje miałyby zacząć obowiązywać krótko po uchwaleniu, już w drugiej połowie tego roku.

Docelowo - jak zapowiadali przedstawiciele MAP - ma powstać nowa ustawa górnicza, uwzględniająca w pełni uzgodnienia zawarte w tzw. umowie społecznej, podpisanej w końcu maja br. z górniczymi związkami. Porozumienie to określa zasady i tempo rozłożonego do końca 2049 r. procesu wygaszania kopalń węgla energetycznego. Aby zasady te weszły w życie, potrzebna jest zgoda Komisji Europejskiej na subwencjonowanie kopalń w tym okresie - strona polska rozpoczęła już proces prenotyfikacji umowy w KE.

Niezależnie od rozmów z Komisją Europejską o nowym programie dla górnictwa, dzięki nowelizacji ustawy górniczej MAP chce przedłużyć dotychczasowe regulacje, by nadal można było przekazywać zbędny majątek kopalń do Spółki Restrukturyzacji Kopalń (SRK) i tam likwidować go (jak napisano w projekcie - maksymalnie do końca 2027 roku) ze środków budżetowych. Natomiast pracownicy, przeniesieni do SRK wraz z majątkiem, będą korzystać (jak dotąd) z osłon socjalnych - urlopów górniczych i jednorazowych odpraw pieniężnych.

Jak informowano wiosną tego roku, projekt nowelizacji zakłada też zwiększenia wysokości limitu środków przeznaczonych na finansowanie procesu restrukturyzacji z 7 mld zł do 14 mld zł, licząc od roku 2015. Regulacja ma też dać gwarancję wydłużenia okresu finansowania restrukturyzacji środkami z tego limitu do 31 grudnia 2027 r., czyli do daty utraty ważności Decyzji Rady Europejskiej z 10 grudnia 2010 r. w sprawie pomocy państwa ułatwiającej zamykanie niekonkurencyjnych kopalń węgla.

Ustawa o funkcjonowaniu górnictwa węgla kamiennego została uchwalona 7 września 2007 r. Później była kilkakrotnie nowelizowana. To kluczowa regulacja prawna dla trwającego już wiele lat procesu restrukturyzacji górnictwa. Poprzednia nowelizacja ustawy nastąpiła 2,5 roku temu, jesienią 2018 r. Przedłużono wówczas możliwość udzielania górnictwu pomocy publicznej do końca 2023 r., nie zmieniono jednak – podniesionego wcześniejszą nowelizacją z poziomu 4 mld zł - górnego limitu wydatków na ten cel w wysokości 7 mld zł, licząc od 2015 roku. Teraz limit miałby nawet dwukrotnie wzrosnąć.

Wcześniej, w lutym 2018 r., Komisja Europejska zgodziła się, by procesy restrukturyzacyjne w górnictwie były finansowane z budżetu państwa przez pięć kolejnych lat. Dotyczyło to jednak tylko majątku przekazanego do Spółki Restrukturyzacji Kopalń przed końcem 2018 r. Przygotowana obecnie nowelizacja ma umożliwić przekazywanie przeznaczonych do likwidacji aktywów (kopalń lub ich wydzielonych części) do SRK także w kolejnych latach, do końca 2023 r. Dzięki temu koszty ich likwidacji do końca 2027 r. będzie mógł nadal ponosić budżet państwa. Później spółki węglowe będą musiały same pokrywać koszty, z funduszu likwidacyjnego.

autor: Marek Błoński

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Otwórz Konto Firmowe Godne Polecenia i zyskaj nawet 1300 zł premii!

Advertisement

Powiązane: Górnictwo

Komentarze (3)

dodaj komentarz
liczygrosz
Każdemu górnikowi po milion złotych za wcześniejsze odejście na emeryturę, a potem emerytura w wysokości 3 średnich krajowych. Myślę, że to byłoby sprawiedliwe.
300_pala
Kasa w pgg a wypłaty jest do sierpnia …,
Co potem ???
1984
Nic nie robić. Unia swoją polityką tak bardzo zbliżła sie do przepaści, że pierwsza mroźna zima to bedzie jeden wielki armegedon. Wiele wskazuje na to, że pierwsza mroźna będzie za kilka miesięcy bo Słońce jest w min. i wyraźnie coś "wisi" w powietrzu. Na całym świecie chłodniej, w Afryce za kilka dni Nic nie robić. Unia swoją polityką tak bardzo zbliżła sie do przepaści, że pierwsza mroźna zima to bedzie jeden wielki armegedon. Wiele wskazuje na to, że pierwsza mroźna będzie za kilka miesięcy bo Słońce jest w min. i wyraźnie coś "wisi" w powietrzu. Na całym świecie chłodniej, w Afryce za kilka dni mogą być rekordowe mrozy. Jak za bardzo sie pospieszą i zlikwidują kopalnie nie da sie siegnąć po ten węgiel, będzie bezpowrotnie stracony.

Kilka miesięcy i wszyscy zauważą do czego prowadzi unijne "zazielenianie". W cenach gazu już to widać, na rynku spot ok. 400 euro co w środku lata jest niespotykane. Takie stawki były tylko zimą ew. jesienia gdy szykowano sie do nowego sezonu!

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki