REKLAMA

Orlen i Pesa budują pociąg napędzany wodorem. Pierwsze testy w 2021 roku

2019-12-13 14:34
publikacja
2019-12-13 14:34

Pesa do połowy 2020 r. chce przygotować etapy rozwoju technologii napędu wodorowego w pojazdach kolejowych. Rok później powinny ruszyć realizowane razem z PKN Orlen pierwsze próby eksploatacyjne pojazdów z napędem wodorowym, docelowo ten napęd byłby też wykorzystany w pociągach pasażerskich - poinformował PAP wiceprezes Pesy Krzysztof Zdziarski.

/ Pesa

"Myślę, że w ciągu kilku miesięcy, do połowy przyszłego roku, zbudujemy plan, który będzie pokazywał etapy dojścia Pesy do stworzenia pojazdu wykorzystującego technologię wodorową w napędzie, a następnie pasażerskiego pociągu z napędem wodorowym" - powiedział PAP w piątek Zdziarski.

Wiceprezes Pesy ocenił, że jest duża szansa na polski pociąg napędzany wodorem. "Dlatego też podpisaliśmy list intencyjny z PKN Orlen ws. współpracy przy opracowaniu technologii wykorzystującej ogniwa wodorowe w transporcie kolejowym.

"Chcemy zacząć od zastosowania napędu wodorowego w pojazdach wykorzystywanych w ruchu wewnętrznym, na etapie testów prototypu bezcenne będzie bowiem doświadczenie Orlenu w wykorzystaniu wodoru" - dodał.

Wiceprezes powiedział, że lokomotywa manewrowa może być pierwszym krokiem, po którym Pesa przejdzie do realizacji prototypu pojazdu pasażerskiego z napędem wodorowym.

Zdziarski ocenił, że powstanie pojazdu pasażerskiego napędzanego wodorem to nieodległa przyszłość dzięki współpracy z takim partnerem jak PKN Orlen. "Nie ma nikogo, kto w tej części Europy na wytwarzaniu i wykorzystaniu wodoru zna się lepiej jak PKN Orlen" - wskazał. Przypomniał, że Orlen już otwiera stacje tankowania wodorem samochodów.

Postęp w budowie pociągów na wodór w dużej mierze będzie zależał od tego, jak szybko będzie się rozpowszechniała technologia związana z obsługą tego paliwa - tłumaczył wiceszef Pesy. "Zobaczymy, jak będzie z upowszechnianiem tego paliwa - czy to będzie trend taki jak w autach hybrydowych, czy elektrycznych, które - gdy wchodziły na rynek - były swego rodzaju +rodzynkami+ i musieliśmy się z nimi oswoić, a teraz jest ich coraz więcej" - powiedział Zdziarski.

Jego zdaniem przy rozwoju technologii wodorowej w kolejnictwie ważne będzie wypracowanie formuły infrastruktury niezbędnej do tankowania wodoru. Nie widzi również przeciwwskazań do wykorzystania w przyszłości technologii napędu wodorowego w tramwajach, które mogłyby kursować tam, gdzie nie ma trakcji elektrycznej.

Zdziarski ocenił, że największą zaletą technologii wodorowej jest jej ekologiczność, gdyż nie ma w niej spalania ani pochodnych spalania, a jedynym produktem ubocznym jest woda. "Poza tym wodór jest wysoce energetyczny" - dodał.

Wiceprezes Pesy powiedział, że współpraca z PKN Orlen może zaowocować stworzeniem nowych kompetencji dla każdej z firm.

"PKN Orlen, jako producent i dostawca wodoru, jest najbardziej predysponowany do tego, aby wypracować formę infrastruktury kolejowych stacji tankowania tego ekologicznego paliwa. Grupa Orlen ma też ogromne kompetencje w technologii i obsłudze instalacji wykorzystujących wodór. My z kolei budujemy pojazdy i mamy bardzo dobre rozeznanie co do preferencji zarówno przewoźników, jak i pasażerów" - stwierdził Zdziarski.

Dużą rolę mobilizującą Pesę przy opracowywaniu nowych produktów odgrywa Polski Fundusz Rozwoju jako nowy właściciel spółki - powiedział. "PFR wspomaga nas, abyśmy wyszli z zakrętu, na którym byliśmy, i weszli w fazę rozwojową. Bez funduszu nasza przebudowa na pewno nie byłaby możliwa, a plany rozwojowe na pewno byłyby opóźnione, o ile w ogóle mogłyby ruszyć. PFR jest naszym największym sojusznikiem w budowaniu innowacyjnych i efektywnych rozwiązań" - podkreślił. (PAP)

autor: Łukasz Pawłowski

pif/ pad/ amac/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (11)

dodaj komentarz
borma
Z etapu rozwoju technologii do budowy lokomotywy tylko jeden rok? To brzmi mniej wiecej jak milion elektroaut za jeden rok. Fanatsy? Czy klamstwo? Zdaje sie , ze obie firmy sa zarzadzane przez funkcjonariuszy PiS.
etre
Wodór to obecnie najbardziej prawdopodobne paliwo przyszłości dla Polski. Pojazdy będą elektryczne ale paliwem będzie wodór przetwarzany na prąd. Wodór można pozyskiwać z węgla a nasze pokłady świetnie się do tego nadają. Wszystko się spina i trzymam kciuki żeby się udało.
piotr_malkontent
Jak ten wodór z węgla będziemy produkować? rozumiem, że zaczniemy znowu w bateriach koksowniczych wytwarzać "gaz świetlny" i redukować wodę węglem, czy też chodzi o jakąś alchemiczną tranmutację? A tlen połączony z węglem nazwiemy jakoś "nowocześniej" ???
karbinadel
Dokładnie. Auta na baterie są ślepą uliczką motoryzacji. Tylko wodorowe ogniwa paliwowe wytwarzające prąd "na pokładzie" pojazdu mają sens na dłuższą metę
piotr_malkontent
Obecnie sprawność pociągów elektrycznych jest za wysoka - czas to zmienić. To będzie sukces na miarę Naszego: Grafenu czy Niebieskiego Lasera. A tak na poważnie nazywam takie projekty: "grants absorbers". Dają to trzeba brać...
mumrak
Ale po co?
Energia elektryczna jest za mało ekologiczna?
adam.1983
Nie wszystkie lnie kolejowe posiadają trakcję, tam wykorzystuje się lokomotywy dieslowskie, więc byłaby to dobra alternatywa. Poza tym technologia ma większy potencjał niż elektryki na akumulatory więc rozwój w kolejnictwie mógłby pobudzić rozwój tego napędu w samochodach.
jkendy
Jak na razie to PESA nie potrafiła się wywiązać z kontraktów na normalne pociągi no ale może z wodorowymi pójdzie im lepiej.
anna_domagalczyk
I na to można aplikować o kasę z europejskiego funduszu transformacji. A nie zybertolić o cierpieniach za komuny, bo takich cierpiących było więcej. I nawet cierpieli bardziej.
wektorwg
PESA przestała płacić dostawcę więc Orlen jej dołoży....

Powiązane: Elektromobilność

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki