Orban: Węgrzy powinni znać źródło dochodu uczestników życia publicznego

Premier Węgier Viktor Orban ocenił, że należy stworzyć możliwość, by Węgrzy mogli się dowiedzieć, kim są uczestnicy życia publicznego w ich kraju i poznać ich źródło dochodów. Mówił o tym w piątek w Radiu Kossuth.

Orban: Węgrzy powinni znać źródło dochodu uczestników życia publicznego
Orban: Węgrzy powinni znać źródło dochodu uczestników życia publicznego (fot. Ints Kalnins / Reuters)

Trzeba stworzyć możliwość i prawo do tego, aby każdy węgierski obywatel, jeśli chce, mógł się dowiedzieć o każdym uczestniku życia publicznego, kim on jest i kto mu płaci, skąd dostaje pieniądze - z zagranicy czy z Węgier - powiedział Orban.

Jak ocenił, Węgrzy mają prawo zrozumieć, w jakim manipulacyjnym systemie prób wpływu prowadzimy codziennie życie polityczne. Chcemy przejrzystości - zadeklarował.

Wiceszef rządzącego na Węgrzech Fideszu Szilard Nemeth wyraził we wtorek pogląd, że należy wymieść z Węgier organizacje pseudopozarządowe imperium Sorosa, które są utrzymywane po to, by forsować ponad rządami narodowymi świat globalnego wielkiego kapitału i poprawności politycznej. Odpowiedział w ten sposób na pytanie o doniesienia, jakoby szykowano projekt ustawy zobowiązującej kierownictwo organizacji pozarządowych (NGO) do publikowania deklaracji majątkowych.

Później Nemeth przyznał, że być może użył nieco zbyt ostrych sformułowań, ale podtrzymuje ich treść. Zastrzegł, że 99,9 proc. organizacji pozarządowych nie jest finansowanych przez mocarstwa i nie prosi się ich, by wywierały brutalną presję na wyłoniony w wolnych wyborach węgierski parlament i rząd. Natomiast organizacje pseudopozarządowe stanowią zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego - ocenił.

W grudniowym wywiadzie dla portalu 888.hu Orban powiedział, że George Soros - dawny mecenas Fideszu, krytycznie nastawiony do obecnego rządu - zostałby "wyeliminowany" w każdym europejskim kraju. Zapowiedział, że organizacje pozarządowe będą badane, by sprawdzić, czyje interesy reprezentują, oraz że 2017 rok "będzie czasem wyeliminowania Sorosa i sił, które go symbolizują".

Finansowane przez Sorosa Fundacje Społeczeństwa Otwartego zamieściły w środę na Facebooku oświadczenie swego szefa Chrisa Stonea, w którym zapowiedział on, że fundacje będą działać na Węgrzech mimo sprzeciwu rządu wobec naszej misji uczciwszych, rozliczalnych społeczeństw.

Z opublikowanego w piątek grudniowego sondażu ośrodka Szazadveg wynika, że Soros nie jest popularny na Węgrzech. 61 proc. ankietowanych miało o nim negatywne zdanie, a tylko 14 proc. pozytywne.

Z Budapesztu Małgorzata Wyrzykowska (PAP)

mw/ kar/

Źródło: PAP
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~As

Fundacja Batorego podwykonawca ideologii syjonistycznej w rolach głównych absolwenci liceum Gottwalda.

! Odpowiedz
0 2 ~silvio_gesell

Pomysł słuszny, ale wystarczy postawić jako słupa jakąś kancelarię prawną i już nie wiadomo kto kogo finansuje. Trzebaby było objąć programem jawności źródeł dochodów wszystkie osoby - pełna inwigilacja.

! Odpowiedz
0 4 ~ToSąFakty

Fundacja Batorego na pysk...

! Odpowiedz
2 7 ~lx

Brawo Orban !

! Odpowiedz
0 6 ~clex

No i pełna przejrzystość dochodów partii politycznych.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil