REKLAMA
JANUSZ KRYPTO

Opozycja z większą liczbą mandatów w Sejmie niż koalicja rządząca. Nowy sondaż

2025-01-31 08:51
publikacja
2025-01-31 08:51

Gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, to Zjednoczona Prawica z wynikiem 31 proc. wyprzedziłaby KO (29,3 proc.), a trzecie miejsce zajęłaby Konfederacja (13,3 proc.) - wynika z sondażu firmy Research Partner. W analizie wyników podkreślono, że obecna koalicja rządząca uzyskałaby mniej mandatów niż opozycja.

Opozycja z większą liczbą mandatów w Sejmie niż koalicja rządząca. Nowy sondaż
Opozycja z większą liczbą mandatów w Sejmie niż koalicja rządząca. Nowy sondaż
fot. Jacek Szydłowski / / FORUM

Z przeprowadzonego pod koniec stycznia sondażu wynika, że gdyby wybory parlamentarne odbyły się w najbliższą niedzielę, to Zjednoczoną Prawica z wynikiem 31 proc. wyprzedziłaby Koalicję Obywatelską, dla której poparcie wynosi 29,3 proc. Trzecie miejsce zajęłaby Konfederacja, na którą chce głosować 13,3 proc. respondentów.

Trzecia Droga, czyli koalicja Polski 2050 i PSL, uzyskałaby poparcie 8,9 proc. Polaków, zaś Lewica - 7,1 proc. Poparcie dla innych ugrupowań politycznych wynosi poniżej 3 proc.

Prawdopodobny rozkład mandatów w Sejmie ukształtowałby się w taki sposób, że Zjednoczona Prawica miałaby 180 mandatów, Koalicja Obywatelska – 159 mandatów, Konfederacja – 62 mandaty, Trzecia Droga – 37 mandatów, a Lewica – 22 mandaty.

"Taki rozkład mandatów oznacza, że obecna koalicja rządząca uzyskałaby łącznie 218 mandatów, a partie opozycyjne miałyby 242 reprezentantów w niższej izbie parlamentu. Warto dodać, że w poprzednim sondażu przeprowadzonym w dniach 8-11 listopada 2024 roku, KO z koalicjantami mogły liczyć na 20 mandatów więcej i względnie bezpieczną większość sejmową" - wskazano w omówieniu badania.

Bankier.pl

Sondażownia zbadała również poparcie Polaków dla poszczególnych kandydatów w wyborach prezydenckich. Z badania wynika, że najwięcej, bo 34,1 proc. wyborców, zagłosowałoby na kandydata KO Rafała Trzaskowskiego. Szef IPN Karol Nawrocki, popierany przez PiS, mógłby liczyć na poparcie 24,6 proc. badanych. Na trzecim miejscu znalazł się kandydat Konfederacji Sławomir Mentzen (13,1 proc.), zaś na czwartym - marszałek Sejmu, szef Polski 2050 Szymon Hołownia (8,3 proc.).

Poparcie dla kandydatki Lewicy Magdaleny Biejat wyniosło 2,1 proc., zaś dla kandydata Razem Adriana Zandberga - 1,2 proc. 1,9 proc. Polaków chciałoby głosować na Marka Jakubiaka z koła poselskiego Wolni Republikanie.

Badanie zostało przeprowadzone przez firmę Research Partner na Panelu Badawczym ARIADNA w dniach 24-27 stycznia na ogólnopolskiej próbie 1060 osób w wieku od 18 lat, dobranej według reprezentacji w populacji Polaków dla płci, wieku i wielkości miejscowości zamieszkania. (PAP)

sno/ mrr/

Źródło:PAP
Tematy
Ile pożyczki na raty możesz uzyskać?
Ile pożyczki na raty możesz uzyskać?

Komentarze (26)

dodaj komentarz
bha
Cóż... Od ponad 3,5 dekady prawie mamy taki nie tylko medialny w rolach głównych DuoPol z małymi koalicjo partio wstawkami by przejmować kolejne lata rządów.I tak niestety wkoło .............
grzegorzkubik
Obecny rząd to głupie zabawy. Doprowadzanie Ziobry przez policję do sejmu i brak przesłuchania. To jest cyrk i degrengolada. Tymczasem w gospodarce i jakości życia jest coraz gorzej i Polacy to widzą.
trolley
NIE! wierzymy ŻADNYM! sondażom
eugeniuszt
A ta koalicja rządzi czy sieje destrukcję państwa.
matheous
zawsze mnie dziwił ten triumfalizm obecnej władzy.
Nie było efektu Tuska, Platforma nie zmobilizowała się ponad swój elektorat. Osoba, której mogą podziękować za wygranie to Hołownia, bo to Hołownia przede wszystkim zmobilizował młodociany elektorat i to wystarczyło. Cała reszta dostała tyle ile w zasadzie zazwyczaj dostawała.
zawsze mnie dziwił ten triumfalizm obecnej władzy.
Nie było efektu Tuska, Platforma nie zmobilizowała się ponad swój elektorat. Osoba, której mogą podziękować za wygranie to Hołownia, bo to Hołownia przede wszystkim zmobilizował młodociany elektorat i to wystarczyło. Cała reszta dostała tyle ile w zasadzie zazwyczaj dostawała.
Ale całe te wybory pokazały jak polskim wyborcą można sterować.
Kilka lat wcześniej był przecież próbowany ten sam numer na "trzecią opcje" tyle, że nazywał się wtedy Petru i Nowoczesna. Numer się nie udał, bo Petru, wszak obyty z polityką, był kopalnią memicznych momentów no i go nikt nie wziął na poważnie.
Z Hołownią się udało i pewnie te wszystkie młode umysły nawet autentycznie mogły myśleć, że głosują za zmianą a tymczasem oddali głos na Tuska. No a Hołownia będzie z czasem szedł szlakiem Kukiza.
samsza
Widziałem krótki filmik z marszu miliona serc, tam było podkreślanie, że MY jesteśmy razem, a Kaczyński dzieli Polskę, tusk powiedział "zakończymy wojnę polsko-polską".
Myślę, że dużo osób się złapało na to zakończenie wojny, na tę rzekomo inną czyli uśmiechniętą.
A skończyło się jak zwykle, prawdziwa była ta Polska,
Widziałem krótki filmik z marszu miliona serc, tam było podkreślanie, że MY jesteśmy razem, a Kaczyński dzieli Polskę, tusk powiedział "zakończymy wojnę polsko-polską".
Myślę, że dużo osób się złapało na to zakończenie wojny, na tę rzekomo inną czyli uśmiechniętą.
A skończyło się jak zwykle, prawdziwa była ta Polska, gdzie funkcjonariusze wyrywali naczelnemu WPROST laptopa, reszta to ściema.
jaroslaw_kaczynski
Szanowni Państwo, dziękuję za zaufanie, odzyskujemy Polskę.
Redakcja portalu widzę, że też dziś dla mnie bardziej przychylna. Za to również dziękuję i będę pamiętać.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
hylobiusnews
Ale prokuratura działa pełną parą, nawet zgodnie z prawem tak jak Bodnar je rozumie.
Tylko nic nie mogą znaleźć…
Albo naprawdę są beznadziejni albo tam naprawdę nic nie ma…
trpaslik
Przedstawiciele koalicji za mało bratają się z przyjaciółmi z Ukrainy. Powinni się więcej poklepywać, opowiadać o rosnącej i bezdyskusyjnej przyjaźni. Gdyby Pan Tusk i Pan Kowal wzięli się do roboty, to koalicji na pewno by skoczyło! Może gdyby zaczęli nosić takie gustowne dresy z widłami coś by się poprawiło.

Powiązane: Polityka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki