REKLAMA

Odroczenie decyzji wojewody ws. zamku w Stobnicy

2020-10-09 15:28
publikacja
2020-10-09 15:28
Odroczenie decyzji wojewody ws. zamku w Stobnicy
Odroczenie decyzji wojewody ws. zamku w Stobnicy
fot. Łukasz Dejnarowicz / / FORUM

Do końca października wojewoda wielkopolski wyda decyzję ws. ewentualnego stwierdzenia nieważności pozwolenia na budowę tzw. zamku w Stobnicy – poinformował w piątek Wielkopolski Urząd Wojewódzki.

Tomasz Stube z Wielkopolskiego Urzędu Wojewódzkiego przekazał PAP, że wojewoda Łukasz Mikołajczyk przedłużył postępowanie administracyjne z uwagi na konieczność dalszej analizy materiału dowodowego oraz skomplikowany charakter sprawy. "Na obecnym etapie postępowania nie jest możliwe określenie ostatecznego wyniku" – zaznaczył.

"Decyzja w sprawie stwierdzenia nieważności decyzji starosty obornickiego dotyczącej pozwolenia na budowę obiektu w Stobnicy zapadnie do 30 października" – dodał Stube.

Budowa tzw. zamku w Stobnicy jest prowadzona na obszarze Natura 2000. Inwestorem jest poznańska spółka D.J.T. Powstający w Puszczy Noteckiej obiekt ma liczyć 14 nadziemnych kondygnacji i mieć kilkudziesięciometrową wieżę. O inwestycji zrobiło się głośno latem 2018 r. Wówczas CBA rozpoczęło badanie prawidłowości wydanych decyzji w związku z jej realizacją. W sierpniu 2018 r. minister środowiska polecił Generalnemu Dyrektorowi Ochrony Środowiska wszczęcie pilnej kontroli procesu wydania decyzji dotyczących budowy. Sprawa została też skierowana do prokuratury.

W połowie lipca w związku z inwestycją zatrzymano i przedstawiono zarzuty siedmiu osobom – urzędnikom i przedstawicielom firmy budującej tzw. zamek w Stobnicy. Według prokuratury pozwolenie na budowę zostało wydane pomimo niezgodności projektu budowlanego z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego, z przepisami techniczno–budowlanymi, a także pomimo braku wymaganych prawem budowlanym opinii, uzgodnień, pozwoleń i sprawdzeń.

Podejrzani w tej sprawie usłyszeli zarzuty m.in. poświadczenia nieprawdy, niedopełniania obowiązków oraz prowadzenia budowy zagrażającej środowisku i prowadzeniu jej wbrew przepisom ustawy o ochronie środowiska.

Rzecznik poznańskiej Prokuratury Okręgowej prok. Łukasz Wawrzyniak poinformował wtedy także, że "Prokurator Okręgowy złożył sprzeciw do wojewody wielkopolskiego od ostatecznej decyzji starosty obornickiego o pozwoleniu na budowę, z uwagi na to, że została ona wydana z rażącym naruszeniem prawa".

Postępowanie administracyjne ws. inwestycji wszczęto w połowie sierpnia. M.in. w związku z zawiadomieniem stron postępowania o możliwości zapoznania się ze zgromadzonym materiałem dowodowym i skomplikowanym charakterem sprawy w połowie września postępowanie przedłużono do 9 października.

Pod koniec kwietnia ub. roku Regionalna Dyrekcja Ochrony Środowiska w Poznaniu poinformowała, że uchyliła decyzję z maja 2015 r. określającą warunki prowadzenia robót dla przedsięwzięcia polegającego na budowie tzw. zamku w Stobnicy i wniosła sprzeciw wobec jej realizacji. W 2015 r. RDOŚ uznała, że inwestycja nie będzie miała negatywnego wpływu na środowisko.

Powodem wznowienia postępowania i uchylenia poprzedniej decyzji oraz wniesienia sprzeciwu wobec realizacji przedsięwzięcia, było ujawnienie w trakcie realizacji inwestycji okoliczności dotyczących powierzchni przekształconej na potrzeby przedsięwzięcia, odbiegającej od deklarowanej wcześniej przez inwestora powierzchni ok. 1,7 ha. Według RDOŚ faktyczna powierzchnia inwestycji przekroczyła 2 ha.

Regionalna Dyrekcja podkreśliła, że ma to wpływ na klasyfikację przedsięwzięcia jako "mogącego potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko, dla którego wymagana jest decyzja o środowiskowych uwarunkowaniach, której inwestor nie przedłożył w toku postępowania pierwotnego". GDOŚ 31 lipca 2019 r. utrzymał w mocy decyzję RDOŚ w Poznaniu. Inwestor odwołał się w tej sprawie do sądu.

Wskutek zaskarżenia decyzji GDOŚ przez inwestora, Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wyrokiem z 11 marca br. uchylił tę decyzję. 30 czerwca GDOŚ złożył skargę kasacyjną od wyroku WSA do Naczelnego Sądu Administracyjnego. (PAP)

Autor: Szymon Kiepel

szk/ robs/

Źródło:PAP
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (8)

dodaj komentarz
karbinadel
Kazać rozebrać tego koszmar i zalesić teren.
and00
Tylko że ten zamek stoi nie w lesie, a we wsi, tylko zdjęcia są tak specjalnie robione, bo faktycznie z jednej strony dalej jest las
Poza tym komu to przeszkadza?
Może rozebrać Wawel, bo nie było pozwolenia na budowę i puszcza dookoła?
liczygrosz odpowiada and00
Co ty człowieku porównujesz ? Budynek powstał bez zezwoleń na terenie puszczy, co dodatkowo świadczy że masa urzędników brała kasę za siedzenie cicho. Dla zasady powinien być rozebrany, a teren zalesiony, bo za chwilę będziemy mieli więcej takich Kulczyków którym się wydaje, że wszystko mogą i są poza prawem.
rysiek58
fajowe to zamczysko takie w sam raz by pobawić się w Escape Room
darius19
jesli sprawa sie rozejdzie po kosciach - bedzie powtorka
artureg
Dajcie już spokój i niech to zbudują. Jak ktoś wziął w łapę to niech za to odpowie i tyle. A hotelowi dajcie normalnie działać.
atx
oj dajcie im już to skóńczyć a potem skonfiskować
byłem tam niedawno już prawie są u szczytu
co zostawicie teraz taki upiór w puszczy
pkc
bedzie dla dzikiego ptactwa i nietoperzy , porośnie mchem i bedzie fajne zamczysko i przestroga dla samowolek budowlanych

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki