REKLAMA

Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent przekazał marszałek Elżbiecie Witek projekt ustawy

2021-07-07 13:25
publikacja
2021-07-07 13:25
Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent przekazał marszałek Elżbiecie Witek projekt ustawy
Odbudowa Pałacu Saskiego. Prezydent przekazał marszałek Elżbiecie Witek projekt ustawy
fot. Andrzej Hulimka / / FORUM

Odbudowa Pałacu Saskiego to ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma zwieńczyć proces odbudowywania stolicy; rozpoczynamy inwestycję ponad wszelkimi podziałami, dzięki której Warszawa odzyska swój dawny, a jednocześnie nowy blask - powiedział w środę prezydent Andrzej Duda.

W środę w Warszawie odbywa się uroczystość przekazania przez prezydenta Andrzeja Dudę na ręce marszałek Sejmu Elżbiety Witek projektu ustawy dot. odbudowy Pałacu Saskiego.

Warszawa, 28.07.2008. Makieta pałacu Saskiego z 2006 r. Tak w pierwszej wersji miał wyglądać pałac po odbudowie. Makietę można oglądać w Dowództwie Garnizonu Warszawa przy placu Piłsudskiego. (fot. Joanna Borowska / FORUM)

Prezydent podkreślił, że jest to doniosły moment nie tylko dla Warszawy, ale i całej Rzeczypospolitej. "Po wojnie odbudowywano Warszawę przez wiele, wiele lat, w czasach biedy, niezwykle skromnego życia Polaków, ciężkim trudem potu i krwi ludzi pracy podnoszono stolicę z ruin. Tak się stało także z Zamkiem Królewskim, który dzisiaj jest pięknym symbolem Warszawy. Brakło, niestety, w toku tej odbudowy sił i woli, wówczas przed dziesięcioleciami, aby odbudować także całą pierzeję Pałacu Saskiego wraz z Pałacem Brühla i kamienicami od ulicy Królewskiej" - wskazywał Andrzej Duda.

Przypominał, że w 2018 r. - roku stulecia odzyskania przez Polskę niepodległości - przy wielkiej woli ówczesnego marszałka Senatu Stanisława Karczewskiego na nowo podjęto dzieło odbudowy Pałacu Saskiego. Prezydent dziękował też, że idea odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej stała się częścią Polskiego Ładu.

Przyznał, że ogromnie się cieszy, że dziś Polska podejmuje to zadanie, kontynuując działania rozpoczęte w 2004 r. przez ówczesnego prezydenta Warszawy Lecha Kaczyńskiego.

Prezydent Duda wskazywał, że jest to duży wysiłek finansowy, ale - jak mówił - to także ogromne dzieło o charakterze symbolicznym, które ma "zwieńczyć cały wielodziesięcioletni proces odbudowywania stolicy". "Wierzę, że dzisiejsza Rzeczpospolita, znów suwerenna, znów w pełni niepodległa, która wybija się wreszcie na zamożność (...) dokończy dzisiaj tego dzieła poprzez odbudowę tych budynków z Pałacem Saskim na czele" - dodał.

Warszawa, 1929. Pałac Saski i pomnik księcia Józefa Poniatowskiego (FORUM)

"To ważny dzień. Wierzę w to, że to także dzień, który rozpoczyna inwestycję ponad wszelkimi podziałami politycznymi" - mówił Andrzej Duda, wskazując, że co do odbudowy Pałacu Saskiego jest powszechna zgoda społeczna i polityczna. "Są wstępne pozytywne opinie konserwatorskie rożnego rodzaju gremiów, gdzie z przychylnością patrzy się na to, by Warszawa także dzięki tej inwestycji odzyskała swój dawny, a jednocześnie nowy blask" - dodał.

Projekt ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie będący prezydencką inicjatywą ustawodawczą został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa".

Jego powstanie jest efektem zobowiązania, które prezydent złożył 11 listopada 2018 r., w czasie obchodów 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości. Prezydent podpisał wtedy deklarację o restytucji Pałacu Saskiego w Warszawie jako swoistego pomnika obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości.

Witek: Zobowiązuję się, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem projektu 

Zobowiązuję się, że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem projektu ustawy dotyczącym odbudowy Pałacu Saskiego - powiedziała w środę marszałek Sejmu Elżbieta Witek. Wyraziła też nadzieję, że jak najszybciej uda się tę ustawę uchwalić w Sejmie i w Senacie.

Remont placu Piłsudskiego odsłonił ruiny Pałacu Saskiego (fot. PawełMM / Wikimedia Commons)

Marszałek Witek podkreśliła w środę podczas uroczystości przekazania jej projektu dot. odbudowy Pałacu Saskiego przez prezydenta Andrzeja Dudę, że już w czasie II wojny światowej polscy architekci, ludzie kultury myśleli o tym, żeby Warszawę odbudowywać, także zabytki.

"Myślał o tym także, o czym mówił pan prezydent Andrzej Duda, śp. pan prof. Lech Kaczyński" - powiedziała marszałek Sejmu.

"To nie tylko zabytki. Ja myślę, że to jest przede wszystkim nasza kultura, nasza tożsamość. To jest to, co o nas świadczy. A ten Pałac (Saski -PAP), jeśli będzie już odbudowany, stanie się swoistym pomnikiem kultury, który będzie łączył pokolenia przeszłe z tymi, które będą przed nami" - mówiła Witek.

fot. Artur Gajdzinski / FORUM

"Zobowiązuję się panie prezydencie - wobec pana i wobec wszystkich państwa, także wobec Polaków - że Sejm niezwłocznie zajmie się procedowaniem tej ustawy" - zadeklarowała marszałek Sejmu.

I - jak dodała - "mam nadzieję, że jak najszybciej uda nam się ja uchwalić". "Że podobnie stanie się w Senacie. I pan prezydent będzie mógł ją podpisać, a wtedy będą mogły ruszyć prace tak, żebyśmy mogli być dumni z tego przedsięwzięcia i żebyśmy mogli powiedzieć, że coś po sobie cennego pozostawiliśmy" - podkreśliła Witek.

Projekt Ustawy o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie odbudowy Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ulicy Królewskiej w Warszawie jest prezydencką inicjatywą ustawodawczą; został przygotowany przez specjalny zespół powołany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP we współpracy z Biurem Programu "Niepodległa".

W zamierzeniu Pałac Saski ma stać się przestrzenią instytucji i inicjatyw kulturalnych. Z kolei kamienice przy ulicy Królewskiej są rozważane jako przyszła siedziba Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Natomiast Pałac Brühla jako siedziba Senatu.

Pałac Saski, który wzniesiono w wyniku rozbudowy XVII-wiecznego pałacu Jana Andrzeja Morsztyna, był wielokrotnie przebudowywany w kolejnych wiekach. Po zniszczeniu Pałacu Saskiego przez Niemców pod koniec grudnia 1944 r. jedynym śladem po nim pozostał fragment trzech środkowych arkad, w których znajduje się Grób Nieznanego Żołnierza - symboliczna mogiła upamiętniająca bezimiennych żołnierzy poległych w obronie Polski, miejsce obchodów najważniejszych świąt państwowych.

Premier: Niech odbudowa Pałacu Saskiego będzie dziełem ponadpartyjnym

Ostatnim aktem zemsty Niemców na Warszawie było zniszczenie stolicy od strony materialnej; niech odbudowa Pałacu Saskiego będzie dziełem ponadpartyjnym, dziełem, które wszystkich Polaków połączy - mówił w środę premier Mateusz Morawiecki

"Ostatnim aktem zemsty Niemców na stolicy za powstanie warszawskie, za opór; ostatnim aktem zemsty na Warszawie, na mieście niepokonanym, niepokornym było zniszczenie Warszawy od strony materialnej. Wysadzenie w powietrze budynków mieszkalnych i instytucji publicznych" - mówił szef rządu.

Jak dodał, niemiecki plan zniszczenia Polski zakładał zniszczenie polskiej kultury i tożsamości, gdyż - mówił - Niemcy doskonale wiedzieli, że w niej kryje się siła, która jest w stanie doprowadzić do odrodzenia państwa polskiego, podtrzymania przy życiu polskiego narodu.

"Działali tak z pełną premedytacją, dlatego musimy o tym pamiętać, gdyż był to zaplanowany akt dzikiego barbarzyństwa przeprowadzany przez Niemców" - powiedział Morawiecki.

Premier stwierdził, że to Lech Kaczyński w 2004 r. - jako prezydent Warszawy - wykonał pierwszy akt odbudowy "wrysowując Pałac Saski w nasze plany, w naszą pamięć". Zaznaczył, że aby tak się stało potrzebna jest wola polityczna i możliwości finansowe państwa. Wskazał, że ta wola pojawiła się po 2015 r. i dziękował za to szefowi PiS Jarosławowi Kaczyńskiemu. Jak mówił premier, to Kaczyński "czuwał nad tym, aby te plany odbudowy Pałacu Saskiego były wraz z nami".

Morawiecki ocenił, że odbudowa Pałacu Saskiego, Pałacu Brühla oraz kamienic przy ul. Królewskiej będzie akordem zamykającym odbudowę stolicy. "Niech ten akord będzie dziełem rzeczywiście ponadpartyjnym. Niech będzie ogólnonarodowym dziełem ponadpartyjnym, dziełem, które wszystkich Polaków połączy" - powiedział.

Dodał, że Pałac Saski ma szansę stać się bijącym sercem odrodzonej III Rzeczpospolitej. "Dla mnie te budynki to coś więcej niż tylko budowle, to jest opowieść o polskiej duszy. Napiszmy tę opowieść razem" - wezwał premier. (PAP)

autor: Rafał Białkowski, Norbert Nowotnik

rbk/ nno/ mok/

Źródło:PAP
Tematy
 Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Ubezpieczenie NNW dla dzieci. Dla każdego dziecka od 4 miesiąca do 25 roku życia.

Powiązane: Odbudowa Pałacu Saskiego

Komentarze (15)

dodaj komentarz
kasa1979
symbolem czego i w jakim celu ma byc odbudowany pałac? moze ktos wyjaśni zanim rozgrzebiemy bezproduktywnie kolejną dziurę w ziemii.... dudzie marzy sie pomnik?
and00
Z tą przerośniętą kamienicą mogli by sobie dać spokój.
Ani to ładne, ani potrzebne, ani tanie

prawdziwynierobot
a, to na to pojda te wszystkie podwyzszone podatki od klasy "średniej"
arzab
Potrzebny teraz ten pałac jak zającowi dzwonek na instrumencie ! Za te pieniądze jakąś elektrownię by wybudowali bo za chwilę stare węglowe trzeba będzie wyłączać i przy świeczkach będziemy siedzieć a nie pałac, który potrzebny teraz jak zającowi dzwonek na instrumencie !
liczygrosz
Nie mają się czym zajmować... no, ale przecież kraj w dobrobycie opływający, to co mają innego robić.
kozey
Przetarg zawsze może a zrobić i go nie rozstrzygnąć. Większość pracy i kosztów poniesie sektor prywatny, urzędnicy państwowi poczytają propozycje, najtańsza oferta wykracza poza pieczołowicie przygotowany budżet itp. Sprawa przycichnie, wyciągnie się z szuflady przed następnymi wyborami.
marekpoznan
Oby po remoncie nie nazywał się Pałacem Suskiego.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
vallheru
Finansować odbudowę powinni ci którzy go zniszczyli z premedytacją ... czyli Niemcy.
marekpoznan
Niemcy rządzą Europą więc nie ma mowy.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki