REKLAMA

Od początku roku przejęto 240 mln sztuk nielegalnych papierosów i 475 ton tytoniu

2021-10-27 07:00
publikacja
2021-10-27 07:00
Od początku roku przejęto 240 mln sztuk nielegalnych papierosów i 475 ton tytoniu
Od początku roku przejęto 240 mln sztuk nielegalnych papierosów i 475 ton tytoniu
/ KAS

Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji w tym roku zlikwidowali 14 fabryk papierosów, 15 krajalni tytoniu, przejęli 240 mln sztuk papierosów oraz ponad 475 ton tytoniu - poinformowała PAP rzeczniczka CBŚP podinsp. Iwona Jurkiewicz.

Rzeczniczka CBŚP przekazała PAP, że tylko w ostatnim czasie funkcjonariusze zlikwidowali fabrykę i magazyn papierosów, krajalnię tytoniu oraz przejęli nielegalne papierosy oraz tytoń. W ubiegły piątek policjanci z Zarządu w Bydgoszczy Centralnego Biura Śledczego Policji zlikwidowali w powiecie żnińskim fabrykę i magazyn nielegalnych papierosów. "Zabezpieczono pełną linię służącą do produkcji papierosów, wyprodukowane już papierosy z zastrzeżonymi znakami znanych światowych marek oraz blisko 1,5 tony krajanki tytoniowej" - podkreśliła podinspektor.

Wskazała, że w trakcie akcji przejęto "mnóstwo" półproduktów służących do produkcji papierosów. Fabryka działała na prywatnej posesji w wynajętym pomieszczeniu gospodarczym. Jej pracownicy mieszkali w pobliskim domu. Tam policjanci znaleźli marihuanę. "Kolejne miejsce znajdowało się w Bydgoszczy, gdzie wynajmowano magazyn, w którym ukryto 48 tys. papierosów" - wyliczyła dodając, że łączne straty Skarbu Państwa wstępnie oszacowano na ponad 1,7 mln zł.

"Według funkcjonariuszy gang działał na terenie woj. kujawsko-pomorskiego od kwietnia 2021 roku. Trzech zatrzymanych mężczyzn doprowadzono do Prokuratury Rejonowej w Szubinie, gdzie przedstawiono im zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej i popełnienia przestępstw karno-skarbowych. Sąd zastosował wobec wszystkich podejrzanych środek zapobiegawczy w postaci tymczasowego aresztowania na okres 3 miesięcy" - zaznaczyła.

Podała również, że z kolei policjanci z Zarządu w Białymstoku CBŚP i funkcjonariusze Podlaskiej Krajowej Administracji Skarbowej udaremnili przemyt papierosów. "Kontrolę przeprowadzono w pobliżu polsko-litewskiej granicy. W samochodzie ciężarowym, oficjalnie przewożącym deski, ukryto prawie 1,2 mln szt. papierosów. Kierowca samochodu ciężarowego z naczepą wiózł ładunek z Litwy przez Polskę do jednego z krajów Europy Zachodniej. W Prokuraturze Rejonowej w Suwałkach wszczęto postępowanie w sprawie" - powiedziała.

W ostatnim czasie także dzięki współpracy policjantów z rzeszowskiego CBŚP z funkcjonariuszami Bieszczadzkiego i Nadbużańskiego Oddziałów Straży Granicznej, przy wsparciu kryminalnych z Komendy Powiatowej Policji w Działdowie zatrzymano 4 obcokrajowców podejrzanych o nielegalne wytwarzanie wyrobów tytoniowych. "Na terenie gminy Płośnica zlikwidowano krajalnię i zabezpieczono ponad 4 tony tytoniu" - tłumaczyła.

Przekazała, że straty Skarbu Państwa oszacowano na ok. 3,4 mln zł. "Dodatkowo u jednego z zatrzymanych policjanci znaleźli marihuanę" - dodała.

"Śledztwo w tej sprawie prowadzi Prokuratura Rejonowa w Działdowie. Na podstawie zebranego materiału dowodowego Sąd Rejonowy w Działdowie zadecydował o zastosowaniu tymczasowego aresztu wobec podejrzanych na okres 3 miesięcy" - przekazała rzeczniczka CBŚP.(PAP)

Autor: Bartłomiej Figaj

bf/ jann/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki