REKLAMA

Od 2025 roku z ulic Genewy znikną reklamy

2021-09-26 08:17
publikacja
2021-09-26 08:17

Genewa będzie pierwszym miastem w Szwajcarii, które wprowadzi zakaz umieszczania komercyjnych plakatów reklamowych w przestrzeni publicznej. Lewicowa większość radnych miejskich zdecydowała, że reklamy powinny zniknąć z ulic miasta od 2025 roku.

Od 2025 roku z ulic Genewy znikną reklamy
Od 2025 roku z ulic Genewy znikną reklamy
fot. Boxun Liu / / Shutterstock

"Reklama zniekształca krajobraz miejski" - powiedział Emmanuel Deonna z inicjatywy obywatelskiej Zero Pub (zero reklamy). Za pomocą reklam "sprzedaje się marzenia, które są nieosiągalne dla wielu osób (...)" - powiedział działacz.

Inicjatywa Zero Pub od czterech lat walczy o "wyzwolenie" - jak nazywają to Deonna i jego towarzysze - ulic Genewy. I w końcu się udało. Od 2025 roku w Genewie mają być dozwolone wyłącznie reklamy dotyczące wydarzeń kulturalnych. Zwolnione powierzchnie mogą się stać przestrzenią, na której mieszkańcy będą mogli dać upust swojej kreatywności.

Polityk konserwatywno-liberalnej opozycji Michele Roullet uważa, że to cenzura w stylu sowieckim. "To będzie kosztowne dla miasta. Stracimy prawie 4,5 miliona franków przychodu. I należy się obawiać, że kreatywność mieszkańców spowoduje powstanie ohydnych graffiti na zwolnionych miejscach!" - twierdzi Roullet.

Dziennik "Neue Zuercher Zeitung" komentuje: "Sytuacja finansowa Genewy jest ponura, z deficytem 40,8 mln franków w budżecie na nadchodzący rok. Do 2028 roku należy oszczędzać 7 mln CHF rocznie, aby przywrócić równowagę w rachunkach. Zakaz komercyjnych reklam na billboardach, które przynoszą 4,3 mln franków do kasy miasta każdego roku, przychodzi w najgorszym możliwym momencie".

"Wrogość do obrazów jest częścią spuścizny reformatora Jana Kalwina. Na długo przed rewolucją francuską, która ścięła króla i wymusiła cnotę terrorem, przekształcił Genewę w surową moralnie republikę" - pisze we wtorek w komentarzu "Frankfurter Allgemeine Zeitung". Zdaniem "FAZ" pomysłodawcy zakazu "podejmują działania tam, gdzie skończył reformator. (...) Kazania już nie pomagają - jak za czasów Kalwina, Zero Pub musi chronić zakazami słabe dusze przed ziemskimi pokusami".

Berenika Lemańczyk (PAP)

bml/ ap/

Źródło:PAP
Tematy
iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

iKonto Biznes w Alior Banku to do 1500 zł premii i 10% zwrotu za paliwo. Sprawdź

Komentarze (7)

dodaj komentarz
jas2
Reklama i majątkowe prawo autorskie, to dwa elementy, które niszczą naszą cywilizację. Oba do likwidacji.
tristans
Świetny pomysł, trzeba wyczyścić miasta z tej masy kłamstw, propagandy i niepotrzebnego złomu który tylko obrzydza otoczenie. Podobnie trzeba by potraktować TV i radio. Zaś w internecie wprowadzić limity reklam na stronach. Jak ktoś chce się reklamować, to powinny być do tego stworzone strony np. reklamy-produktow-usulug.pl, gdzie Świetny pomysł, trzeba wyczyścić miasta z tej masy kłamstw, propagandy i niepotrzebnego złomu który tylko obrzydza otoczenie. Podobnie trzeba by potraktować TV i radio. Zaś w internecie wprowadzić limity reklam na stronach. Jak ktoś chce się reklamować, to powinny być do tego stworzone strony np. reklamy-produktow-usulug.pl, gdzie każdy mógłby sobie wyszukać co by chciał.
konik_garbusek
Mieszkam w Genewie i ilosc reklam tu to 1/100 tego co widać w Polsce. Nie rozumiem tego zakazu, muszę o tym poczytać, ale generalnie Genewa to socjalistyczny skansen - b. wysokie podatki, masa lewicowych rzeczy.
blind-oln
Bardzo dobry pomysł. Wprowadziłbym we wszystkich miastach i wioskach w Polsce.
remedy
Nie pogniewabym się na podobny ruch w Warszawie ;)
tomitomi
fantastyczny pomysł !!!
czekamy na p-oLSKĘ !

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki