REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Obniżki z tarczy antyinflacyjnej, rynek wynajmujących i "nieustająca" inflacja [Wykresy tygodnia]

2021-12-04 06:00
publikacja
2021-12-04 06:00
Obniżki z tarczy antyinflacyjnej, rynek wynajmujących i "nieustająca" inflacja [Wykresy tygodnia]
Obniżki z tarczy antyinflacyjnej, rynek wynajmujących i "nieustająca" inflacja [Wykresy tygodnia]
fot. Miha Creative / / Shutterstock

Kończąc kolejny tydzień 2021 roku, spójrzmy na najważniejsze i najciekawsze wykresy ostatnich kilku dni.

1. Inflacja w Polsce najwyższa w XXI w. Dwie "nieszczęśliwe siódemki"

Inflacja CPI znów mocno przyspieszyła i to do najwyższego poziomu w XXI wieku. Tempo wzrostu cen ponownie przewyższyło oczekiwania ekonomistów. Już w przyszłym tygodniu o stopach procentowych znów decydować będzie RPP.

2. Hui sypie akcjami. Evergrande znów nurkuje

O prawie 10 proc. tąpnęły dziś akcje Evergrande Group, a o 20 proc. - walory jej motoryzacyjnej spółki-córki po tym, jak na rynek nadeszły informacje, że główny akcjonariusz sprzedał spory pakiet akcji grupy, władze przejęły kontrole nad stadionem budowanym przez dewelopera w Kantonie, a Evergrande Auto zwróciło państwu wydzierżawioną ziemię i szuka nabywców na inne aktywa.

Bloomberg

3. Tak tarcza antyinflacyjna zmieni ceny prądu, gazu i benzyny

W 2022 roku łączne koszty zakupu energii elektrycznej, gazu ziemnego i benzyny dla przeciętnej polskiej rodziny wzrosną o ok. 300 zł miesięcznie względem początku tego roku. Rządowa tarcza antyinflacyjna ograniczy ten wzrost do 200 zł, ale tylko na trzy miesiące. W ciągu roku z domowego budżetu i tak wyparują 3 tysiące złotych. W najlepszym razie.

WysokieNapiecie.pl

4. Prognozy dla złotego znów się pogorszyły

Po fatalnym dla naszej waluty listopadzie prognozy analityków dla złotego uległy dalszemu pogorszeniu. Wygląda na to, że słabość polskiego pieniądza powoli staje się „nową normalnością”.

5. Czas wynajmujących w pełni. Stawki nadal w górę. Nowy raport Bankier.pl i Otodom

Z dwucyfrowymi wzrostami stawek w skali roku muszą mierzyć się szukający mieszkań na wynajem – wynika z danych Bankier.pl udostępnionych przez serwis nieruchomości Otodom. Oczekiwania wynajmujących w przypadku większości metraży przewyższają rosnącą inflację.

Bankier.pl

6. Turcja: inflacja przebiła 20 proc. Lira słabnie, Erdogan chwali wzrost eksportu

Turecka inflacja budzi popłoch nie tylko nad Bosforem. W listopadzie tempo wzrostu cen jeszcze przyspieszyło. Krach walutowy sprawia, że spadają sondażowe notowania prezydenta Erdogana i jego politycznego zaplecza.

7. Paliwa w rafineriach mocno potaniały. Na stacjach wciąż rekordowo drogo

Pomimo ostrego spadku cen hurtowych stawki na stacjach paliw utrzymały się w pobliżu rekordowo wysokich poziomów. Marże detaliczne (zwłaszcza w przypadku benzyny) mocno wzrosły, podczas gdy kierowcy nie skorzystali na niedawnej przecenie ropy naftowej.

aw

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (19)

dodaj komentarz
jas2
Złoty w tarapatach, czyli umacnia się. Coraz ciekawsze tytuły. Już nie nadążam.
men24a
Polacy się bogacą, złoty się umacnia a nam najlepiej od rozbiorów się żyje.
Bezrobocie najniższe w całej unii jak i pensje, sukces goni sukces.
Kto by pomyślał że PiS doprowadzi do najniższego bezrobocia w całej unii !!! To geniusze !
"W ciągu 5 lat rządu PiS liczba emerytów w ZUS zwiększyła się
Polacy się bogacą, złoty się umacnia a nam najlepiej od rozbiorów się żyje.
Bezrobocie najniższe w całej unii jak i pensje, sukces goni sukces.
Kto by pomyślał że PiS doprowadzi do najniższego bezrobocia w całej unii !!! To geniusze !
"W ciągu 5 lat rządu PiS liczba emerytów w ZUS zwiększyła się o 20 proc., czyli o 1 mln osób w porównaniu do danych z 2015 roku - powiedział Prawu.pl dr Antoni Kolek, prezes Instytutu Emerytalnego.
Tak znaczący wzrost sprawił, że roczne wydatki ZUS na emerytury wzrosły w tym czasie ze 126 mld zł do 176 mld zł - dodał ekspert"
4.7 mln osób biernie zawodowo.
900 tys tylko bezrobotnych.
Dodatkowo przyrosło etatów w rolnictwie, znów jesteśmy potęgą w zbieraniu cebuli. "zatrudnienie" na wsi wzroslo az o 100 000 osob, tyle aż zaczęło więcej płacić KRUS.
Sukces goni sukces nawet Greka przebiliśmy. Oto dowód.
Grek pracuje 32 lata na emeryture.
Średnio 33,5 roku przepracuje w ciągu swojego życia statystyczny Polak. Wyniki szacunków Eurostatu sytuują nasz kraj daleko od unijnej czołówki.
Wśród państw UE najwyższy wynik osiągnęły Szwecja (41,9), Holandia (40,5), Dania (40,5) i Niemcy (38,7). Najgorzej sytuacja wygląda w Grecji (32,9), Chorwacji (32,4) i Włoszech.
men24a
Po 6 wspaniałych latach wszystkich po kolei doganiamy. Jak nie osłabią dalej PLN to za kilka lat dogonimy Grecję.
Jak wygląda płaca minimalna w Polsce? 
2020r - 2600zł (640euro)
2021r - 2800zł (640euro)
2022r - 3010zł (640euro)
A inflacja w Polsce rok w rok od 5 do 10%. Aż strach pomyśleć jak teraz osłabią
Po 6 wspaniałych latach wszystkich po kolei doganiamy. Jak nie osłabią dalej PLN to za kilka lat dogonimy Grecję.
Jak wygląda płaca minimalna w Polsce? 
2020r - 2600zł (640euro)
2021r - 2800zł (640euro)
2022r - 3010zł (640euro)
A inflacja w Polsce rok w rok od 5 do 10%. Aż strach pomyśleć jak teraz osłabią walutę.
Dla przypomnienia tylko w Polsce łupi się aż 40% podatków i składek od minimalnej pensji. W Anglii coś ok 8 % a w Niemczech kilkanaście %
W Grecji minimalna 758 euro
W Hiszpanii 950 euro i każdy tam dostaje urzędowo 13 i 14 pensje minimalną.
A tak przegoniliśmy Portugalię w 2021 r. krajowa płaca minimalna wynosi 776,00 EUR miesięcznie.
Dodam tylko że od nowego roku w Polsce kwota wolna od podatku dla pensji minimalnej wynosi ZERO a w Hiszpanii 70 tys zł, Niemczech 50 tys zł.

Płaca minimalna się podniosła niesamowicie, wyeliminowaliśmy skrajną biedę. Od czasów rozbiorów nie mieliśmy takich sukcesów – pękał z dumy szef Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński.
A tak doganiamy Niemcy.
Ogromna podwyżka płacy minimalnej. Zarobki Niemców wystrzelą w kosmos.
Po długich negocjacjach koalicyjnych trzy niemieckie partie polityczne uzgodniły wzrost najniższej płacy minimalnej aż o 25 proc. Teraz będzie wynosić 2000 euro/mies.

Premier chwali się, że płaca minimalna w okresie rządów Zjednoczonej Prawicy wzrosła o ponad połowę"
"W 7 lat płaca minimalna wzrosła o 58% - a z nią poprawił się los milionów polskich rodzin. Rewolucja godności i solidarności trwa.
Oto dowody: pomiędzy 2015 r., gdy Zjednoczona Prawica obejmowała władzę, a 2022 r. wzrost wyniesie wspomniane przez premiera 58 proc. (z 1750 zł do 3010 zł), ale już wzrost płacy minimalnej pomiędzy 2007 r. (objęcie rządów przez koalicję PO-PSL), a 2014 r. wyniósł 79 proc. (z 936 zł do 1680 zł).

Cała ośmiolatka rządów PO-PSL to wzrost o 87 proc. z 936 zł do 1750 zł. Premier w swoim wpisie (a my za nim w porównaniu) nie uwzględnił także faktu, że jesienna zmiana władzy powoduje, iż nowy rząd pierwszą podwyżkę płacy minimalnej "dziedziczy" po poprzednikach.
sel odpowiada men24a
Zapomniałeś o Rumunii która kilka lat temu miała o połowę niższą średnią płacę niż w Polsce , a teraz ma wyższą niż w Polsce, a do tego obniżono tam ponad 100 podatków np wat z 24% na 19% a teraz chcą 16%, 10% liniowy dochodowy a dla IT 0%, 8 razy wyższą kwotę wolną od podatków wprowadzono, a w Polsce podniesiono Zapomniałeś o Rumunii która kilka lat temu miała o połowę niższą średnią płacę niż w Polsce , a teraz ma wyższą niż w Polsce, a do tego obniżono tam ponad 100 podatków np wat z 24% na 19% a teraz chcą 16%, 10% liniowy dochodowy a dla IT 0%, 8 razy wyższą kwotę wolną od podatków wprowadzono, a w Polsce podniesiono lub wprowadzono nowych 100 podatków i opłat.
men24a odpowiada sel
Mówisz i masz oraz dla demeryta niemiecki pocztowiec z pensją 9 tys zł netto.


Jak wynika z danych opublikowanych przez TRADING ECONOMICS, w lipcu 2020 średnie wynagrodzenie w Rumunii było wyższe niż w Polsce. Średnie wynagrodzenie po lipcu wynoszą w Rumunii 5 468 lejów rumuńskich, co z przeliczeniu na złotówki
Mówisz i masz oraz dla demeryta niemiecki pocztowiec z pensją 9 tys zł netto.


Jak wynika z danych opublikowanych przez TRADING ECONOMICS, w lipcu 2020 średnie wynagrodzenie w Rumunii było wyższe niż w Polsce. Średnie wynagrodzenie po lipcu wynoszą w Rumunii 5 468 lejów rumuńskich, co z przeliczeniu na złotówki po dzisiejszym kursie (0,92) daje 5 030,56 złotych. Tymczasem średnie wynagrodzenie Polaków to 5 024,48 złotych.
Warto zaznaczyć, że jeszcze 5 lat temu to Polacy zarabiali średnio prawie dwa więcej (około 3 900 zł do 1635 zł).
5 lat temu rząd Rumunii zdecydował się na radykalne obniżki podatków. Zlikwidowano całkowicie lub obniżono ich ponad 100. Rumuni nie zwalniają jednak tempa i po tym jak obniżyli VAT z 24% do 19%, rozważają teraz dalszą obniżkę do 16%. W 2016 obniżono również podatek od dywidend do 5% z 19%, oraz zwiększono 8-krotnie kwotę wolną od podatku
Podatek dochodowy od 2018 roku wynosi w Rumunii zaledwie 10%. Nie dotyczy to programistów i specjalistów IT, dla których jest to… 0%. W Polsce podatek dochodowy obecnie wynosi 17% w pierwszym progu podatkowym i 32% w drugim progu podatkowym, a granica pierwszego progu podatkowego to ledwie 85 528 zł.

W POLSCE JAK W RUMUNII, POZIOM ŻYCIA RUMUNÓW ZRÓWNAŁ SIĘ Z POZIOMEM ŻYCIA POLAKÓW
Według badań Eurostatu rzeczywista konsumpcja prywatna (AIC) mieszkańca Rumunii jest już taka sama jak mieszkańca Polski. Przez dwa lata AIC Rumunów wzrosło z 70% do 79%, Polaków z 77% do 79%.
men24a odpowiada sel
Polska to raj na ziemi. Pytanie kim lepiej być w Polsce klasą średnia czy nikim w Holandii?

"Według danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) ponad milion mieszkańców Niderlandów żyje w ubóstwie. Jedno na dziesięć gospodarstw domowych ledwo wiąże koniec z końcem.
Jak ocenia CBS, próg niskich
Polska to raj na ziemi. Pytanie kim lepiej być w Polsce klasą średnia czy nikim w Holandii?

"Według danych Holenderskiego Urzędu Statystycznego (CBS) ponad milion mieszkańców Niderlandów żyje w ubóstwie. Jedno na dziesięć gospodarstw domowych ledwo wiąże koniec z końcem.
Jak ocenia CBS, próg niskich dochodów w Niderlandach to dla osoby samotnej 1090 euro netto miesięcznie, natomiast dla pary z dwójką dzieci to 2080 euro."

A tak w Polsce .....skrajne ubóstwo w Polsce, zwiększyła się z 4,2 w 2019 r. do 5,2 proc w 2020 roku. Oznacza to, że w ciągu roku przybyło ok. 378 tys. Polaków, którzy żyją w skrajnej biedzie, czyli poniżej 640 zł (140 euro) w przypadku życia w pojedynkę i 1727 zł ( 370 euro) zł dla rodziny czteroosobowej."
Ogółem osób żyjących poniżej minimum egzystencji, pomimo olbrzymich transferów rządowych idących w miliardy złotych, jest już około 2 mln.
jas2
"Polacy się bogacą, złoty się umacnia a nam najlepiej od rozbiorów się żyje.
Bezrobocie najniższe w całej unii jak i pensje, sukces goni sukces."

Za takie teksty zawsze dają ci plusik, łapkę w górę.
jas2 odpowiada men24a
Ciągle szpanujesz tym, że jesteś pocztowcem/kurierem.
Zawód owszem, potrzeby, pożyteczny a nawet niezbędny, ale mało prestiżowy.
jas2 odpowiada men24a
Wracaj chłopie do Polski. Przekonasz się, że u nas jest super.
the_mind_renewed
Tylko prawdziwe pieniądze są warunkiem pokoju, dobrobytu i wolności, a nie jakieś Tarcze itp. rzucane z rękawa dodruku, niczym Zeus błuskawice z Olimpu
https://panstarszy.000webhostapp.com/waluty.html

Powiązane: Wykresy tygodnia

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki