REKLAMA
GIEŁDA

Hui sypie akcjami. Evergrande znów nurkuje

Maciej Kalwasiński2021-11-29 09:50analityk Bankier.pl
publikacja
2021-11-29 09:50
Hui sypie akcjami. Evergrande znów nurkuje
Hui sypie akcjami. Evergrande znów nurkuje
fot. Bobby Yip / / Reuters

O prawie 10 proc. tąpnęły dziś akcje Evergrande Group, a o 20 proc. - walory jej motoryzacyjnej spółki-córki po tym, jak na rynek nadeszły informacje, że główny akcjonariusz sprzedał spory pakiet akcji grupy, władze przejęły kontrole nad stadionem budowanym przez dewelopera w Kantonie, a Evergrande Auto zwróciło państwu wydzierżawioną ziemię i szuka nabywców na inne aktywa.

Akcje Evergrande Group spadły w poniedziałek o 8,8 proc., do 2,28 HKD za sztukę. W raptem dwie sesje walory straciły ponad 18 proc., ponownie schodząc w okolice najniższego poziomu notowań w historii. Od początku roku są ponad 80 proc. na minusie.

Bloomberg

Katalizatorem kolejnej fali wyprzedaży była decyzja głównego akcjonariusza grupy Hui Ka Yana o pozbyciu się sporego pakietu akcji spółki. W czwartek Hui zredukował udziały kontrolowane wraz z żoną z blisko 77 proc. do niespełna 68 proc., sprzedając akcje po średniej cenie 2,23 HKD za sztukę - 20 proc. taniej, niż płacono za na zamknięciu sesji w środę. Miliarder zbył walory grupy po raz pierwszy od 2009 r., gdy zadebiutowała ona na rynku w Hongkongu. Za 1,2 mld akcji otrzymał 2,7 mld HKD, czyli blisko 350 mln USD. Nie wiadomo, kto był nabywcą.

Założyciel i główny akcjonariusz grupy sięga do własnej kieszeni, by pokryć gigantycznie długi spółki. Zobowiązania Evergrande Group sięgają 2 bln juanów, a pozabilansowane są szacowane na dodatkowy bilion. Banki i inni inwestorzy nie kwapią się finansować spółki, która znalazła się na cenzurowanym w Pekinie i słabo radzi sobie z terminowym spłacaniem długów. Chińskie władze miały polecić Huiowi, by wykorzystał swój osobisty majątek do złagodzenia pogłębiającego się kryzysu zadłużenia Evergrande. Ze źródeł Yicai wynika, że w tym półroczu miliarder miał pozyskać aż 7 mld juanów ze sprzedaży lub oddania w zastaw osobistych aktywów. Jak donosił "The Wall Street Journal", Evergrande otrzymało 50 mln dol. za dwa prywatne odrzutowce Gulfstream. Reuters podał, że Hui sprzedaje także dzieła sztuki oraz pozyskuje kredyty pod zastaw wartych setki milionów HKD luksusowych nieruchomości w Hongkongu.

W piątek zza Muru nadeszły również nieoficjalne doniesienia dot. przejęcia przez władze budowanego przez Evergrande w Kantonie gigantycznego stadionu piłkarskiego. Realizacja projektu miała kosztować 12 mld juanów. Spółka miała wstrzymać budowę z powodu braku kapitału - podaje Reuters. Władze zamierzają sprzedać nieukończony stadion. Jeśli nie uda się znaleźć nabywcy, ma nim zostać kontrolowany przez lokalnych urzędników inwestor. Evergrande ma także podobno rozważać sprzedaż samego klubu piłkarskiego Guangzhou FC, który ośmiokrotnie w ostatnich 10 latach zdobywał tytuł mistrza Chin.

O 20 proc. tąpnęły dziś akcje Evergrande New Energy Vehicle Group (zwanej także Evergrande Auto), wracając do poziomu z ubiegłego wtorku. Spółka, która zamierza sprzedawać auta elektryczne własnej produkcji, poinformowała w piątek, że zwróciła państwu 7 działek o łącznej powierzchni 2,66 mln mkw przeznaczonych pod budowę budynków mieszkalnych i przemysłowych w zamian za 1,284 mld juanów. Kwota ma być przeznaczona na realizację innych projektów, wypłatę wynagrodzeń dla pracowników oraz zapłatę za inne grunty. Część środków została przejęta przez władze. Spółka podała również, że zamierza sprzedać inne aktywa, w tym m.in. związane ze świadczeniem usług medycznych.

Źródło:
Maciej Kalwasiński
Maciej Kalwasiński
analityk Bankier.pl

Analityk i redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Zajmuje się międzynarodowymi stosunkami gospodarczymi, ze szczególną uwagą analizuje sytuację gospodarczą Chin. Dba, by Bankier.pl pozostawał źródłem najważniejszych i najbardziej interesujących informacji ze świata i Polski, przedstawionych w przystępny i zrozumiały sposób.

Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (24)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
polak1978
Jest poniedziałek, musimy mieć trochę wyrozumiałości dla pana redaktora że puściły mu nerwy. Jutro nowy dzień.
iluminata
A to Hui!
Naiwni myślą, że w Chinach zarobią na akcjach :D
W przyszłym roku konkretny krach na chinolskiej giełdzie będzie!
Tam same takie Hui-e działają.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
a0a
Widać facet podszedł do sprawy poważnie. Jakoś to sobie policzył ale czy z tego wybrnie ???
elfoot
Ki Hui to była kiedyś chińska pływaczka na jakiejś olimpiadzie. Może to rodzina, ale to już Hui wie.

Powiązane: China Evergrande na krawędzi bankructwa

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki