REKLAMA
KONFLIKT ROSJA-UKRAINA

Tak tarcza antyinflacyjna zmieni ceny prądu, gazu i benzyny

2021-11-29 08:19
publikacja
2021-11-29 08:19
Tak tarcza antyinflacyjna zmieni ceny prądu, gazu i benzyny
Tak tarcza antyinflacyjna zmieni ceny prądu, gazu i benzyny
fot. Kamil Zajaczkowski / / Shutterstock

W 2022 roku łączne koszty zakupu energii elektrycznej, gazu ziemnego i benzyny dla przeciętnej polskiej rodziny wzrosną o ok. 300 zł miesięcznie względem początku tego roku. Rządowa tarcza antyinflacyjna ograniczy ten wzrost do 200 zł, ale tylko na trzy miesiące. W ciągu roku z domowego budżetu i tak wyparują 3 tysiące złotych. W najlepszym razie.

W czwartek, 25 listopada, rząd przedstawił tarczę antyinflacyjną. To propozycja działań, głównie podatkowych, mających złagodzić wzrosty cen paliw i energii.  Chociaż rządowa prezentacja robi wrażenie obszernej i kompleksowej, to po jej wyciśnięciu okazuje się, że długoterminowy wpływ na budżet domowy przeciętnej rodziny nie przekroczy 10 zł miesięcznie.

W praktyce istotne znaczenie dla portfeli Polaków będzie mieć jedynie czasowa obniżka podatku VAT na gaz ziemny i energię elektryczną. Dzięki nim w kieszeni przeciętnej rodziny pozostanie o 100 zł więcej, niż gdyby rząd nie podjął żadnych działań, ale ta zmiana ma obowiązywać tylko przez trzy miesiące. Przez ten czas z kieszeni Kowalskich i tak będzie uciekać o 200 zł więcej miesięcznie niż na początku tego roku, a od kwietnia portfel przeciętnej polskiej rodziny będzie uszczuplać się już o ok. 300 zł/m-c.

WysokieNapiecie.pl

Tarcza antyinflacyjna skromniejsza, niż się wydaje

Oczywiście każda rodzina jest inna, więc takie uśrednienie jest karkołomne, ale na potrzeby tej analizy stworzyliśmy pewien model „przeciętnych” Kowalskich – rodziny z dwójką dzieci, mieszkającej w starszym, ale ocieplonym, budynku ogrzewanym gazem. W ich garażu znalazło się miejsce na jedno auto, którym Kowalscy pokonują 15 tys. km rocznie. Nasi Kowalscy zużywają 2 MWh energii elektrycznej, 24 MWh gazu ziemnego i 1050 litrów benzyny rocznie.

Jak odczytywać rachunek za prąd?

Wyjaśniamy, co wpływa na nasze opłaty i za co płacimy

Jeszcze na początku tego roku za ten koszyk paliw i energii płacili 842 zł miesięcznie. Dziś te koszty wynoszą już blisko tysiąc złotych i na tym nie koniec. Od stycznia gospodarstwa domowe i wiele firm musi liczyć się ze znaczną podwyżką cen energii elektrycznej i kolejnym wzrostem taryf gazowych. Zapowiedziane przez rząd obniżki akcyzy czy walka z wysoką ceną zielonych certyfikatów będą mieć na nie śladowy wpływ. Podobnie jak czasowa obniżka opłaty emisyjnej doliczanej do paliwa, czy spadek akcyzy do minimalnego unijnego poziomu (bo już dziś jest blisko tego poziomu).

W zauważalny sposób na kieszeniach Kowalskich odbije się właściwie tylko jedna zapowiedziana zmiana – obniżka podatku VAT. Ten widoczny na rachunkach za prąd ma spaść – według zapowiedzi premiera – z obecnych 23% do 5% od stycznia do marca 2022 roku, a ten widoczny na rachunkach za gaz w tym samym czasie zmniejszy się z 23% do 8%.

Ile zapłacimy za prąd i gaz? Czy mieszkańcy bloków skorzystają z tarczy? Może chociaż kierowcy odetchną z ulgą? O tym w dalszej części artykułu na portalu WysokieNapiecie.pl.

Premier przedstawił tarczę antyinflacyjną. Tak rząd walczy z wysokimi cenami energii, paliw i żywności

„Dzisiaj proponujemy duży program obniżek podatków, które będą służyły ludziom, aby złagodzić skutki inflacji. Tak było kiedyś, gdy wdrożyliśmy tarczę antykryzysową, dzisiaj wdrażamy tarczę antyinflacyjną” – powiedział w czwartek premier Mateusz Morawiecki.

Bartłomiej Derski

Źródło:
Tematy
Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Inspirujące pomysły na urządzenie pomieszczeń dla firm

Komentarze (29)

dodaj komentarz
mararok
Czekaj, czekaj, to tarcza jest dla rodzin co mają auto ?
A nie miała być dla biednych ?

Oddawać moje podatki !!!
Czemu mam fundować komuś życie ?
nocin
Zgodnie z obecnymi mechanizmami infacyjnymi po tych 3 miesiącach tzw obniżki na gaz i prąd bardzo szybko ludzie to zwrócą rządowi kolejnych miesiącach bo takie ruchy oczywiście wzmogą inflację na innych dobrach. Cały czas mamy do czynienia z prowizorką a nie rozwiązaniami systemowymi. Tych systemowych oczywiście nie Zgodnie z obecnymi mechanizmami infacyjnymi po tych 3 miesiącach tzw obniżki na gaz i prąd bardzo szybko ludzie to zwrócą rządowi kolejnych miesiącach bo takie ruchy oczywiście wzmogą inflację na innych dobrach. Cały czas mamy do czynienia z prowizorką a nie rozwiązaniami systemowymi. Tych systemowych oczywiście nie można wprowadzić bo oznaczałoby to utratę władzy.
marxs
"Białoruś wprowadza embargo. Polscy rolnicy nie sprzedadzą tam towarów"-hihi ale jajca katolickie wiejskie wolactwo głosowało na katolickich złodziejskich wolaków z ulicy Ciemnogrodzkiej nr 666 sterowanych z Waszyngtonu no i majom za swoje hehe
antek10
Niech zmienią nazwę partii na: Rozdawnictwo i Patologia
brmarcin
Krok słuszny, ale niech się nie kreują na takich dobrodziejów. Dla uzupełnienia powinni też pokazać ile natłukli nadwyżki na ogólnym VAT w wyniku wzrostu inflacji. Tak naprawdę oddadzą z tej nadwyżki niewielki procent.
jo41
Dalej głosujcie na Jarka z Konusów.
wars
dlaczego VAT na gaz 8% będzie tylko na ogrzewanie gazem z sieci ? A co z tymi co mają w przydomowych zbiornikach i obecnie rekordowe ceny ? Znowu Pinokio zapomniał czy specjalnie to zrobił? A co z osobami które mają w kuchence gazowej nie gaz z sieci a gaz z butli która kosztuje już ponad 80 zł ? Takie butle ma 80% ludzie dlaczego VAT na gaz 8% będzie tylko na ogrzewanie gazem z sieci ? A co z tymi co mają w przydomowych zbiornikach i obecnie rekordowe ceny ? Znowu Pinokio zapomniał czy specjalnie to zrobił? A co z osobami które mają w kuchence gazowej nie gaz z sieci a gaz z butli która kosztuje już ponad 80 zł ? Takie butle ma 80% ludzie ? Tez Pinokio zapomniała ?
liczygrosz
W sondażach wyszło, że wśród tych ludzi jest niewiele popierających PIS.
rekin1986
To co dorzucą to są drobne na otarcie łez

Ceny prądu na wyjściu z elektrowni psują prawa do emisji CO2 to odpowiada za połowę ceny energii na wyjściu z elektrowni na dzisiaj prawa do emisji kosztują więcej niż paliwo + robocizna plus amortyzacja w elektrowni przesył siecią to osobna papra butów

Ceny
To co dorzucą to są drobne na otarcie łez

Ceny prądu na wyjściu z elektrowni psują prawa do emisji CO2 to odpowiada za połowę ceny energii na wyjściu z elektrowni na dzisiaj prawa do emisji kosztują więcej niż paliwo + robocizna plus amortyzacja w elektrowni przesył siecią to osobna papra butów

Ceny paliw typu gaz i ropa oraz produkty ropochodne to już w większości rozgrywka globalna czyli OPEC , Rosja , USA my to tylko możemy lewarować podatkami bo tylko to nam pozostało gdybyśmy mieli własny surowiec to można było by puszczać surowiec po kosztach wydobycia na czas kryzysu ale niestety nici z takiego lewarowania

Powiązane: Tarcza antyinflacyjna

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki