REKLAMA

OLX i Allegro z zakazem sprzedaży artykułów związanych z koronawirusem

2020-03-11 23:39
publikacja
2020-03-11 23:39

Popularne platformy sprzedaży internetowej - OLX i Allegro, nie wystawią już na swoich aukcjach maseczek, żeli antybakteryjnych i środków do dezynfekcji – postanowienie w tej sprawie wydał premier Mateusz Morawiecki.

fot. / / Allegro

W komunikacie zamieszczonym w środę na stronie internetowej premiera zwrócono uwagę, że wraz ze wzrostem zachorowań w Europie ceny maseczek ochronnych i żeli antybakteryjnych na internetowych platformach sprzedażowych poszybowały w górę. Jak zaznaczono, wiele z nich jest niewiadomego pochodzenia, dlatego premier zdecydował ukrócić ten proceder.

Jak wskazano, takie możliwości daje premierowi, a także wojewodom specustawa w sprawie koronawirusa. Zgodnie z nowymi przepisami Prezes Rady Ministrów może nałożyć na przedsiębiorstwa polecenia w związku z przeciwdziałaniem COVID-19. Są one wydawane w drodze decyzji administracyjnej i podlegają natychmiastowemu wykonaniu.

Premier nałożył na OLX i Allegro trzy postanowienia:

 1. zablokowanie aktualnych ofert sprzedaży maseczek i środków dezynfekcyjnych;
 2. zakaz umieszczania nowych ofert sprzedaży tych towarów;
 3. wpisanie do regulaminu serwisów punktu, z którego wynika, że wymienione towary są przedmiotami zabronionymi do wystawiania na platformach.

Pełna lista towarów, które nie będą mogły być wystawiane w serwisach OLX i Allegro, znajduje się w załączniku na stronie internetowej https://www.premier.gov.pl/index.html.

W komunikacie przypomniano, że minister zdrowia Łukasz Szumowski wprowadził również zakaz wywozu poza granicę kraju bez zgody GIF produktów leczniczych, środków spożywczych specjalnego przeznaczenia żywieniowego lub wyrobów medycznych.

Na liście produktów z zakazem wywozu znalazły się m.in.

 • produkty przeciwgorączkowe,
 • produkty przeciwbólowe,
 • produkty przeciwzapalne,
 • środki do dezynfekcji zarejestrowane jako produkty lecznicze,
 • maseczki,
 • fartuchy,
 • odzież operacyjna,
 • rękawice chirurgiczne i zabiegowe,
 • termometry elektroniczne.

Do tej pory w Polsce potwierdzono 31 przypadków zarażenia koronawirusem. Osoby, u których wykryto tę chorobę, przebywają m.in. w szpitalach w Zielonej Górze, we Wrocławiu, Ostródzie, Szczecinie, Poznaniu, Krakowie, Lublinie, Warszawie i Opolu.

Rząd w związku z zagrożeniem koronawirusem poinformował w środę, że placówki oświatowe i szkoły wyższe zawieszają na dwa tygodnie zajęcia. Odwołane są wszelkie imprezy masowe i zawieszona zostanie działalność instytucji kultury, w tym teatrów, kin i muzeów.

Koronawirus SARS-Cov-2 wywołuje chorobę o nazwie COVID-19. Objawia się ona najczęściej gorączką, kaszlem, dusznościami, bólami mięśni i zmęczeniem. Podejrzewa się, że do zarażenia koronawirusem, który może wywoływać groźne dla życia zapalenie płuc, doszło w Chinach pod koniec 2019 r. na targu w Wuhan, stolicy prowincji Hubei.

autorka: Karolina Kropiwiec

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (13)

dodaj komentarz
knf
Allegro zawsze zarabiało na oszustwach (prowizja) a w ostatnim czasie pojawiło się setki nowych kont, które zaczęły sprzedawać maseczki w hurtowych ilościach - setki tysięcy sztuk, a jak wiadomo nie ma ich w żadnych hurtowniach. Po wprowadzeniu zakazu, aukcje zostały anulowane a kupujący zostali bez maseczek i bez pieniędzy.Allegro zawsze zarabiało na oszustwach (prowizja) a w ostatnim czasie pojawiło się setki nowych kont, które zaczęły sprzedawać maseczki w hurtowych ilościach - setki tysięcy sztuk, a jak wiadomo nie ma ich w żadnych hurtowniach. Po wprowadzeniu zakazu, aukcje zostały anulowane a kupujący zostali bez maseczek i bez pieniędzy. Wszystkie oferty wymagały płatności z góry - brak było ofert płatności za pobraniem. Szczytem wszystkiego były oferty z wysyłką z Chin gdzie wszystko się zaczęło i maseczki mogłyby być potencjalnie już skażone.
plutarch
Gospodarka ręcznie sterowana się kłania.
wizytator
Macie tutaj idealny przykład na to, że rząd może wszystko. Napisze sobie specustawę i w wyniku tego czy siamtego - oddawać całe złoto! Albo zamknąć wszystkie stacje benzynowe, albo zakazać sprzedaży cukru, albo woda w wyznaczonych godzinach bo susza, a nikt zbiorników retencyjnych nie wybudował itd. itp.
ww70
i bardzo dobrze, że zabronili, chociaż ciągle aukcje są dostępne.
zwykle maseczki przeciwpyłowe sprzedawane są jako antywirusowe i kosmicznych cenach.
shadow_xx odpowiada ww70
Skoro ludzie są głupi i dają się na to nabierać to niech za to płacą. Szkoda tylko tych co mają jeszcze rozum, bo zawyżone ceny odbijają się również na nich.
ww70 odpowiada shadow_xx
może nie "głupi", ale nie każdy ma jednakową wiedzę nt. zakupów w internecie. Są osoby mniej i bardziej "świadome". Naganne jest świadome wprowadzanie ludzi w błąd i to powinno być karane. A maska przeciwpyłowa nie jest antywirusowa
degrengolada
firmy same sobie winne, myślały o szybkich i łatwych zyskach podnosząć absurdalnie ceny. Teraz dostały zakaz i będzie płacz.
ertom
Jak zwykle ustawa pisana na kolanie. Zakazana powinna być sprzedaż w zawyżonych cenach, ale w "normalnych" jak najbardziej dozwolona. Tak, by osoba poddana kwarantannie mogła sobie kupić z dostawą do domu.
karbinadel
Dokładnie. Jest mnóstwo firm, które sprzedają to od lat przez internet. Teraz pójdą z torbami
db009 odpowiada karbinadel
Bzdura, te normalne firmy również podniosły ceny. Paczkę maseczek kupowałem w Grudniu za 25zł, w Styczniu już 50zł, a nast dnia jak chciałem domówić to podobno hurtownia im ceny podniosła, bo popyt w Chinach i już po 70zł kupowałem. Nawet nie sprawdzam po ile są teraz..

Powiązane: Koronawirus w Polsce

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki