REKLAMA

OC a wiek początkującego kierowcy. Różnice w cenach składek są ogromne

2021-11-27 06:00
publikacja
2021-11-27 06:00
OC a wiek początkującego kierowcy. Różnice w cenach składek są ogromne
OC a wiek początkującego kierowcy. Różnice w cenach składek są ogromne
fot. Khongtham / / Shutterstock

Niektórzy kierowcy dopiero po dłuższym czasie od zdania prawa jazdy kupują pierwsze auto i polisę OC. Sprawdzamy, jak taka sytuacja wpływa na koszt obowiązkowej polisy.

Bardzo wiele młodych osób traktuje zdanie egzaminu na prawo jazdy jako swoistą przepustkę w dorosłość. Jednak nie wszyscy młodzi Polacy zaraz po otrzymaniu odpowiednich uprawnień kupują pierwsze auto i zarazem obowiązkową polisę OC. Czasem pomiędzy datą zdania egzaminu na prawo jazdy i zakupem pierwszych „czterech kółek” upływa kilka, a nawet kilkanaście lat. W tym czasie posiadacz prawa jazdy, który może np. korzystać z samochodu rodzica (jako użytkownik) oraz komunikacji miejskiej, niestety nie buduje swojej historii ubezpieczeniowej.

Eksperci porównywarki polis Ubea.pl postanowili sprawdzić, jak pod względem kosztu OC wygląda sytuacja osoby, która późno kupiła swój pierwszy samochód. Wyniki takiej analizy warto skonfrontować z poziomem składek proponowanym osiemnastoletniemu kierowcy, który otrzymał od rodziców pierwsze auto zaraz po zdaniu prawa jazdy. Wyniki analizy przeprowadzonej przez porównywarkę Ubea.pl wskazują, że polityka ubezpieczycieli w odniesieniu do przykładowych dwóch klientów jest dość specyficzna.

Sam wiek ma duże znaczenie dla ubezpieczyciela

Eksperci Ubea.pl na końcu niniejszej analizy zaprezentowali dokładne założenia dotyczące dwóch przykładowych klientów firm ubezpieczeniowych. Warto pokrótce wyjaśnić, że pierwszy z nich miesiąc po zdaniu egzaminu na prawo jazdy otrzymał od rodziców Mazdę 3 1.6 CD Exclusive z rocznika 2013. Ten osiemnastolatek z Rzeszowa musiał liczyć na darowiznę od rodziców (kupujących nowsze auto), ponieważ nie ma jeszcze stałych dochodów. Kierowca z przykładu drugiego liczy sobie natomiast 32 lata i jest pracownikiem biurowym (również mieszkającym na terenie Rzeszowa).

„W celach porównawczych zakładamy, że starszy kierowca niedawno nabył dokładnie takie samo auto. Po zdaniu prawa jazdy (w 2009 r.) ten nowy klient ubezpieczyciela korzystał czasem z samochodu, ale nie był właścicielem lub współwłaścicielem żadnego auta” - mówi Andrzej Prajsnar, ekspert porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Po sprawdzeniu wyników zaprezentowanych w poniższej tabeli można dowiedzieć się, jakie składki OC zaproponowaliby przykładowym kierowcom ubezpieczyciele współpracujący z Ubea.pl. Już na pierwszy rzut oka widać bardzo dużą różnicę kosztów polis OC sprzedawanych przez internet. Osiemnastolatek za obowiązkowe ubezpieczenie musiałby zapłacić średnio 3925 zł. Klient w wieku 32 lat mimo braku historii ubezpieczeniowej mógłby liczyć na średnią składkę OC wynoszącą tylko 1403 zł.

„Ta różnica składkowa w połączeniu z wynikami innych kalkulacji wykonanych przez Ubea.pl pokazuje, że zakłady ubezpieczeń są sceptycznie nastawione do bardzo młodych kierowców. Chodzi nie tyle o brak doświadczenia, co o skłonność do łamania przepisów drogowych” - wyjaśnia Paweł Kuczyński, prezes porównywarki ubezpieczeniowej Ubea.pl.

Różnica 14 lat zupełnie zmienia składkowy ranking

Na podstawie danych z poniższej tabeli można wysnuć jeszcze inne ciekawe wnioski. Uwagę zwraca między innymi bardzo duże zróżnicowanie poziomu składek OC oferowanych osiemnastolatkowi (2069 zł - 6115 zł). Eksperci Ubea.pl wskazują, że takie zjawisko nie jest rzadkie w przypadku klientów cechujących się wysokim poziomem ryzyka (np. bardzo młodych lub posiadających sporo niedawnych szkód na koncie). Warto też odnotować, że w wariancie numer 1 i 2 kolejność cenowa ubezpieczycieli jest zupełnie inna. „Najdroższy” zakład ubezpieczeń z przykładu pierwszego zaproponował jednocześnie najtańsze OC ponad trzydziestoletniemu kierowcy bez historii ubezpieczeniowej.

„Nie można raczej mówić o spójnej polityce cenowej zakładów ubezpieczeń w stosunku do wszystkich klientów bez doświadczenia” - podsumowuje Andrzej Prajsnar.

Wpływ wieku początkującego kierowcy na koszt OC

Ubezpieczyciel

Składka OC – wariant 1 (początkujący kierowca w wieku 18 lat)

Składka OC – wariant 2 (początkujący kierowca w wieku 32 lat)

Aviva

brak oferty

1 531 zł

Benefia

2 069 zł

1 331 zł

Generali

3 717 zł

1 354 zł

Link4

6 115 zł

1 025 zł

Proama

3 363 zł

1 227 zł

Wiener

4 360 zł

1 947 zł

Średni wynik

3 925 zł

1 403 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl z 23.11.2021 r.

Założenia dotyczące przykładowego kierowcy i samochodu

Założenia dotyczące pierwszego kierowcy - wiek ubezpieczonego: 18 lat, stan cywilny: kawaler/panna, wykonywany zawód: uczeń, data otrzymania prawa jazdy: październik 2021 r., liczba wcześniej posiadanych polis OC: 0, miejsce zamieszkania: 35-213, Rzeszów.

Założenia dotyczące drugiego kierowcy - wiek ubezpieczonego: 32 lata, stan cywilny: kawaler/panna, wykonywany zawód: pracownik biurowy, data otrzymania prawa jazdy: lipiec 2009 r., liczba wcześniej posiadanych polis OC: 0, miejsce zamieszkania: 35-213, Rzeszów.

Wspólne założenia (dotyczące auta i zakupu polisy) - marka i model samochodu: mazda 3 1.6 CD Exclusive z rocznika 2013 (116 KM / 85 kW, 1560 cm³), kolor auta: granatowy, miesiąc w którym obecny właściciel kupił/otrzymał samochód: listopad 2021 r., miesiąc pierwszej rejestracji pojazdu (użytkowanego od nowości w Polsce): listopad 2013 r., aktualny przebieg auta: 80 000 km, spodziewany roczny przebieg: 8 000 km, miejsce garażowania auta: garaż podziemny w bloku, wykorzystanie samochodu: regularne i tylko do celów prywatnych, użytkowanie auta za granicą: krócej niż miesiąc w roku, autoalarm: nie, uszkodzenia auta i tuning: nie, data rozpoczęcia ochrony z OC: 24 listopada 2021 roku, zakup NNW: nie, o ile ubezpieczyciel nie wymusza kupna pakietu OC + NNW, wariant płatności za polisę: przelew online (jedna płatność).  

Wpływ wieku początkującego kierowcy na koszt OC

Ubezpieczyciel

Składka OC – wariant 1 (początkujący kierowca w wieku 18 lat)

Składka OC – wariant 2 (początkujący kierowca w wieku 32 lat)

Aviva

brak oferty

1 531 zł

Benefia

2 069 zł

1 331 zł

Generali

3 717 zł

1 354 zł

Link4

6 115 zł

1 025 zł

Proama

3 363 zł

1 227 zł

Wiener

4 360 zł

1 947 zł

Średni wynik

3 925 zł

1 403 zł

Źródło: opracowanie własne na podstawie danych Ubea.pl z 23.11.2021 r.

Źródło:
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki