Nowy sposób na wyłudzanie VAT? Handel telefonami

Według szacunków branży, wyłudzenia VAT przy obrocie telefonami komórkowymi sięgają od 0,42 do 1,8 mld zł rocznie.


Źródło: Thinkstock

Związek Importerów i Producentów Sprzętu Elektrycznego i Elektronicznego (ZIPSEE) upublicznił raport, dotyczący oszustw podatkowych w handlu elektroniką użytkową - głównie telefonami komórkowymi.

Z dokumentu, przygotowanego we współpracy z kancelarią DLA Piper, wynika, że wyłudzenia VAT w tym sektorze mają charakter systemowy i mogą wynosić od 420 mln zł do nawet 1,8 mld zł rocznie - alarmuje "Puls Biznesu".

Niższa kwota oparta jest na danych Eurostatu. Zgodnie z nimi polscy podatnicy w 2012 r. zadeklarowali import do naszego kraju z innych państw UE telefonów komórkowych wartych prawie 1 mld EUR. Tymczasem podatnicy z innych krajów UE w tym samym roku zadeklarowali, że wyeksportowali do Polski telefony za ponad 1,4 mld EUR.

Wyższa kwota wynika z analizy danych statystycznych Centrum Analitycznego Administracji Celnej. Według nich, wywóz telefonów komórkowych z Polski w ostatnich latach jest znacznie wyższy od przywozu tych towarów do naszego kraju.

Według autorów raportu, tak niebywałe zjawisko statystyczne to jednoznaczny dowód na istnienie szarej strefy w tzw. wewnątrzwspólnotowym imporcie telefonów do Polski. (PAP)

tpo/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~bandit

czego nie zaczniecie badać - będzie tak samo. Polak moze i głupi, ale spryt został. I chęć kombinowania jak władze za bardzo chcą go dymać. Nie przesadzę jak powiem, że połowa obrotu gospodarczego i połowa pensji jest w szarej strefie. Dzięki działaniom półgłówków z wiejskiej będzie sie powiekszać. Co w połaczeniu z postępujacą anarchią stanie się nie do zatrzymania. Nie byłoby tak wysokiego VAT - nie byłoby przekrętów.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~VAT129%

Propaganda pelną gebą.
Czy ludzka wywloka jest dumna z siebie pisząc:
"wyłudzenia VAT przy obrocie telefonami komórkowymi sięgają od 0,42 do 1,8 mld zł rocznie."
" podatnicy z innych krajów UE w tym samym roku zadeklarowali, że wyeksportowali do Polski telefony za ponad 1,4 mld EUR."

Matematyka i logika to trudna sprawa. Mielenie ozorem wychodzi najlepiej. Ozory nalezy odrąbać razem z łbem.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~222

"Tymczasem podatnicy z innych krajów UE w tym samym roku zadeklarowali, że wyeksportowali do Polski telefony za ponad 1,4 mld EUR. "
A może to oni kłamią?

! Odpowiedz
0 0 ~lol

nie taki nowy skoro już miliardy idą przez szarą strefę :)

!

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Termin zapłaty zaliczki na podatek dochodowy przez osoby prawne.

    Zapłata zryczałtowanego podatku dochodowego od przychodów ewidencjonowanych.

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.
Zapisz się na bezpłatny newsletter Bankier.pl