REKLAMA

Nowe święto państwowe. Dzień Nauki Polskiej czeka na podpis prezydenta

2020-01-24 08:00
publikacja
2020-01-24 08:00

Dzień Nauki Polskiej - tak będzie nazywać się nowe polskie święto narodowe. Jego celem ma być m.in. uznanie dokonań polskich naukowców i dostrzeżenie fundamentalnej roli nauki w tworzeniu cywilizacji. Ustawa trafiła do prezydenta.

/ fot. Adam Guz / Kancelaria Premiera RP

W czwartek Sejm odrzucił poprawkę Senatu dotyczącą zachowania vacatio legis w ustawie o ustanowieniu Dnia Nauki Polskiej. Za odrzuceniem senackiej poprawki głosowało 239 posłów, 211 głosowało przeciw jej odrzuceniu, a 11 wstrzymało się od głosu.

Zgodnie z ustawą Dzień Nauki Polskiej ma być wyrazem uznania dla dokonań polskich naukowców. Jako datę corocznych obchodów wyznaczono 19 lutego - dzień urodzin Mikołaja Kopernika, w uznaniu jego wybitnych zasług na polu astronomii. Dzień Nauki Polskiej stanowić ma inspirację do pójścia w ślady wybitnych polskich badaczy i wzmocnić zainteresowanie nauką. Nie będzie to jednak dzień wolny od pracy.

W ubiegłym tygodniu Senat przyjął ustawę z jedną poprawką dotyczącą zachowania 14-dniowego vacatio legis. W uzasadnieniu senackim czytamy, że to standardowy okres wejścia w życie ustaw od ich ogłoszenia. Tylko w uzasadnionych przypadkach - jeśli wymaga tego ważny interes państwa - możliwe jest wejście w życie aktów normatywnych w terminie krótszym niż 14 dni. Również biura legislacyjne Senatu i Sejmu wyraziły wątpliwości, czy odpowiednie jest pominięcie vacatio legis. W czasie środowego posiedzenia sejmowej Komisji Nauki, Edukacji i Młodzieży do przyjęcia senackiej poprawki zachęcała posłów również Barbara Nowacka (KO). "W szczególności dla nauki ważny jest szacunek dla prawa i prosiłabym o refleksje wnioskodawców, ministerstwa w tej sprawie" - podkreśliła. Mimo tego Sejm odrzucił poprawkę.

Jak podano w uzasadnieniu ustawy, której autorami jest grupa posłów PiS, ustanowienie nowego święta państwowego "stanie się wyrazem najwyższego uznania dla dokonań rodzimych naukowców w ponad 1000-letniej historii naszego narodu i państwa". Projektodawcy zaznaczyli, że przez stulecia nauka stanowiła kluczowy impuls do rozwoju intelektualnego, społecznego i gospodarczego. "Działo się tak również w okolicznościach dla naszego narodu skrajnie trudnych. Podczas niszczących wojen, rozbiorów i okupacji nauka odgrywała istotną rolę w kształtowaniu kolejnych pokoleń polskich elit poczuwających się do odpowiedzialności za los wspólnoty" - przypomnieli autorzy ustawy.

Projektodawcy napisali, że odkrycia polskich badaczy nieraz wywierały przemożny wpływ na bieg dziejów całej ludzkości. Wśród najwybitniejszych rodzimych naukowców wskazano oprócz Mikołaja Kopernika również Jana Heweliusza, Ignacego Łukasiewicza, Karola Olszewskiego, Zygmunta Wróblewskiego, Marię Skłodowską-Curie, Henryka Arctowskiego, Ludwika Hirszfelda, Jana Czochralskiego i Stefana Banacha. "Teoria heliocentryczna, lampa naftowa czy odkrycie radu i polonu to tylko kilka przykładów licznych osiągnięć Polek i Polaków będących najlepszą wizytówką naszego kraju" - czytamy w uzasadnieniu ustawy.

autor: Szymon Zdziebłowski

Źródło:PAP
Tematy
Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Indywidualna opieka Doradcy, kursy walut Premium, ochrona przed cyber przestępcami.

Advertisement

Komentarze (6)

dodaj komentarz
siema123
Przynajmniej święto pozostanie po emigrantach.
ajwaj
Trza by swieto UB, NKWD dla zasluzonych, placonych willami np. na Zoliborzu w 1945
Tzw. "patryoty" walczyli o kase, robiac dobrze komukolwiek.
Robia do dzis wszystko, sprzedadza matke, córke, chlopaka na zadanie CIA
dziki_losos
Halo, już jest takie święto! Cytując Wikipedię:
> Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień
Halo, już jest takie święto! Cytując Wikipedię:
> Dzień Edukacji Narodowej – polskie święto oświaty i szkolnictwa wyższego ustanowione 27 kwietnia 1972 roku, określone ustawą – Karta praw i obowiązków nauczyciela jako Dzień Nauczyciela. Od 1982 roku na mocy ustawy Karta Nauczyciela obchodzone jako Dzień Edukacji Narodowej.

Znowu mydlenie oczu ludowi? Niech się cieszy, bo ma nowe święto, zamiast martwi stanem polskiego sądownictwa i bezprawiem w Parlamencie?
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
doji88
Super, moim zdaniem bardziej powinniśmy pamiętać o Polskich naukowcach
obeznany
Tak, np. płacąc im wyższe pensje, niż oferuje Lidl dla kasierów,.... ale gdy budżet świeci pustkami, można ustanowić święto, które nic nie kosztuje, zamiast dać podwyżki.
I tak mamy negatywną selekcję. Najlepsi studenci idą do korporacji, a do nauki idą trafiają tylko najwięksi pasjonaci.... którzy potem
Tak, np. płacąc im wyższe pensje, niż oferuje Lidl dla kasierów,.... ale gdy budżet świeci pustkami, można ustanowić święto, które nic nie kosztuje, zamiast dać podwyżki.
I tak mamy negatywną selekcję. Najlepsi studenci idą do korporacji, a do nauki idą trafiają tylko najwięksi pasjonaci.... którzy potem nie mają czasu na badania naukowe, gdyż oprócz pracy na uczelni muszą jeszcze pracować na drugi etat u prywaciarza, by na koncie suma się zgadzała.

Powiązane: O tym mówią ludzie

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki