REKLAMA

Nowe karty – Amerykanie gubią się przy kasie

Michał Kisiel2016-01-22 10:04analityk Bankier.pl
publikacja
2016-01-22 10:04

Do tej pory Stany Zjednoczone były jednym z niewielu krajów, w których karty płatnicze nadal funkcjonowały w oparciu o technologię rodem z lat 70-tych XX w. Od 1 października 2015 r. plastiki z mikroprocesorem miały zastąpić stare rozwiązanie. Na razie zmiany idą jednak powoli, a Amerykanie skarżą się na nowy sposób płacenia.

W naszej części świata blisko 100 proc. transakcji kartami płatniczymi odbywa się z użyciem mikroprocesora. Za oceanem do tej pory czip na karcie był jednak rzadkością. Amerykanie przez lata ociągali się z wprowadzeniem nowej technologii i pod tym względem zostali wyprzedzeni nawet przez Koreę Północną.

Od 1 października 2015 r. w USA zaczęła obowiązywać tzw. zasada przesunięcia odpowiedzialności. Oznacza ona, że za oszustwa kartowe odpowiada finansowo ta strona, która nie wdrożyła technologii EMV, czyli kart z czipem.

fot. / / Mastercard

O nadchodzącej zmianie było wiadomo od dawna, ale w trzy miesiące po wejściu w życie nowych zasad przesiadka na bardziej zaawansowane rozwiązanie jest nadal daleka od zakończenia. Spośród 8 mln akceptantów przyjmujących płatności kartowe tylko 300 tys., czyli mniej niż 4 proc. posiada odpowiedni terminal.

Kłopoty z infrastrukturą to jednak nie jedyny problem, z którym zmagają się banki, akceptanci i organizacje kartowe. Klienci przyzwyczajeni do kart z paskiem magnetycznym są niezadowoleni z nowego rozwiązania. Proces płatności, bardzo dobrze znany polskim klientom, Amerykanom sprawia trudności.

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Poradnik

10 sprawdzonych sposobów, jak polepszyć zdolność kredytową

Pobierz poradnik bezpłatnie lub kup za 10 zł.
Masz pytanie? Napisz na [email protected]

Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Jeśli chcesz fakturę, to wypełnij dalszą część formularza:
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Pole wypełnione niepoprawnie!
Podaj kod w formacie xx-xxx!
Pole wypełnione niepoprawnie!

Po pierwsze karta musi zostać włożona do czytnika, a nie przeciągnięta przez niego jak do tej pory. Do rzadkości nie należy sytuacja, że płatnicy wkładają plastik do terminala odwrotnie. Po drugie, karty nie należy usuwać z czytnika aż do momentu zakończenia transakcji. Wielu śpieszących się klientów o tym zapomina i transakcja zostaje przerwana. Po trzecie, w USA zdecydowano się na potwierdzanie operacji podpisem, a nie PIN-em, jak w Europie. Decyzję tę tłumaczono m.in. troską o przeciążoną pamięć konsumentów. W efekcie płatność zajmuje więcej czasu niż w poprzednim systemie.

Wydłużenie czasu obsługi transakcji przy kasie jest trudne do przyjęcia przez sklepy. Niektóre sieci handlowe w okresie przedświątecznym w desperacji posunęły się nawet do wyłączenia czytników kart mikroprocesorowych, godząc się na ewentualne straty finansowe wynikające z przyjmowania sklonowanych plastików.

Eksperci wskazują, że w całym zamieszaniu związanym z wprowadzeniem nowego typu kart zwycięzcą może okazać się Apple Pay, system opierający się płatnościach bezstykowych. Posiadacze urządzeń Apple mogą wprowadzić do mobilnego portfela dane swoich plastików, a następnie płacić nimi zbliżeniowo. Czas transakcji jest znacznie krótszy, a za bezpieczeństwo odpowiada czytnik linii papilarnych w telefonie.

Źródło:
Michał Kisiel
Michał Kisiel
analityk Bankier.pl

Specjalizuje się w zagadnieniach związanych z psychologią finansów, analizuje jak płacą i zadłużają się Polacy. Doktor nauk ekonomicznych, zwolennik idei społeczeństwa bez gotówki. Pomysłodawca finansowego eksperymentu "2 tygodnie bez portfela", w ramach którego banknoty i karty płatnicze zamienił na smartfona.

Tematy
Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Tanie przelewy i ekstra premia na koncie firmowym - kwiecień 2022

Komentarze (49)

dodaj komentarz
~QqQ
Rozśmieszyło mnie kilka lat temu, jak czytałem, że "USAńce" mają karty płatnicze z paskiem magn. i "Paypassem" ale właśnie bez chipu EMV...
~QqQ
I właśnie przez takie "Kraje 3-go świata" pasek magnetyczny tak szybko nie zniknie, bo wciąż wiele bankomatów w USA nie odczytuje EMV...

~Franek
$8 za 4pak tyskiego placi sie gotowka
~p23
Stany są krajem, gdzie najpopularniejsze są płatności gotówkowe.
I bardzo chciałbym, żeby tak było na całym świecie.
~M35
mylisz sie jako mieszkaniec stanow moge ci powiedziec ze gotowki tutaj sie nie uzywa praktycznie no chyba ze jest to wydatek mniejszy niz 10 dolarow
~p23 odpowiada ~M35
tak? to moze cos sie zmienilo od 5 lat :)
gdy bylem w stanach ( co roku 4 x 1 miesiac) to wszyscy placili gotowka.
~QqQ
W USA najwięcej osób (w porównaniu do reszty Świata) płaci czekami (Europa od jakiegoś czasu odchodzi od tej formy) i kartami kredytowymi (Amerykanie kochają się zadłużać).
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~cykor21
Niektórzy w komentarzach poprawiają sobie samopoczucie wyśmiewając Amerykanów i ich inteligencję, ale proszę pamiętać, że niezależnie od rodzaju używanej karty i tak wszystkie rozliczenia idą przez Visę albo Mastecard, więc ostatecznie za to ich 'zacofanie' i płaci reszta świata.
~Hahaha
Ta, to dobry przyklad na ta yntylygencje polakow.

Powiązane: Karty

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki