REKLAMA
ZAGŁOSUJ

Analitycy: Niski kurs Allegro może być okazją do zakupu akcji

2021-10-20 13:54
publikacja
2021-10-20 13:54
Analitycy: Niski kurs Allegro może być okazją do zakupu akcji
Analitycy: Niski kurs Allegro może być okazją do zakupu akcji
/ GPW

Analitycy oceniają, że historycznie niski kurs Allegro po wprowadzeniu Amazon Prime może być okazją do zakupów akcji na GPW. Są jednak podzieleni, co do losów kursu polskiej platformy e-commerce w dłuższym terminie. Cześć spodziewa się zwyżki notowań, gdyż Allegro pozostaje ciekawą inwestycją na warszawskim parkiecie. Inni oczekują w dłuższym terminie powrotu do spadków, gdyż przy zaostrzeniu konkurencji widzą zagrożenie dla utrzymania udziałów rynkowych i marży EBITDA.

Analitycy są także podzieleni, co do oceny oferty Amazon Prime, która od 12 października jest dostępna w Polsce.

"Mamy obecnie najniższe wyceny akcji Allegro w historii. Wygląda na to, że rynek przestraszył się wprowadzenia oferty Amazon Prime. Biorąc jednak pod uwagę, jaka jest pozycja Amazona na polskim rynku, a jest znikoma i porównując oferty jednej i drugiej platformy, wydaje się, że ta reakcja jest przesadzona. W dłuższym terminie wydaje mi się, że obecna wycena Allegro jest atrakcyjna i powinna skłonić inwestorów do zakupów. Jeśli chodzi o nasz region i spółki wzrostowe, konsumenckie i płynne, to wybór jest nieduży" - powiedział PAP Biznes analityk Wood & Company Łukasz Wachełko.

"Ja mam w scenariuszu bazowym wycenę Allegro na poziomie 93 zł. W scenariuszu skrajnie pesymistycznym, że Amazon mocno zwiększa udziały na naszym rynku ta wycena wynosi 42 zł. Jesteśmy znacznie bliżej tego scenariusza negatywnego niż bazowego. W obecnej sytuacji, choć muszę przyznać, ze Amazon wszedł z Primem wcześniej, bo spodziewałem się tego w przyszłym roku, wycena pośrednia, rzędu 70 zł wydaje się być bardziej uzasadniona niż poniżej 50 zł" - dodał.

We wtorek o godz. 16.10 kurs Allegro, zniżkując o ponad 3 proc., wyznaczył nowe śródsesyjne minimum na poziomie 49,075 zł, co oznacza pogłębienie dołka z 14 maja o 3 gr. Na zamknięciu także kurs Allegro był najniższy w historii notowań, spadając do 49,30 zł.

"Allegro jest po bardzo dużej korekcie. W ciągu ostatnich kilku dni kurs spadł o ponad 16 proc., a w ciągu ostatnich trzech miesięcy ponad 32 proc. Jest to bardzo duża spółka, więc ta korekta, która się odbyła, jest znacząca. Reakcja na start Amazon Prime jest spora, ale naszym zdaniem jest uzasadniona. Natomiast po tak dużych spadkach, pewna korekty tego negatywnego trendu, w krótkim terminie może się odbyć. Po tak dużych zniżkach poziom tego kursu może zachęcić niektórych inwestorów do zakupu akcji Allegro" - powiedział PAP Biznes analityk BM mBanku Paweł Szpigiel.

"W długim terminie inwestorzy Allegro nie mają powodów do optymizmu. Kluczowe są dwa pytania, czy Allegro ochroni swój udział w rynku oraz czy EBITDA nie ulegnie znacznemu pogorszeniu wskutek zmian w programie Smart!. Ja jestem pesymistyczny w obu tych kwestiach. Uważam, że udział rynkowy Allegro spadnie, a rentowność EBITDA ulegnie pogorszeniu. Pamiętać należy, że Allegro ciągle jest notowane z premią do zagranicznych spółek porównywalnych" - dodał.

W ocenie analityka BM mBanku, Amazon Prime za 49 zł rocznie, gdzie przesyłka jest darmowa, a pakiet Prime Video jest dodawany przez Amazon na cały rok, to bardzo konkurencyjna oferta, która powinna zainteresować szereg użytkowników w Polsce. Niska cena może ich skłonić do wypróbowania oferty Amazona. Jego zdaniem, spora ich część doceni kluczową zaletę Amazona, czyli dobrą logistykę i dostarczanie dużej grupy produktów w ciągu jednego dnia.

Amazon poinformował w ubiegły wtorek o wprowadzeniu w Polsce usługi Amazon Prime. Członkowie Amazon Prime mogą korzystać z nielimitowanych, darmowych dostaw produktów oznaczonych logo Prime do domu, paczkomatów lub punktów odbioru, bez minimalnej wartości zamówienia. Program obejmuje także dostęp do nagradzanych filmów i seriali Prime Video, darmowe gry PC i comiesięczną subskrypcję kanału Twitch na Prime Gaming. Klienci mogą dołączyć do Amazon Prime rejestrując się na darmowy, 30-dniowy okres próbny. Po jego zakończeniu Prime kosztuje 49 zł rocznie lub 10,99 zł miesięcznie.

Amazon uruchomił w marcu 2021 roku serwis Amazon. pl. Wcześniej polscy klienci mogli korzystać z polskojęzycznej wersji niemieckiej strony platformy.

Allegro od 23 września obniżyło minimalną wartość zamówienia objętego darmową dostawą kurierską do 40 zł z 80 zł w ramach programu Allegro Smart!. Allegro podało, że promocja potrwa do 3 stycznia 2022 roku.

Rynek oczekuje, czy Allegro zdecyduje się przed końcem roku na jakieś jeszcze bardziej agresywne działania promocyjne.

"Co do wpływu Prime, to przekonamy się dopiero za kilka miesięcy, jaka była odpowiedź konsumentów na ofertę Amazona, natomiast w perspektywie najbliższych miesięcy raczej nie oczekiwałbym dużego wpływu na wartość sprzedanych towarów na Allegro. Dla wyników Allegro w tym roku istotne będzie, czy spółka zdecyduje się na bardziej aktywne działania promocyjne, co wpłynęłoby na poziom kosztów pod koniec roku" - powiedział PAP Biznes analityk Trigon DM Dominik Niszcz.

"Przypominamy, że zarząd, publikując prognozy wyników na rok 2021, wskazywał na ryzyko zaostrzenia presji konkurencyjnej, w tym jak rozumiemy potencjalne ruchy Amazona. Stąd nie jest wykluczone, że spółka zdecyduje się jeszcze przed końcem roku na bardziej zdecydowaną odpowiedź. W takim scenariuszu inwestorzy mogą w mniejszym stopniu reagować na przejściowy spadek marży, a bardziej skupią się na dynamice przychodów" - dodał.

Z danych Mediapanel Gemius Polska przygotowanych dla PAP Biznes wynika, że we wrześniu 2021 roku liczba użytkowników allegro.pl wyniosła 17.622.360. W tym okresie liczba użytkowników amazon.pl sięgała 2.758.050.

Grupa Allegro prowadzi największą platformę handlową w Polsce, jaką jest allegro. pl, oraz porównywarkę cenową w Polsce – ceneo. pl. Od 12 października 2020 roku akcje Allegro są notowane na warszawskiej giełdzie.

Ewa Pogodzińska (PAP Biznes)

epo/ mfm/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (5)

dodaj komentarz
maniek_as
W grudniu Allegro znowu wróci do 73 PLN za akcję i ciekawe co wtedy powiedzą analitycy. Pewnie, że Amazon przegrał konkurencję z Allegro.
wtomek
Analitycy?. Kto co i dlaczego?. Znowu przypomnienie o zgniłym jajku.
jendreka
Z tego co wiem Prime to reklama, więc szybko warunki się zmienia. Polak też nie głupi, weźmie sobie Prime i dalej będzie kupował na allegro. W Ameryce nie ma nic za darmo. Czy oferta amazon jest konkurencyjna ?
forfun
na allegro kupuję od zawsze na aliexpress od lat a na amazonie nie umiem się odnaleźć. dlaczego ?
3xx
ali umiera, vat je pograzyl, spadek userow o 1/5

Powiązane: Zakupy w sieci

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki