REKLAMA
WAŻNE

Niespodziewanie "bycze" otwarcie roku na Wall Street

2019-01-02 22:29
publikacja
2019-01-02 22:29
fot. REUTERS/Brendan McDermid / FORUM

Amerykańskie giełdy podczas pierwszej sesji w 2019 roku wybroniły się przed spadkami. I to w dodatku w sytuacji, w której niemal wszystkie atuty były po stronie giełdowych "niedźwiedzi".

Na otwarciu noworocznej sesji S&P500 tracił 1,5%, nurkując poniżej 2500 punktów. Zdawało się, że po krótkim, poświątecznym odbiciu wszystko wraca do grudniowej normy. Tym bardziej, że informacje napływające z gospodarki były świetnym uzasadnieniem dla powrotu do trendu spadkowego.

W Chinach wskaźnik PMI dla przemysłu znalazł się poniżej bariery 50 punktów, sygnalizując pojawienie się tendencji recesyjnych w "fabryce świata".Chińskie giełdy zareagowały bardzo negatywnie: Shanghai Composite stracił 1,15%, a hongkoński Hang Seng poszedł w dół aż o 2,77%. Nie rozpieszczały także "przemysłowe" PMI w Europie - spadek aktywności odnotowano w Czechach, Polsce, Francji i we Włoszech. Takie odczyty zwiększają ryzyko recesji w Europie w 2019 roku. Także w USA koniunktura powoli "siada". Indeks zaskoczeń ekonomicznych w przypadku amerykańskich danych makro osiągnął najniższy poziom od sierpnia 2017 roku.

/ Bankier.pl

Trudno się zatem dziwić, że po takiej dawce złych wieści Wall Street zaczęła rok na czerwono. Jednakże tym razem giełdowe byki postanowiły pokazać rogi i nie oddały sesji bez walki. S&P500 szybko odrobił straty, po rynek stanął w okolicy 2500 pkt. Ale rzutem na taśmę dzień udało się zakończyć na plusie. W przypadku S&P500 było to +0,13%. Dow Jones zyskał ledwie 0,08%. Nasdaq poszedł w górę o 0,46%.

O ile rynek akcji okazał się zaimpregnowany na złe nowiny, o tyle znacznie większy rynek długu nie miał żadnych wątpliwości. Inwestorzy szeroką ławą ruszyli po bezpieczeństwo, kupując obligacje rządu USA. Rentowność amerykańskich 10-latek spadła do 2,65%, osiągając najniższy poziom od 11 miesięcy. Jak dla mnie to dość jednoznaczny sygnał, że poważny kapitał obstawia spowolnienie gospodarcze. I że wciąż pozostaje w trybie risk-off.

Wsparciem dla giełdowych indeksów były spółki naftowe - Exxon Mobile i Chevrona zyskały po ok. 2%. O ponad 6% podrożały walory General Electric, które kontynuowały odbicie po tym, jak w grudniu wyznaczyły niemal 10-letnie minimum. Po przeciwnej stronie rynku stanęły przecenione o 6,8% akcje Tesli. Tak rynek zareagował na informację o nieco słabszych od oczekiwań liczbie dostarczonych pojazdów oraz o obniżce cen wszystkich swoich modeli, co według firmy ma być odpowiedzią na redukcję federalnej ulgi podatkowej.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy
Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Boom na hipoteki oswoil spoleczenstwo z ubezpieczeniami

Komentarze (6)

dodaj komentarz
maryjanek
no ale apple wyrzucil trupy z szafy po zamknieciu
open_mind
Nie będę swoich pesymistycznych wpisów publikował co nastąpi przynajmniej w światowej ekonomi w 2019 roku bo to nie przyjemne i nikt nie lubi. Jednak to nas nie ominie i to my poniesiemy tego konsekwencje nie Elity finansowe „zaboli” nas to wszystkich jednak najbardziej zaboli zadłużonych. Pytanie jest, a jak ty będziesz Nie będę swoich pesymistycznych wpisów publikował co nastąpi przynajmniej w światowej ekonomi w 2019 roku bo to nie przyjemne i nikt nie lubi. Jednak to nas nie ominie i to my poniesiemy tego konsekwencje nie Elity finansowe „zaboli” nas to wszystkich jednak najbardziej zaboli zadłużonych. Pytanie jest, a jak ty będziesz partycypował w tym co nastąpi, jesteś przygotowany czy liczysz na rządy. Jestem głęboko przekonany na podstawie moich obserwacji że tylko około poniżej 2.5% ludności świata jest przygotowanych mniej więc odpowiednio. Pozdrawiam i ludzie obudźcie się nie czekajcie na to żeby obudziły was gazety tłustym drukiem i dużymi literami na pierwszej stronie.
piterro1980
Śmiech na sali. Piszą o giełdzie w stanach a podają PMI Chin i w Europie? Takie wskaźniki to woda na młyn Amerykańskiej gospodarki. Skoro konkurencja kuleje to inni korzystają, proste.
courtier
....tylko,że Chiny to także pokaźny rynek zbytu na amerykańskie towary.
prezes_jan
Po okresie spadków oczywistym jest, że pojawiają się zielone sesje, rynek porusza sie falami. Nawet w trendzie spadkowym zdarzają się sesje wzrostowe, to oczywiste!
piterro1980
Aha, to mamy już trend spadkowy, czyżby?

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki