Niemiecki eksport poszedł na rekord

W 2018 roku wartość niemieckiego eksportu kolejny rok z rzędu ustanowiła nowy rekord. Nasi zachodni sąsiedzi wysłali w świat towary za przeszło 1,3 biliona euro.

Od stycznia do grudnia 2018 roku niemieckie przedsiębiorstwa wysłały za granicę towary za 1 317,9 mld euro, czyli o 3% więcej niż w poprzednio rekordowym roku 2017. Przy wartości importu na poziomie 1 090 mld euro dało to całoroczną nadwyżkę handlową w kwocie 227,8 mld euro. To o blisko 20 mld euro mniej niż rok wcześniej. Równocześnie Niemcy odnotowały 16,7 mld euro deficytu w handlu usługami.

W zeszłym roku najszybciej rósł niemiecki eksport do krajów strefy euro (4,5% rdr), zmalała za to dynamika eksportu poza Unię Europejską (tylko 1,9%). Tym niemniej dla niemieckich firm rynki „krajów trzecich” (czyli nieunijnych) są już ważniejsze (539,2 mld euro całorocznego eksportu) od rynków strefy euro (492 mld euro).

W samym tylko grudniu wartość niemieckiego eksportu wyniosła 96,1 mld euro i była 4,5% niższa niż rok wcześniej. Ale po uwzględnieniu negatywnych efektów kalendarzowych dynamika eksportu wyniosła 1,5% mdm i tym samym okazała się znacznie wyższa od oczekiwanych przez ekonomistów +0,2% mdm.

Po dostosowaniu sezonowym import do Niemiec wzrósł w grudniu o 1,2% mdm, co także było wynikiem wyższym od oczekiwanych +0,2% mdm. Niemcy są największym odbiorcą polskiego eksportu, odpowiadając za 28% towarów wysyłanych z Polski za granice.

KK

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 mlsystems

Te 4.5% To pewnie EU wschodnia czyli parcie na Ryki i ich zdobywania i wykorzystywanie kapitału ludzkiego wiedzy i jeszcze wszelakich ulg.

! Odpowiedz
7 5 mooooo

Tak trochę z innej bajki o nadwyżkach w Europie !! A Amerykanie maja jakieś nadwyżki w handlu czy ciagle deficyt bo tu się nic nie pisze tylko o giełdzie raz spadki raz wzrosty skoro mamy bazę amerykanska na terenie polski to może powinnismy wiedzieć cos więcej na temat tamtej gospodarki No chyba ze na sępa wpadli

! Odpowiedz
11 5 ajwaj

@koszumiesz

jawohl, pily, topory, widly itd. gotowe
prowadz wodzu na Moskwe na zóltych trans-porterach :)

! Odpowiedz
24 11 sztos1

No i gitara a wczoraj jacyś frustraci bredzili o wecie Paryża .

! Odpowiedz
30 10 ajwaj

To byla PISo-PAPy
Jest w psychiatrii > "myslenie zyczeniowe", inaczej biora wymarzone za realne :)

Gorzej z ladowaniem "deep-state" PL, "im z wiekszej wysokosci spadasz to b. boli"

Jak zwykle Lipa-kicha

! Odpowiedz
30 17 koszumiesz

Jak szwabstwo będzie za bardzo podskakiwać to WOT tam wejdzie i w dwa dni zrobi porządek.

! Odpowiedz
12 6 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
21 10 sztos1

WOT ha ha ha . Warto im pampersy zakupić .

! Odpowiedz
16 5 ajwaj odpowiada sztos1

szalejesz - palec + butelka

! Odpowiedz
28 25 fifik

A ile Niemcy sprzedali do Polski przecież media należą do Niemiec i nie będą pisać źle o swoim kraju moim zdaniem manipulacja informacją podprogowo trwa w najlepsze a wynik końcowy wiadomo najwarzniejszy

! Odpowiedz

Do rozliczenia PIT 2018 zostało:

WCZYTAJ TWÓJ E-PIT

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 1,7% III 2019
PKB rdr 4,9% IV kw. 2018
Stopa bezrobocia 6,1% I 2019
Przeciętne wynagrodzenie 4 931,8 zł I 2019
Produkcja przemysłowa rdr 5,6% III 2019

Znajdź profil