Niemcy uciekli spod topora

W IV kwartale ubiegłego roku Niemcy zanotowały minimalnie dodatnie tempo wzrostu PKB w porównaniu do poprzedniego kwartału, co oznacza, że nasz zachodni sąsiad rzutem na taśmę uniknął technicznej recesji.

Druga połowa ubiegłego roku przebiegała po zachodniej stronie Odry pod znakiem wyraźnego pogorszenia koniunktury gospodarczej. W III kwartale niemiecka gospodarka skurczyła się o 0,2 proc., a w następnych miesiącach tamtejszy urząd statystyczny publikował kolejne niepokojące komunikaty, dotyczące m.in. kondycji przemysłu - recesja w tym sektorze zwiastowała recesję w całej gospodarce niemieckiej. Pewne uspokojenie przyniosły dane o tempie wzrostu PKB w całym ubiegłym roku, które światło dzienne ujrzały przed miesiącem. W 2018 r. niemiecka gospodarka powiększyła się co prawda zaledwie o 1,5 proc. - najmniej od 2013 r. - ale na podstawie tych wyliczeń analitycy oszacowali sytuację w mniej odległej przeszłości, czyli ostatnim kwartale. Wówczas stwierdzili, że prawdopodobnie aktywność gospodarcza w tym okresie "nieznacznie wzrosła".

Przypuszczenia te oficjalnie potwierdziły się dziś. Destatis podał, że realne tempo wzrostu gospodarczego Niemiec w IV kwartale wyniosło 0 proc. kdk i 0,6 proc. rdr.

Tempo wzrostu PKB Niemiec [kw/kw, proc.]
Tempo wzrostu PKB Niemiec [kw/kw, proc.] (Bankier.pl na podstawie danych Destatis)

Niemieccy statystycy podkreślili, że do uniknięcia technicznej recesji przyczynił się przede wszystkim popyt wewnętrzny - konsumpcja prywatna i publiczna, a także inwestycje. Pozytywnego wkładu nie dał za to handel zagraniczny, uważany za silnik napędzający niemiecką gospodarkę od lat.

Niemcy są największym partnerem handlowym Polski. Za naszą zachodnią granicę trafia 28,2 proc. eksportu (prawie 265 mld zł w 2018 r.), a pochodzi stamtąd 22,4 proc. importu (ponad 215 mld zł).

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 4 h-b

Niestety coraz bardziej widoczny w Europie marazm i ewentualna recesja zapuka niestety prędzej czy póżniej. wszędzie........

! Odpowiedz
5 0 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
16 16 ajwaj

Male porównanie :)

"""Economic Watch: dane o styczniowej sprzedaży w Chinach przewyższają oczekiwania

Całkowity obrót towarowy wzrósł o 8,7 procent rok do roku w styczniu do 2,73 biliona juanów (395,98 miliardów dolarów amerykańskich), podała w czwartkowym oświadczeniu internetowym Generalna Administracja Celna.

Eksport wzrósł o 13,9 procent rok do roku do 1,5 biliona juanów w zeszłym miesiącu, a import wzrósł o 2,9 procent do 1,23 biliona juanów, jak pokazują dane celne. """

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
30 26 ajwaj

Jak mówil prez. Trump i Orban > lie, lie, lie - klamstwo, przekret, oszustwo

Po wlaczeniu prochów i prostytucji w UE (dowolnych) przed ca 15 laty, PKB skoczyly na jaki taki poziom.
Efekt inwazji 2 mln. Afro-Azjatów sie konczy, zamiast kupowac, inwestowac wysylaja kasiore do ojczyzn.
U podwójnych wasali UE+USA jak PISa, bedzie zachmurzenie duze, bo nawet w konjunkturze zadluzyli Polske

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
27 39 marxs

nie ma żadnego REALNEGO wzrostu PKB ten niby "wzrost" wynika z masowego fałszowania inflacji ten niby "wzrost" to tylko inflacja a dokladnie zaledwie jej część spekuła, banksterzy i będący na ich usługach polityczne prostytutki zaciągnęli zdecydowaną większość ludzi do polityczno-gospodarczego matriksa wyjście z tego wirtualnego świata i przebudzenie będzie szokujące

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 53 kimdzongtusk

Zaklinanie rzeczywistości. Spowolnienie jest faktem i zmiany statystyczne o 0,1% realiów nie zmienią.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,8% VIII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 182,43 zł VII 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil