REKLAMA

Niemcy: szef Bundestagu przyłączył się do krytyki wobec polskiego rządu

2016-10-28 10:16
publikacja
2016-10-28 10:16

Przewodniczący Bundestagu Norbert Lammert poparł krytyczne wobec polskiego rządu stanowisko prezesa niemieckiego Trybunału Konstytucyjnego Andreasa Vosskuhlego. Polityk CDU powiedział w piątek "Sueddeutsche Zeitung", że podziela opinię prezesa TK o Polsce.

Niemcy: szef Bundestagu przyłączył się do krytyki wobec polskiego rządu / fot. Tomasz Adamowicz / FORUM

Wydawany w Monachium opiniotwórczy dziennik zatytułował krótką informację o stanowisku szefa niemieckiego parlamentu "Lammert karci Polskę".

Jak pisze "SZ", Lammert podziela opinię Vosskuhlego, który uważa, że sposób postępowania polskiego rządu z polskim Trybunałem Konstytucyjnym jest "drogą prowadzącą Europę, a tym samym także Polskę, na manowce". Polityk CDU dodał, że "ma nadzieję, iż (polski) ambasador nie ma żadnych złudzeń co do tego", że Vosskuhle nie jest w swojej ocenie osamotniony. Zdaniem Lammerta prezes niemieckiego TK słusznie przypomniał o niezależności sądownictwa.

Redakcja "SZ" przypomina, że ambasador RP w Berlinie Andrzej Przyłębski nazwał wypowiedź Vosskuhle "nieodpowiedzialną krytyką" i mieszaniem się w wewnętrzne sprawy Polski.

Polemikę wywołał zawierający krytyczną ocenę sytuacji w Polsce wywiad prezesów Trybunałów Konstytucyjnych Niemiec i Francji - Andreasa Vosskuhlego i Laurenta Fabiusa, opublikowany przez "Sueddeutsche Zeitung" w miniony weekend.

"Kto ogranicza kompetencje Trybunału Konstytucyjnego, jak ma to miejsce w Polsce, ten atakuje fundament państwa prawa. Niezależność wymiaru sprawiedliwości należy do tożsamości Europy" - powiedział Fabius. "Polska jest bardzo ważnym krajem członkowskim, który w ostatnich latach wspaniale się rozwijał. Jednocześnie Polska korzysta najwięcej, otrzymując rocznie ok. 10 mld euro netto z budżetu UE. Mam nadzieję, że instytucje europejskie oraz pozostałe kraje UE będą w stanie przekonać polski rząd, że działania podjęte wobec TK są drogą prowadzącą Europę, a tym samym i Polskę, na manowce" - dodał Vosskuhle w weekendowym wydaniu "SZ".

W reakcji na ten wywiad ambasador Przyłębski powiedział "SZ" w czwartek, że Polska jest "niewspółmiernie ostro" krytykowana przez niemiecką opinię publiczną.

Polski dyplomata zarzucił prezesowi niemieckiego TK, że przedstawił Polskę jako państwo autorytarne. "Ja nie dostrzegam w Polsce żadnej autokracji. Wolność prasy jest zagwarantowana. W mediach można zobaczyć, że obywatele niemal co drugi dzień korzystają ze swojego prawa do demonstrowania przeciwko rządowi" - powiedział ambasador.

We wcześniejszej wypowiedzi dla polskiego portalu internetowego "wPolityce" Przyłębski mówił o "nieodpowiedzialnej krytyce działań naszego państwa".

Portalowi "wPolityce" ambasador powiedział: "Uważam, że jest to nieodpowiedzialna, bo nieznajdująca potwierdzenia w faktach, krytyka działań naszego państwa, mieszanie się do egzekwowania i tworzenia prawa, które pozostaje w gestii suwerennego narodu oraz wybranego przezeń parlamentu. Sugerowanie, że w Polsce nie ma wolnych wyborów, że nie istnieje efektywna opozycja, że brak silnych mediów krytycznych czy wolności zgromadzeń, to jakiś absurd".

Z Berlina Jacek Lepiarz (PAP)

lep/ akl/ mal/ itm/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (25)

dodaj komentarz
~zez
Tymi pojękiwaniami innych trybunałów nie należy się przejmować bo one NIE WYNIKAJĄ z troski o Polskę tylko troski o... własne stołki. To proste - skuteczne ukrócenie władzy trybunału w Polsce może być przykładem dla innych krajów i stąd ten krzyk.
~azet
Uprzejmie dziękujemy za opinię ale lata nam ona koło kalafiora
~Wanda
Panie helmut...Polską nie rządzą juz helmuty z PO.karcic to sobie mozesz swoje dzieci,bo robisz w gacie zeby karcić dzieci bezowatych..
~NYT
Teraz sobie można wyobrazić co by było za dalszych rządów PO-PSL.- ....chwalenie Polski za uległość i coraz większą utratę suwerenności , aż do wchłonięcia przez Nową Rzeszę . Brexit to pokazal najlepiej czego się WB wystraszyli - właśnie tworzenia Rzeszy, wolą własny kraj nawet podzielony niż pokłony i schlebianie Teraz sobie można wyobrazić co by było za dalszych rządów PO-PSL.- ....chwalenie Polski za uległość i coraz większą utratę suwerenności , aż do wchłonięcia przez Nową Rzeszę . Brexit to pokazal najlepiej czego się WB wystraszyli - właśnie tworzenia Rzeszy, wolą własny kraj nawet podzielony niż pokłony i schlebianie Niemiaszkom. Brawo Polacy, na czas zareagowali w Wyborach 2015. Teraz jeszcze samorządowe i dać targowicom kosza.
~David
Za to w mediach Białorusi jesteśmy wychwalani.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~NieLubięNiemców
Niemiecka hołoto!
Przeproście za II Wojnę Światową, za zrównanie pięknej Warszawy z ziemią, za miliony wymordowanych Polaków i ludzi innych narodowości na terenie naszego kraju, wypłacicie miliardowe odszkodowanie za wasze mordy, gwałty, zniszczenia a na końcu raz na zawsze się ODPIE.DOLCIE od wolnego i suwerennego
Niemiecka hołoto!
Przeproście za II Wojnę Światową, za zrównanie pięknej Warszawy z ziemią, za miliony wymordowanych Polaków i ludzi innych narodowości na terenie naszego kraju, wypłacicie miliardowe odszkodowanie za wasze mordy, gwałty, zniszczenia a na końcu raz na zawsze się ODPIE.DOLCIE od wolnego i suwerennego kraju jakim jest Polska.

Czasy kiedy w Warszawie siedział ryży matoł i jego świta się skończyły. Polska jest Polską nie kolejnym landem IV Rzeszy, w którym będziecie się panoszyć jak u siebie.
~śmiech
ojej jak żyć. Jakiś nazista zrugał Polskę. Ojej.
~niepelnosprawny_org
w tych czasach lepiej być przyjacielsko nastawionym, bardziej łączyć niż dzielić

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki