REKLAMA

Nie wiesz, czy możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? UOKiK przygotował specjalny kalkulator

2022-08-19 10:24
publikacja
2022-08-19 10:24
Nie wiesz, czy możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? UOKiK przygotował specjalny kalkulator
Nie wiesz, czy możesz skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców? UOKiK przygotował specjalny kalkulator
fot. seung heo / / Shutterstock

UOKiK przygotował kalkulator finansowy umożlwiający sprawdzenie, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców - poinformował w piątek Urząd. Kalkulator sprawdzi także m.in. ratę kredytu hipotecznego po zmianie jego oprocentowania.

Jak przypomina UOKiK, osoby znajdujące się w trudnej sytuacji finansowej, spłacające raty kredytu mieszkaniowego, mogą skorzystać z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców (FWK). Urząd przygotował kalkulator finansowy, który wstępnie określi, komu przysługuje prawo do uzyskania pomocy.

Kalkulator wyliczyć może także orientacyjną wysokość raty kredytu w przypadku wzrostu stóp procentowych, jak również środki zaoszczędzone dzięki nadpłacie. Zainteresowani powinni wejść na stronę finanse.uokik.gov.pl.

"Zachęcam do korzystania z naszego kalkulatora finansowego. Przygotowaliśmy dodatkową opcję sprawdzenia, czy osobom w trudnej sytuacji finansowej przysługuje prawo skorzystania z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców" - powiedział, cytowany w informacji prasowej, prezes UOKiK Tomasz Chróstny.

Jak wyjaśnił, w sytuacji dynamicznych zmian oprocentowania kredytu hipotecznego, który zostaje zaciągnięty na kilkadziesiąt lat i na duże kwoty – "warto bardzo dokładnie zapoznać się z symulacją wzrostu raty i przygotować się na możliwe większe obciążenia, sprawdzić oszczędności z tytułu ewentualnej nadpłaty oraz zweryfikować, jaką pomoc w spłacie kredytu można uzyskać".

UOKiK wyjaśnia, że ze środków Funduszu Wsparcia Kredytobiorców udzielane jest zwrotne wsparcie finansowe, zwrotna pożyczka na pokrycie rat kredytu (nawet do 2 tys. zł wsparcia miesięcznie, przez okres 3 lat) lub zwrotna pożyczka na pokrycie pozostałej po sprzedaży kredytowanej nieruchomości części zadłużenia (maksymalnie 72 tys. zł).

W ramach FWK można ubiegać się również o promesę (przyrzeczenie udzielenia pożyczki na spłatę zadłużenia) po zawarciu przedwstępnej umowy sprzedaży kredytowanego domu lub mieszkania. Więcej informacji można znaleźć na stronie Ministerstwa Finansów oraz stronie Banku Gospodarstwa Krajowego.

Wniosek o udzielenie pomocy z Funduszu Wsparcia Kredytobiorców należy złożyć bezpośrednio w banku, który udzielił kredytu mieszkaniowego. Pomocy indywidualnej w sprawach kredytu udziela Rzecznik Finansowy, a w przypadku wątpliwości dotyczących możliwości skorzystania z Funduszu - Bank Gospodarstwa Krajowego. (PAP)

autor: Aneta Oksiuta

aop/ mmu/

Źródło:PAP
Tematy
Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym.  Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Konto firmowe z gwarancją 0zł za prowadzenie i najważniejsze usługi w koncie firmowym. Zyskaj konto firmowe z gwarancją braku opłat przez 2 lata.

Komentarze (2)

dodaj komentarz
msp
A gdzie był UOKIK jak ludziom wciskali kredyty walutowe albo te ostatnie na 0 % przy beznadziejnych dochodach …. Widać dla kogo pracujecie ..
y2767651
Nie wiem... moze w mediach co chwila byla nadawana reklama informujaca, ze oprocentowanie kredytow moze sie zmienic?

Bo maksymalna wysokosc oprocentowania kredytow okresla ustawa. Przy ustalonych stopach na 0.1 procenta, banki nawet jakby chcialy, to za bardzo nie mogly poszalec, bo maksymalne oprocentowanie ktore mogly wyniesc
Nie wiem... moze w mediach co chwila byla nadawana reklama informujaca, ze oprocentowanie kredytow moze sie zmienic?

Bo maksymalna wysokosc oprocentowania kredytow okresla ustawa. Przy ustalonych stopach na 0.1 procenta, banki nawet jakby chcialy, to za bardzo nie mogly poszalec, bo maksymalne oprocentowanie ktore mogly wyniesc masymalnie 3.6 procenta.

Powiązane: Mieszkanie na kredyt

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki