Nie tylko Tesla. Jakie samochody elektryczne kupisz w Polsce? [GALERIA]

Tesla Motors co rusz podbija stawkę, jeśli chodzi o specyfikację aut elektrycznych. Ten rynek nie jest jednak zarezerwowany tylko dla tej firmy, a pierwsze elektryczne samochody pojawiły się na długo przed nią. Nawet w Polsce, gdzie tzw. elektryki nie zyskały jeszcze dużej popularności, można kupić w salonie kilka modeli. Ile zapłacisz za samochód elektryczny nad Wisłą?

Według raportu amerykańskiej firmy analitycznej IHS Automotive, w większości krajów świata udział samochodów elektrycznych i hybrydowych w rejestracji samochodów ogółem nie przekracza obecnie 1 proc. Wyjątkiem jest jednak m.in. Norwegia, w której w I kw. 2015 roku aż 33,1 proc. nowych samochodów stanowiły auta wyposażone w silnik elektryczny. To dwa razy więcej niż rok wcześniej.

Mimo niewielkiego udziału elektryków i hybryd w rejestracji samochodów na świecie ogółem, koncerny motoryzacyjne nie przestają opracowywać nowych, coraz to efektywniejszych układów. Choć pojazdy te są nadal niszowe, to producenci starają się udostępnić je klientom na wyciągnięcie ręki poprzez sprzedaż bezpośrednią. Przygotowaliśmy przegląd cen tzw. elektryków , które są dostępne u polskich dealerów samochodowych.

1. BMW i3

BMW i3 to mały, miejski samochód napędzany wyłącznie silnikiem elektrycznym. Producent zapewnia, że można go naładować w 6 godzin. Jest to jednak możliwe tylko dzięki zainstalowaniu specjalnego modułu ściennego Wallbox Pure, które można zmówić w Autoryzowanym Serwisie BMW wraz z montażem. Po 6 godzinach  ładowania samochód powinien pokonać dystans do 160 km.

BMW i3
BMW i3 (fot. AFP / EastNews)

Cena: od 153 700 zł brutto

2. Nissan leaf

Nissan leaf
Nissan leaf (fot. UPI Phono/eyevine / EastNews)

Propozycja Nissana wpisuje się idealnie w stereotyp o samochodach elektrycznych – mały, miejski, ale drogi. Za ponad 100 000 zł dostaje się samochód, który naładuje się w 8 godzin na ładowarce domowej i w 12 godzin przy zwykłym gniazdku. Leaf w wersji europejskiej ma dodatkowo ograniczenie prędkości do 145 km/h i pozwala przejechać do 200 km na jednym ładowaniu.

Cena: od 126 080 zł brutto

Czytaj dalej: Renault...

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 2 ~dziadek

W paliwie akcyza jest wyzsza niz zakup ropy naftowej,a akcyza za prad to 3 grosze za kwh.Wzrosnie sprzedaz elektrykow to politycy podnioda akcyze na prad na 20 czy 30 groszy za kwh i beda mieli za co rzadzic,a elektryki stanieja o polowe.

! Odpowiedz
6 4 ~Rafał

Elektryczne samochody? - Spoko. Zastanawia mnie tylko fakt ekologi takich aut w Polsce w kraju, w którym prąd głównie produkuje się z węgla.

! Odpowiedz
0 0 doradca_instytutu_os

Panie Rafale,

Z danych Ministerstwa Energii wynika, że jeśli w 2025 roku po polskich drogach będzie jeździło 1 mln aut elektrycznych, to spowoduje to wygenerowaniem dodatkowego popytu na energię na poziomie około 4,3 TWh rocznie. Jednak nie spowoduje to perturbacji z dostawami energii dla gospodarki i gospodarstw domowych, gdyż pojazdy na prąd będą z reguły ładowane w godzinach poza szczytowych, gdzie nasze elektrownie produkują o wiele więcej energii niż jej używamy.

Tomek,
Doradca online Instytutu Ochrony Środowiska

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 5 ~elektricity

Kiedyś czajniki były tylko gazowe

! Odpowiedz
9 15 ~Robert

Samochód służy do jazdy a nie do szpanu , jezeli ktos się boi elektryka to polecam hybrydy , sam mam taką i spalanie ok 3 litry na miescie , ochrona powietrza to nasz obowiązek , i uwierzcie mi naprawdę oddychamy najgorszym powietrzem w Europie

! Odpowiedz
11 2 ~kierowca

Co ty wypisujesz chłopie,chwalisz sie swoja hybryda,jesli chodzi o powietrze to w Polsce mamy tak naprawde bardzo czyste powietrze,pojedz sobie do np.Niemiec,Francji tam pewnie wg.ciebie nie ma smogu,jest i to bardzo czesto i to dużo wiekszy jak w Polsce,tylko o tym u nas nikt nie mówi...Niemcy spalaja najwięcej wegla w Europie, pasuje ci to?Wystarczy poszukac w necie...

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 21 ~WO

Za 25 lat śladu już nie będzie po samochodach i motocyklach spalinowych , no dzieci takie rzeczy będą oglądać w muzeach.
Tak więc przyzwyczajajcie się do elektryków. Niestety postępu nie zatrzymasz.

Pozdrawiam. WO

! Odpowiedz
0 3 ~ffffdsdd

A szkoda bo by sie przydało zwłaszcza w latach 90 jak wszystko bylo robione na lata

! Odpowiedz
21 7 ~BMW_R6

Elektryczny może być czajnik.

! Odpowiedz
0 11 ~ech

Wyjedź ze swojej wsi, poznaj trochę świata i wróć z nowym komentarzem.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Porównaj oferty

Sprawdź, które banki pożyczą pieniądze na najlepszych warunkach, i ile wyniesie miesięczna rata kredytu.

Znajdź najbardziej zyskowną lokatę bankową. Określ najważniejsze cechy, a wyszukiwarka wybierze najlepsze oferty.