Nastroje w niemieckim biznesie najgorsze od 2014 roku

Luty przyniósł dalszy spadek nastrojów w niemieckim biznesie. Mierzący opinie ok. 7000 menedżerów indeks IFO znalazł się na najniższym poziomie od grudnia 2014 roku, co źle wróży przyszłej koniunkturze gospodarczej u najważniejszego partnera handlowego Polski.

Indeks IFO w lutym odnotował spadek do 98,5 pkt. z 99,3 pkt. w styczniu. To najniższy wynik od ponad 4 lat oraz rezultat słabszy od oczekiwanych przez rynek 99 pkt. To także szósty z rzędu spadek tego wskaźnika postrzeganego jako wiarygodny barometr koniunktury gospodarczej w Niemczech.

(IFO.)

Niepokojące jest nie tyle pogorszenie oceny bieżącej sytuacji biznesowej – bo o tym wiemy od przeszło pół roku – ale przede wszystkim dalsza obniżka subindeksu oczekiwań, który w lutym osiągnął najniższą wartość od listopada 2012 roku. A więc od czasu, gdy europejska gospodarka była pogrążona w recesji, w strefie euro szalał kryzys finansowy i występowało poważne ryzyko niewypłacalności Włoch i Hiszpanii.

Drugą złą wiadomością jest fakt, że kryzys zaczyna rozlewać się poza sektor przemysłowy, który był główną przyczyną spowolnienia gospodarczego w drugiej połowie 2018 roku i wciąż nie doszedł do siebie. Ostre pogorszenie nastrojów odnotowano także w sektorze usług, handlu oraz w budownictwie, które jeszcze niedawno znajdowało się w fazie boomu.

Subindeksy oceny bieżącej sytuacji (szare linie) i oczekiwań (niebieskie linie) w poszczególnych sektorach niemieckiej gospodarki.
Subindeksy oceny bieżącej sytuacji (szare linie) i oczekiwań (niebieskie linie) w poszczególnych sektorach niemieckiej gospodarki. (Instytut Ifo.)

Po roku spadków „miękkie” wskaźniki koniunktury w Niemczech znalazły się już na tak niskich poziomach, że kwestią nie jest to, czy będzie gorzej, tylko to, jak bardzo będzie źle. Nasi zachodni sąsiedzi balansują na krawędzi regularnej recesji, która nie jest jeszcze przesądzona. Większość ekonomistów i uczestników rynków finansowych wierzy, że kłopoty niemieckiej gospodarki są przejściowe i podobne do tych z drugiej połowy 2014 roku. Jeśli jednak wskaźniki takie jak IFO czy PMI nadal będą maleć, to trzeba będzie na poważnie rozważyć możliwość regularnej recesji nie tylko w Niemczech, ale też w całej Europie łącznie z Polską.

Krzysztof Kolany  

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 h-b

Jakie dominują obecnie na rynku w większości możliwe do osiągnięcia dla zatrudnionych zarobki takie i będą biznesowe i nie tylko.... Nastroje

! Odpowiedz
1 4 maxiluk

Fajnie, że tak wyglądają wykresy i wyniki jakiś ankiet. Ale to chyba ma się nijak do rekordowego eksportu Niemiec w historii. To jest tylko odnotowanie faktów. Ale jakoś nikt nie pokusi się o próbę analizy skąd taki paradoks się bierze. 7000 ankietowanych managerów, którzy produkują i sprzedają swoje super technologie jest z tego powodu niezadowolona i wróży katastrofę. Pan Kolany, ponownie nagrodzony za swoją twórczość jakoś ani mru mru.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
7 0 ajwaj

Nie ma pardoksu.
IFO index wyprzedza konjunkture . I mówi m.in. ze sie pogarsza. Jak np. brak zamówien mówi o tym, ze niedlugo spadnie sprzedaz.

! Odpowiedz
0 1 maxiluk odpowiada ajwaj

Ja zadaje pytania idące dalej. Bo co to jest za wskaźnik to wiadomo. Tylko zastanawiające jest, że tuby medialne do spółki z instytutami i uniwersytetami wieszczą wg wskaźników coś dokładnie odwrotnego niż się dzieje. Przypomnę, że w USA od maja 2008, a właściwie od września 2017 było dokładnie odwrotnie. Tuby mówily że jest świetnie, a wskaźniki leciały na łeb i to twarde makroekonomiczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
25 4 ajwaj

Gwoli prawdy i oswiaty (co by "kaganek oswiaty pod coponiektórych nizej slomiane strzechy trafil" :)) > co to jest IFO index:

""IFO Business Climate Index
Indeks klimatu biznesowego IFO jest wskaźnikiem wyprzedzającym rozwoju gospodarczego w Niemczech. Ten najbardziej ZNANY i najbardziej SZANOWANY indeks koniunktury jest produkowany co miesiąc przez Instytut Ifo na Uniwersytecie w Monachium.
Około 7 000 firm jest poddawanych badaniom każdego miesiąca pod kątem ich aktualnej oceny ekonomicznej""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 londonern

A w UK najwieksza nadwyzka budzetowa od 13 lat. Prawie 15 mld funtow. Tak ze doradzal bym Niemcom szybkie przyscisniecie UE w sprawie dogadania sie w sprawie Brexit. Czas ucieka Frau Merkel.

! Odpowiedz
4 9 zbyszek_

Mieli kogo pytac -managerow.

Przeciez to najwieksi nieudacznicy , karierowicze i oportuniści.

Powinno sie ptyac biznesmanow, wlascicieli a nie ich przydupasow.

! Odpowiedz
0 18 kimdzongtusk

i pod to DAX radośnie kolejny dzień rośnie ; krawaciarze pewnie liczą na kolejną dostawę siana z bańku centralnego ; ta sytuacja pokazuje, jak rynki kapitalowe zostały wypaczone przez ręczne sterowanie BC

! Odpowiedz
41 13 ajwaj

No i lipa, zaskakuje tempo spadku (krzywa prawie pionowa).

I to wszystko przy ca 0 % kredytach. O ile przyczyny sa czesto omawiane (auta, sankcje USA, kontr-sankcje Rosji, ca 10 mln. smieciówek w BRD (slaby popyt wewnetrzny), radosna twórczosc UE- nowe dziwaczne normy, ustawy itd.itp, interesujaca jest walka z recesja w ramach mozliwosci Niemiec.

Tania w miare energia > NordStream 2, potem 3. Wspólpraca na rynkach Rosji, Azji itd.

Wlasnie federalny minister gospodarki Peter Altmaier wezwał do "nowego startu" w stosunkach niemiecko-rosyjskich. > reset.
(Os Berlin-Moskwa-Pekin)
""Chcemy, abyśmy poradzili sobie z otwartymi problemami po obu stronach" - Altmaier na niemiecko-rosyjskiej konferencji biznesowej w Berlinie.
Dialog jest ważny, polityk CDU powiedział: "Czas bezmyślności był o wiele za długi". Potencjał gospodarczy w handlu niemiecko-rosyjskim nie został jeszcze wyczerpany.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
31 6 ajwaj

Pasuje do mojego niesmialego komenta wyzej, cós od BLOOMBERGa USA (znowu skopiowali bankier.pl) :)

"" Czy to naprawdę koniec Anglosfery?
""Po kilku dekadach dominacji, Wielka Brytania i USA tracą wpływ. Co więcej, Anglosphere nie jest już popularna nawet wśród wielu Anglo-Amerykanów
Ma wielkie nadzieje, że anglosfera odzyska zdrowie. Oczywiście ze względu na "ideę wolności".

Spójrz na świat zachodni. Jaka polityka kraju wydaje Ci się najbardziej niestosowna? Przed tobą najprawdopodobniej nieświadomie spoglądałby na Europę Południową. Politycy w Madrycie, Atenach i Rzymie, oczywiście, bardzo się starają, ale jeśli chcesz zobaczyć prawdziwą nieskuteczność i niezgodę, są tylko dwa takie miejsca: Waszyngton i Londyn.""

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,2% IV 2019
PKB rdr 4,7% I kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,9% III 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr 9,2% IV 2019

Znajdź profil