Nasdaq miał najgorszy tydzień od marca

2020-09-11 22:20
publikacja
2020-09-11 22:20
fot. LUCAS JACKSON / Reuters

Piątkowa sesja na Wall Street zakończyła się niewielkimi wzrostami. Spadł tylko indeks Nasdaq, który zanotował najgorszy tydzień od marca 2020 roku. Inwestorzy analizują najnowsze dane gospodarcze oraz napięcia w stosunkach między rządami największych gospodarek na świecie.

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł 0,48 proc. i wyniósł 27.665,64 pkt.S&P 500 zwyżkował 0,05 proc. i wyniósł 3.340,97 pkt. Nasdaq Comp. poszedł w dół 0,60 proc., do 10.853,54 pkt. To był najgorszy tydzień dla tego indeksu od marca, gdy giełdy na świecie zanotowały dołek po ostrych spadkach wywołanych obawami o skutki pandemii koronawirusa.

/ Bankier.pl

„Akcje globalne rosły w ostatnich miesiącach w oczekiwaniu na ożywienie gospodarcze po zniesieniu restrykcji, lecz gdy zaczyna się jesień (na półkuli północnej), ludzie zastanawiają się, czy liczba infekcji koronawirusem może się powiększyć" - powiedział Kozo Koide, główny ekonomista w Asset Management One.

"Kilka następnych sesji będzie kluczowe dla oszacowania skali potencjalnej korekty, a byki będą wypatrywać sygnałów pozytywnych dywergencji na wykresach, gdyż główne indeksy zbliżają się do swoich 50-dniowych średnich kroczących" - dodał Ken Berman, strateg Gorilla Trades.

Wyprzedaż spółek technologicznych zaczęła się w piątek po nieoficjalnych informacjach agencji Bloomberg, że SotfBank rozważa zmiany w swojej strategii handlu opcjami. W zeszłym tygodniu okazało się, że SoftBank jest prawdziwym rekinem na Nasdaqu, gdyż wydał miliardy dolarów na kupno opcji na akcje, stawiając tym samym na wzrosty kursów spółek Big Tech.

Notowania Peloton szły w górę o 3,5 proc. Firma podała w raporcie kwartalnym, że zysk na akcje wyniósł 27 centów wobec oczekiwanych 10 centów.

Oracle zyskiwał w ciągu dnia o 5 proc. Skorygowane przychody spółki w I połowie roku wyniosły 9,37 mld USD vs konsensus rynkowy na poziomie 9,19 mld USD.

Akcje Zumiez rosły ponad 14 proc. W II kw. zysk na akcję wyniósł 1,01 USD wobec oczekiwanych 20 centów.

W czwartek Senat USA przyjął republikański projekt pakietu stymulacyjnego w wysokości ok. 500-700 mld USD stosunkiem głosów 52 do 47, co nie wystarczyło, by przekroczyć granice 60 głosów, potrzebną do skierowania projektu do dalszych prac. Wszyscy demokratyczni senatorowie głosowali przeciwko propozycji Republikanów. Projekt Demokratów zakłada przeznaczenie 2,2 bln USD dla gospodarki.

W związku z zerwaniem partyjnych negocjacji 7 sierpnia i braku woli politycznej do kolejnych spotkań, z każdym dniem maleje szansa na uchwalenie kolejnej rundy pomocy przed listopadowymi wyborami prezydenckimi.

Analitycy ostrzegają, że bez bodźców fiskalnych dochody gospodarstw domowych będą pod presją w ostatnich miesiącach 2020 r., co z kolei przełoży się na niższe wydatki konsumentów.

Kolejnym problemem dla gospodarki amerykańskiej jest niższa konsumpcja ze względu na zagrożenie epidemiczne.

Do drugiej połowy sierpnia 130 milionów Amerykanów stwierdziło, że unikają jedzenia w restauracjach - wynika z najnowszego badania US Census Bureau.

„Ożywienie w tej chwili jest wrażliwe i bez dodatkowych bodźców będzie bardziej podatne na negatywne czynniki ryzyka dla pogorszenia się sytuacji. Nie ma wątpliwości, że pełne wygaśnięcie zasiłku dla bezrobotnych odbije się na dochodach gospodarstw domowych, a tym samym zmniejszy wydatki konsumentów” - powiedział Gregory Daco, główny ekonomista ds. Stanów Zjednoczonych w Oxford Economics.

Władze Chin poinformowały w piątek, że nałożyły ograniczenia na personel ambasady USA i ich konsulatów w Chinach kontynentalnych i w Hongkongu. Są to retorsje w odpowiedzi na amerykańskie środki ogłoszone na początku września.

Rzecznik resortu Zhao Lijian oświadczył, że Stany Zjednoczone powinny "natychmiast poprawić swoje niewłaściwe działanie" i wezwał do wycofania się ze swych wcześniejszych decyzji. "Te działania USA poważnie naruszyły prawo międzynarodowe i podstawowe standardy stosunków międzynarodowych" - zaznaczył rzecznik.

Prezydent USA Donald Trump powiedział w czwartek, że nie będzie przedłużenia terminu, który wyznaczył na sprzedaż TikToka do 14 września.

Ceny konsumpcyjne (CPI - consumer price index) w USA w sierpniu wzrosły o 0,4 proc. w ujęciu mdm, a rdr wzrosły o 1,3 proc. Oczekiwano +0,3 proc. mdm i +1,2 proc. rdr.

Liczba potwierdzonych zakażeń koronawirusem na świecie przekroczyła w ciągu ostatnich 24 godzin 28 mln - wynika z bilansu agencji Bloomberga. W ciągu siedmiu miesięcy pandemii zmarło na Covid-19 ponad 909 tys. osób.

1004 osoby zakażone SARS-CoV-2 zmarły w czwartek w USA - wynika z bilansu prowadzonego przez Uniwersytet Johnsa Hopkinsa w Baltimore. Stany Zjednoczone są krajem najbardziej dotkniętym epidemią koronawirusa na świecie. Zgodnie z danymi Uniwersytetu Hopkinsa bilans ofiar śmiertelnych w USA wynosi już 191 732, a SARS-CoV-2 zakaziło się blisko 6,4 mln osób. Zgodnie z prognozami University of Washington w Seattle do stycznia na Covid-19 umrze ok. 410 tys. Amerykanów.

(PAP Biznes)

kkr/ pr/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Tanie konto osobiste z kontem oszczędnościowym.

Advertisement

Komentarze (9)

dodaj komentarz
open_mind
Wypatrzona poprawność polityczna nakazuje usuwać wpisy przestraszonej moderacji. Smutne i prowadzi do triumfu zła nad dobrem.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
open_mind
Usunięty. A było: Pisanie o giełdach w obecnym czasie wydaje się być w niesmacznym guście. Gdzie świat jest zdegenerowany do cna a Kalifornia płonie. Ale ślepcy nic nie widzą, głusi nie słyszą a wszelkiej maści głupcy szubrawcy i przestępcy pogrążają się w coraz większej wariactwie, twierdząc że to nowoczesne Usunięty. A było: Pisanie o giełdach w obecnym czasie wydaje się być w niesmacznym guście. Gdzie świat jest zdegenerowany do cna a Kalifornia płonie. Ale ślepcy nic nie widzą, głusi nie słyszą a wszelkiej maści głupcy szubrawcy i przestępcy pogrążają się w coraz większej wariactwie, twierdząc że to nowoczesne tędy.

Jesteśmy świadkami czasu Apokalipsy. Wszystkie te globalne wydarzenia wypełniają słowa Pisma Św. O końcu czasów. Tylko durnie z baranim łbem i niedowiarkowie nie widzą w tych zdarzeniach przepowiedzianych kataklizmów. Bóg cierpliwy i Sprawiedliwy upominał ludzkość przez dziesięciolecia przekazując widzącym Orędzia jak te z Fatimy, Lourdes, Akita, w Guadalupe, w Kibeho, w Gietrzwałdzie, w La Salette i dając wskazówki, co ludzkość powinna robić, aby uchronić się od zagłady. Przede wszystkim nie grzeszyć, ale żyć zgodnie z Dekalogiem.

A jak żyjemy, to każdy widzi. Materializm, egoizm, brutalność, cywilizacja śmierci i mnóstwo plugastwa. To co się dzieje to początek boleści, które będziemy musieli przyjąć, bo przekroczyliśmy próg za którym czeka kara. Kto to czyta powinien od zaraz zmienić swoje życie zgodne z wolą Bożą, aby zapewnić sobie życie Wieczne. Nic z tego świata nie zabierzemy prócz dobrych uczynków, a rozliczeni będziemy z Miłości, a nie z posiadłości. Viva Cristo Rey (Żyj Chrystusem Królem)

demeryt_69 odpowiada open_mind
Jeśli tak interesuje Cię kwestia pożaru w Kalifornii, to polecam CNN :)
drzaraza
Najgorszy to dopiero będzie. A co słychać u Madoffa?
xiven
FED daje inwestorom podwójne okazje, drukując zapewnia wzrosty, chwilowo wstrzymując dodruk zapewnia zmienność aby dać możliwość wyrobienia jeszcze lepszych procentów
demeryt_69
Te spadki to mały pikuś w porównaniu do tego co się działo od maja 2000 roku. To jest wręcz niewiarygodne, że są jeszcze chętni do udziału w tej bezsprzecznie największej bańce spekulacyjnej na świecie!

PS. Jednym z założycieli NASDAQ oraz jego 1. preziem był Madoff - czy to nie szmonces?
drzaraza
I to wielki szmonces, madoff wciągnął do piramidy 5 tyś. swoich chytrych ziomków, którzy stracili tam około 50 mld $.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki