REKLAMA

Najwyższy czas na nadzór nad parabankami

Łukasz Piechowiak2013-07-09 16:00główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2013-07-09 16:00
UOKiK wziął pod lupę parabanki. Od stycznia analizował opłaty, prowizje i inne koszty zastrzeżone w umowach pożyczek 30 parabanków. Sprawdzono ponad 70 wzorców i 300 faktycznie zawartych z klientami umów. Wszystkie kontrolowane parabanki stosowały niedozwolone praktyki wobec swoich klientów. To już czas na nadzór, żeby nie powtórzyły się problemy ze SKOK-ami.

Wnioski z kontroli potwierdzają tezę, że na rynku wciąż jest bardzo mało solidnych firm pożyczkowych.

Okazuje się, że część firm pożyczkowych nadużywa naiwności klientów i nie tylko nierzetelnie informuje o wysokości całkowitego kosztu pożyczki, ale także nalicza zbyt wysokie opłaty za usługi np. spłaty pożyczki w domu. Zdaniem UOKiK są one nieadekwatne do faktycznie podjętych czynności, np. nalicza się je jako procent wartości umowy. Ponadto zwykle nie są one wliczane do RRSO, co zdaniem UOKiK jest nieprawidłowe.

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie w sprawie naruszenia zbiorowych interesów konsumentów wobec wszystkich skontrolowanych parabanków. Maksymalna kara może wynieść nawet 10% ubiegłorocznego przychodu, a także nakazać natychmiast zmienić stosowane praktyki.

Czy nadzór jest konieczny?

Niestety, raport UOKiK potwierdza tezę, że na rynku mamy bardzo mało solidnych firm pożyczkowych. Parabanki w odróżnieniu do banków pożyczają własne pieniądze, dlatego ponoszą większe ryzyko. To uzasadnia wyższe oprocentowanie, ale nie daje przyzwolenia do oszukiwania klientów poprzez konstruowanie umów w taki sposób, by ukrywać w nich dodatkowe opłaty.

Czy należy wprowadzić licencje dla parabanków?

W teorii solidna firma pożyczkowa powinna zarabiać głównie na oprocentowaniu pożyczki. Jeżeli w bilansie większość przychodów pochodzi z kar i opłat, oznacza to, że firma raczej na wstępie nastawiona jest do klientów negatywnie. Ponadto nie weryfikuje jego zdolności kredytowej, a co za tym idzie – świadomie wpływa na pogorszenie jego sytuacji finansowej. Stąd pomysł części pożyczkodawców, by wprowadzić licencje do prowadzenia tego typu działalności. To jednak nie jest możliwe w obecnym porządku prawnym i wymaga wprowadzenia specjalnej ustawy.

Czy powstanie rejestr dłużników firm pożyczkowych?

W zeszłym roku portal Bankier.pl sprawdził, czy parabanki rzeczywiście oszukują klientów. Z naszego reportażu wynikało, że na rynku są solidne firmy, które w sposób jasny i czytelny informują pożyczkobiorców o możliwych konsekwencjach, a także rzetelnie sprawdzają zdolność kredytową klienta, np. poprzez nakaz przedstawienia zaświadczenia o dochodach, a także wyciąg z banku.

Oznacza to, że na rynku są rzetelne firmy pożyczkowe, ale wciąż są one w mniejszości. Stąd wniosek, że na ten moment wskazane byłoby wprowadzenie jakiejś formy nadzoru nad tego typu działalnością.

Łukasz Piechowiak
Bankier.pl
.

Źródło:
Tematy
Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Najtańsze konta osobiste z premią – listopad 2020 r.

Komentarze (15)

dodaj komentarz
~polak
Parabank bierze kase z Banku i pożycza a jak upadnie parabank to kto straci?Bank i państwo bo musi wyrównac straty Bankowi.Tak jak za Kowalskiego co wzioł miljon i umarł.........
~stas00
Sorki ale od kiedy państwo wyrównuje straty banków?????Tym bardziej ze większość banków to kapitał zachodni.Poza tym te kredyty chyba są ubezpieczone a nawet jeżeli nie są, to kwota odsetek jest tak wysoka ze aż nadto wyrównuje straty parabanku od ludzi którzy kredyt spłacili i to w bardzo krótkim terminie.Taka jest Sorki ale od kiedy państwo wyrównuje straty banków?????Tym bardziej ze większość banków to kapitał zachodni.Poza tym te kredyty chyba są ubezpieczone a nawet jeżeli nie są, to kwota odsetek jest tak wysoka ze aż nadto wyrównuje straty parabanku od ludzi którzy kredyt spłacili i to w bardzo krótkim terminie.Taka jest zasada lichwiarska.
~polak odpowiada ~stas00
kapitał zachodni ale gwarancje polskie,
~b?b
W polskim parakapitalizmie okaże się pewnie że skutkiem paranadzoru ma być obniżenie procent pożyczek bo pararząd chce sam od firm pożyczkowych pożyczyć na paraemerytury bo się w parasystemie emerytalnym coraz gorzej dzieje
~janx1
NAJWYŻSZY CZAS NA NADZÓR NAD RZĄDEM,GDZIE MOJA EMERYTURA!.
arturixx
bez sensu, kto nie umie czytac umow niech nie podpisuje, bo glupote trzeba tepic...a nie dawac pola do nauzyc dla wladzy i bankow
~stas00
Ty jesteś taki dobry w czytaniu umów bankowych lub parabankowych????Nie dawno w TV był program w którym wypowiadał się prof.ekonomii BUGAJ ,który powiedział ze jak mu w banku dano umowę która wyglądała w swojej objętości jak książka telefoniczna to mu ręce z nogami opadły.
~MARIAN
Kiedy wreszcie weźmiecie się za PROWIDENTA.Przecież ta "firma" w aureoli prawa okrada ludzi w sposób wyjątkowo lichwiarski !!! Panie Rostowski tutaj ma pan potężną porcję pieniędzy !!! Sprawdź pan majątek tej "firmy",zobacz pan jak ograbili klientów !!!
Przecież PAŃSTWO ma ochraniać obywateli
Kiedy wreszcie weźmiecie się za PROWIDENTA.Przecież ta "firma" w aureoli prawa okrada ludzi w sposób wyjątkowo lichwiarski !!! Panie Rostowski tutaj ma pan potężną porcję pieniędzy !!! Sprawdź pan majątek tej "firmy",zobacz pan jak ograbili klientów !!!
Przecież PAŃSTWO ma ochraniać obywateli przed cwaniactwem.
~ProvidentPolska
Provident jest uznanym i sprawdzonym pożyczkodawcą, zawsze postępujemy zgodnie z prawem. Badania pokazują, że 90 procent klientów jest zadowolonych z naszych usług.

Więcej: http://www.csr-provident.pl/faq.html?parent=20

Biuro Prasowe Provident Polska
~max
to nie dla mnie, jesli mam juz pozyczac kase to razem z moim doradca z open finance, innej mozliwosci nie widze

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki